İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda direktor hesabatı keçirilib
27 dekabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) cari ildə aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair direktor hesabatı keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak ediblər.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında 2023-cü il üzrə hesabatını təqdim edən İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov qeyd edib ki, institutun alimləri tərəfindən cari ildə müəyyənləşdirilmiş elmi istiqamətlər üzrə müxtəlif mərhələlərdə tədqiqat işləri aparılmış və uğurla başa çatdırılmışdır. Akademik idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas elmi istiqamətlər üzrə görülən işlərdən ətraflı şəkildə bəhs edib. Ə.Abbasov qlobal texnoloji çağırışların tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilən “Əşyaların interneti” əsasında SCADA tipli beynəlxalq standartlara əsaslanan intellektual idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanması, xüsusi təyinatlı pilotsuz uçuş aparatlarının bort kompüteri, uçuş kontrolleri, xüsusi rabitə, uçuş idarəetmə sisteminin və müvafiq proqram təminatının işlənib hazırlanması, az rəqəmsal resurslu dillər üçün süni intellektə əsaslanan təbii dil texnologiyaları və tətbiqi kimi potensial layihələrdən söz açıb.
Cari ildə əldə olunan mühüm elmi nəticələri nəzərə çatdıran akademik Süni intellekt üsullarının tanıma, diaqnostika, proqnoz və qərarqəbuletmə məsələlərinin öyrənilməsində tətbiqi, Fövqəladə hallar zamanı idarəetmə məsələlərinin həlli üçün identifikasiya üsullarının, riyazi modellərin və texnologiyaların  yaradılması, “Ağıllı şəhər”in idarə olunması prosesində qərar qəbuletmənin dəstəklənməsi üçün “Əşyaların interneti” texnologiyalarının (IoT) tətbiqi zamanı yaranan problemlər və onların həlli yollarının müəyyənləşdirilməsi və s. haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd edib ki, il ərzində 8 elmi tədqiqat işinin nəticələri Zəngilanın Ağalı kəndi, Dövlət İmtahan Mərkəzi,  AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və sair kimi dövlət əhəmiyyəli qurumlarda müxtəlif sahələr üzrə praktiki olaraq uğurla tətbiq edilib.  Cari ildə institutda yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işləri üzrə alınan mühüm elmi nəticələrin Web of Science, Scopus kimi nüfuzlu beynəlxalq bazalarda indeksləşdiyini bildirib.
İnstitutun baş direktoru, həmçinin alınmış patent və qrantlar haqqında məlumat verərək 2023-cü ildə 9 Avrasiya patentinin alındığını, 1 qrant layihəsinin müsabiqə qalibi olduğunu, 6 layihənin isə davam etdirildiyini qeyd edib. Ə.Abbasov “Pilotsuz uçuş aparatının idarə olunması üçün proqram təminatının və müvafiq interfeysin yaradılması”, “Çağrı mərkəzləri üçün intellektual məlumat-sorğu  sisteminin yaradılması”, “Oktokopter vasitəsilə ağır yüklərin (100 kq-a qədər) çatdırılması və xilasetmə işlərinin aparılması üçün proqram-texniki kompleksin işlənməsi” layihələri və 19 avqust 2021-ci ildə elan edilən “Qarabağ Azərbaycandır!” qrant müsabiqəsinin qalibi olan layihələr çərçivəsində yerinə yetirilən işlərdən söz açıb. Alim, həmçinin institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Xüsusi Konstruktor Bürosunun cari ildə istehsalatda tətbiq olunan elmi-tədqiqat işlərindən bəhs edib.
Kadr hazırlığı istiqamətində görülən işlərdən danışan alim bildirib ki, institutda elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertantura pillələri mövcuddur. Akademik 2023-cü ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 4 fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işinin tamamlandığını və 4 fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işinin tamamlanmaq ərəfəsində olduğunu qeyd edib.
Elmi nəşriyyat fəaliyyətini diqqətə çatdıran Ə.Abbasov institut əməkdaşları tərəfindən 2023-cü ildə 418 elmi əsərin, o cümlədən 333 məqalə (64-ü “Web of Science” və 49-u “Scopus” bazalarında), 215 tezis, 2 kitab (2-si xaricdə), 2 dərs vəsaiti və 2 monoqrafiyanın (2-si xaricdə) çap olunduğunu, onların əsərlərinə 2800-ə yaxın istinad edildiyini bildirib.
Ə.Abbasov, həmçinin cari ildə təltif və mükafatlar, yerli və beynəlxalq elmi qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, institutda təşkil edilən konfrans və seminarlar, son 5 ilin bibliometrik göstəriciləri və elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən əməli tədbirlərdən ətraflı şəkildə bəhs edib. O, institutun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş 5 beynəlxalq konfrans, 2 beynəlxalq seminar, 2 respublika konfransı və 1 elmi sessiya haqqında məlumat verib. Akademik Azərbaycanda ilk  dəfə olaraq virtual robotların təqdimatında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi sessiyanın əhəmiyyətini xüsusilə vurğulayıb.
İnstitut rəhbəri elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən işləri nəzərə çatdıraraq www.isi.az saytının cari il üzrə müsbət inkişaf dinamikasını təqdim edib.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər səsləndirilib, açıq səsvermə keçirilərək hesabat yekdilliklə qəbul olunub.

В Институте систем управления представлен директорский отчет
27 декабря 2023 года в Институте систем управления Министерства науки и образования АР был представлен директорский отчет по итогам проведенных в текущем году научно-исследовательских работ. В заседании приняли участие руководство института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Представляя отчет о научной и научно-организационной деятельности возглавляемого им учреждения за 2023 год, генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов отметил, что учеными института в текущем году на различных этапах были проведены и успешно завершены исследовательские работы по определенным научным направлениям. Академик подробно рассказал о работе, проделанной по основным научным направлениям Института, таким как теоретические и прикладные проблемы управления, технологии искусственного интеллекта и исследования социально-экономических систем. А.Аббасов рассказал о разработке интеллектуальных систем управления на основе международных стандартов типа SCADA на основе «Интернета вещей», реализованных в соответствии с требованиями глобальных технологических вызовов, бортового компьютера беспилотных летательных аппаратов специального назначения, контроллера полета, специальной связи, системы управления полетом и соответствующего программного обеспечения, технологий естественного языка на основе искусственного интеллекта для языков с ограниченными цифровыми ресурсами и их приложениях, и других потенциальных проектах.
Докладывая о важных научных результатах, достигнутых в текущем году, академик дал обширную информацию об изучении и применении методов искусственного интеллекта для задач распознавания, диагностики, прогнозирования и принятия решений, создании методов идентификации, математических моделей и технологий для решения управленческих задач в чрезвычайных ситуациях, проблемах, возникающих при внедрении технологий “Интернета вещей”(IoT) для поддержки принятия решений в процессе управления “Умным городом”, и способах их решения, и о многом другом.
Он отметил, что в течение года результаты 8 научно-исследовательских работ были успешно применены в различных сферах: в селе Агалы Зангиланского района, в таких государственных структурах, как Государственный экзаменационный центр, Министерство сельского хозяйства АР, Агентство наземного транспорта Азербайджана, Агентство по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) и другие. Он отметил, что важные научные результаты, полученные в текущем году по выполненным в институте научно-исследовательским работам, индексируются в таких авторитетных международных базах, как Web of Science, Scopus.
Генеральный директор института также проинформировал о полученных патентах и грантах, отметив, что в 2023 году было получено 9 евразийских патентов, 1 грантовый проект стал победителем конкурса, а 6 проектов продолжаются. А.Аббасов рассказал о проектах "Создание программного обеспечения и соответствующего интерфейса для управления беспилотным летательным аппаратом", "Создание интеллектуальной информационно-справочной системы для колл-центров", "Разработка программно-технического комплекса для доставки тяжелых грузов (до 100 кг) и проведения спасательных работ с помощью октокоптера" и о работе, выполненной в рамках проектов-победителей грантового конкурса "Карабах - это Азербайджан!", объявленного 19 августа 2021 года. Ученый также рассказал о научно-исследовательских работах действующего при Институте Специального конструкторского бюро, внедренных в производство в текущем году.
Говоря о проделанной работе по подготовке кадров, ученый отметил, что в институте действуют докторантура и диссертантура по подготовке докторов наук и докторов философии, и что в 2023 году сотрудниками института завершены 4 диссертационные работы на степень доктора философии, и 4 диссертационные работы на степень доктора философии находятся на стадии завершения.
Сообщая о научно-издательской деятельности, А.Аббасов отметил, что в 2023 году было опубликовано 418 научных трудов, из них 333 статьи (64 в базах Web of Science и 49 в базах Scopus), 215 тезисов, 2 книги (2 за рубежом), 2 учебных пособия и 2 монографии (2 за рубежом) сотрудников института, на их работы было сделано около 2800 ссылок.
А.Аббасов также подробно рассказал о полученных в текущем году наградах и наградах, расширении сотрудничества с местными и международными научными учреждениями, организованных в институте конференциях и семинарах, библиометрических показателях за последние 5 лет и реализуемых практических мерах по интеграции науки и образования. Он рассказал о 5 международных конференциях, 2 международных семинарах, 1 Республиканской конференциях и 1 научной сессии, прошедших при организации Института. Академик особо подчеркнул важность научной сессии, посвященной 100-летнему юбилею со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, проведенной на первой в Азербайджане презентации виртуальных роботов.
Руководитель Института рассказал о проделанной работе по популяризации науки, отметил положительную динамику развития сайта www.isi.az  в текущем году.
Затем вокруг отчета было проведено широкое обсуждение, были высказаны мнения и предложения, проведено открытое голосование, и отчет был единогласно принят.