İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Belarus Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
13.12.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
13 dekabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Belarus Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, prof. Zahid Fərrux Məmmədov və Belarus Dövlət İqtisad Universitetinin Tədris işləri üzrə prorektoru, dosent Olqa Morozeviç iştirak ediblər. Görüşün əsas məqsədi sözügedən müəssisələr arasında elm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi olub.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, strukturu, idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri və aparılan fundamental elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib. İdarəetmə sistemləri, optimallaşdırma və modelləşdirmə sahələrində əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edən alim, alınan qrantlar, patentlər və həyata keçirilən layihələrdən danışıb.
Sonra dosent Olqa Morozeviç təmsil etdiyi elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib, universitetdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrə yaradılan şəraitdən danışıb. O, Belarus Dövlət İqtisad Universitetində yeni yaradılan Süni İntellekt Mərkəzindən söz açıb, İSİ alimlərini elmi seminarlar keçirməyə üçün universitetə dəvət edib. O.Morozeviç sözügedən elmi müəssisələr arasında gələcək mübadilə proqramları ilə bağlı təkliflərini səsləndirib, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüş çərçivəsində sözügedən elmi müəssisələr arasında birgə fəaliyyət imkanları və davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

A meeting with a representative of the Belarus State Economic University was held at the Institute of Control Systems
13.12.2023 /
On December 13, 2023, the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan hosted a meeting with a representative of the Belarus State Economic University. The meeting was attended by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Head of the Department of International Relations and Innovation Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of the Public Relations Department Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Director of the Department of Organization and Management of Scientific Affairs of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Prof. Zahid Farrukh Mammadov, and Vice-Rector for Education of Belarus State Economic University Associate Professor Olga Morozevich. The main purpose of the meeting was to establish and develop cooperation between these institutions in the field of science and education.
Academician Ali Abbasov thanked the guest for the attention shown to the Institute and spoke in detail about the history and structure of the ICS, the main areas of activity, such as theoretical and applied control problems, artificial intelligence technologies and studies of socio-economic systems, as well as fundamental scientific research. The scientist talked about important scientific results achieved in the field of control systems, optimization and modeling, as well as obtained grants, patents and projects being implemented.
Then Associate Professor Olga Morozevich talked about the areas of activity of the scientific institution she represented, about the conditions created for Azerbaijani students studying at the university. She also spoke about the recently established Artificial Intelligence Center at the Belarus State University of Economics and invited scientists from ICS to the university to participate in scientific seminars. O. Morozevich voiced proposals for future exchange programs between the represented research institutions and expressed confidence in the development of bilateral cooperation.
During the meeting the possibilities of joint activities and prospects for further cooperation between the represented research institutions were discussed.