İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyasında süni intellektin rolu və inkişaf perspektivləri” mövzusunda "Ustad dərsi" keçirilib
25.12.2023 / Mühüm xəbərlər
22 dekabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Sabah qruplarının Azərbaycan Texniki Universiteti üzrə bölməsinin təşəbbüsü və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Texniki Universiteti Sabah qruplarının “İnformasiya texnologiyaları mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinə "Ustad dərsi" (MasterClass) keçirilib. "Ustad dərsi" İSİ-nin Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyanın müdiri, professor Ramin Rzayevin tərəfindən “Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyasında süni intellektin rolu və inkişaf perspektivləri” mövzusunda keçirilib.
Süni intellekt alətləri və texnikalarının biznesdə və qlobal iqtisadiyyatda aktual mövzulardan biri olduğunu qeyd edən R.Rzayev süni intellektin insanların həyat və iş tərzində köklü, bəlkə də görünməmiş dəyişikliklərə səbəb olacağını bildirib.
Süni intellektin gündəlik həyatımıza, insan fəaliyyətinin bütün sahələrinə fəal şəkildə nüfuz etdiyini vurğulayan alim onun müasir dövrün çağırışlarına müvafiq olaraq təhlükəsizliyi və artan məhsuldarlığı təmin etdiyini, bütövlükdə cəmiyyət üçün yeni transformasiya imkanları təklif etdiyini bildirib.
Yaxın gələcəkdə süni intellektin rəqəmsal iqtisadiyyatın mütərəqqi inkişafına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edən R.Rzayev proseslərinin avtomatlaşdırılması texnologiyası, təbii dillərin emalı və digər kateqoriyalardan ətraflı şəkildə bəhs edib.
Qeyri-səlis məntiqin bir çox praktiki, o cümlədən intellektual problemlərin həllində rolu və vəzifələrindən bəhs edən R.Rzayev onun əsas müddəa və doktrinal imkanlarını nəzərdən keçirib.
Tələbələrlə fikir mübadiləsi şəklində keçirilən "Ustad dərsi" böyük marağa səbəb olub və mövzu ətrafında bir sıra suallar cavablandırılıb.

В Институте систем управления состоялся мастер-класс на тему "Роль и перспективы развития искусственного интеллекта в цифровой трансформации экономики Азербайджана"
25.12.2023 /
22 декабря 2023 года по инициативе отделения групп Sabah Министерства науки и образования АР по Азербайджанскому техническому университету и Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР был проведен мастер-класс для студентов групп Sabah Азербайджанского технического университета, обучающихся по специальности “Инженерия информационных технологий”. Мастер-класс был проведен заведующим лабораторией информационных систем поддержки принятия решений ИСУ профессором Рамином Рзаевым на тему “Роль и перспективы развития искусственного интеллекта в цифровой трансформации экономики Азербайджана”.
Отметив, что инструменты и методы искусственного интеллекта являются одной из актуальных тем в бизнесе и мировой экономике, Р.Рзаев сказал, что искусственный интеллект приведет к коренным, возможно, беспрецедентным изменениям в образе жизни и работы людей.
Подчеркнув, что искусственный интеллект активно проникает в нашу повседневную жизнь, во все сферы человеческой деятельности, ученый отметил, что он обеспечивает безопасность и повышает производительность труда в соответствии с вызовами современности, предлагает новые возможности трансформации общества в целом.
Отметив, что в ближайшем будущем искусственный интеллект внесет важный вклад в прогрессивное развитие цифровой экономики, Р.Рзаев подробно рассказал о технологии автоматизации процессов, обработке естественных языков и других категориях.
Говоря о роли и задачах нечеткой логики в решении многих практических, в том числе и интеллектуальных задач, Р.Рзаев рассмотрел его основные положения и доктринальные возможности.
Мастер-класс, проведенный в форме обмена мнениями со студентами, вызвал большой интерес, и был дан ответ на ряд вопросов по теме.