İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsində iştirak edəcək şagirdlə görüş keçirilmişdir
15.12.2023 / Mühüm xəbərlər
Məlum olduğu kimi, 2012-ci ildən etibarən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri üçün “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsi keçirilir. Dəfələrlə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) aparıcı alimləri müsabiqədə komanda şəklində iştirak edəcək şagirdlərə elmi məsləhətçilik edərək mövzuların seçilməsində, layihələrin hazırlanmasında və müsabiqəyə təqdim olunmasında onlara elmi dəstək göstəriblər.
14 dekabr 2023-cü il tarixində institutda “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin 2024-cü ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti layihəsində iştirak edəcək 189-190 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdi Sara Dadaşova və həmin məktəbin informatika müəllimi Gülnar İbadlı ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə şagirdə elmi məsləhətçilik edəcək İSİ-nin laboratoriya müdiri, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva, laboratoriyanın elmi işçisi Səyyarə Hidayətzadə, İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva iştirak ediblər.
İlk öncə dosent Gülçin Abdullayeva rəhbərlik etdiyi “İnformasiyanın intellektual email sistemləri” laboratoriyasında görülən işlər, əldə olunan elmi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Daha sonra müsabiqəyə təqdim olunacaq layihənin mövzusunun seçilməsi, layihənin yerinə yetirilməsi üçün görüləcək işlərin planının tərtib olunması və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, məsləhət və tövsiyələr bildirilmişdir.

В Институте систем управления состоялась встреча со школьницей, которая примет участие в республиканском конкурсе "Ученые завтрашнего дня"
15.12.2023 /
Как известно, с 2012 года по инициативе Министерства науки и образования Азербайджанской Республики проводится республиканский конкурс “Ученые завтрашнего дня” для учащихся IX-XI классов общеобразовательных учреждений Азербайджана. Ведущие ученые Института систем управления (ИСУ) неоднократно оказывали научную поддержку школьникам, участвующим в конкурсе в командном порядке, в выборе тем, разработке проектов и представлении их на конкурс.
14 декабря 2023 года в институте состоялась встреча с ученицей XI класса средней школы № 189-190 Сарой Дадашовой и учителем информатики Гюльнар Ибадлы, которые примут участие в следующем проекте республиканского конкурса “Ученые завтрашнего дня”, который планируется провести в 2024 году. Во встрече приняли участие заведующая лабораторией ИСУ, д.ф.м. доцент Гюльчин Абдуллаева, которая будет научным консультантом школьницы, научный сотрудник лаборатории Саяра Гидаятзаде, заведующая отделом образования ИСУ, д.ф.м. Севиндж Гулиева.
Сначала Гюльчин Абдуллаева подробно рассказала о работе и научных достижениях лаборатории систем интеллектуальной обработки информации, которую она возглавляет. Затем последовало обсуждение выбора темы проекта, который будет представлен на конкурс, составление плана работ, которые будут выполняться для выполнения проекта, и т.д., был проведен обмен мнениями, даны советы и рекомендации.