“Qalib xalqın qalib lideri”
2024-cü il fevralın 7-də Azərbaycan Respublikasında ərazi bütövlüyünün tam bərpasından sonra ilk dəfə olaraq növbədənkənar prezident seçkiləri keçirildi. Suveren haqları tam bərpa edilən vətəndaşlar konstitusion hüquqlarını həyata keçirərək növbəti 7 il üçün dövlət rəhbərini seçdilər. Xalqımız bu seçkilərdə “Qalib xalqın qalib lideri” şüarı altında böyük ruh yüksəkliyi ilə iştirak etdi, xoşbəxt və firavan gələcəyinə səs verdi. Beynəlxalq və yerli müşahidə əsasında şəffaf şəkildə həyata keçirilən seçkilər dünya demokratiyası üçün də bir örnək oldu.
Növbədənkənar prezident seçkiləri 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi və ötən il baş verən uğurlu antiterror əməliyyatlarının tarixi ardıcıllığı kimi “lider-xalq” birliyinin növbəti nümunəsinə çevrildi, cənab İlham Əliyev 92,05 faiz səslə inamlı qələbə qazanaraq yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildi. Bu qələbə xalqımızın öz liderinə sonsuz etimadının təzahürü idi. Bu tarixi hadisənin özünəməxsus cəhətlərindən biri də Azərbaycanın hər bir guşəsində, o cümlədən 30 illik işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda keçirilməsi oldu.
Bu bir həqiqətdir ki, cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasına rəhbərlik etdiyi ötən iyirmi il ərzində ölkəmiz böyük tarixi yol qət edərək dünyanın qabaqcıl ölkələrindən birinə çevrilmiş, siyasi-iqtisadi, sosial-mədəni tərəqqi baş vermiş və böyük zəfərə imza atılmışdır. Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artması, vətəndaşların rifah halının yüksəldilməsi və ərazi bütövlüyünün bərpası məhz onun adı ilə bağlıdır. Hazırda Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş ölkə kimi həm beynəlxalq aləmdə, həm regionda nümunə rolunu oynayır.
Ölkəyə rəhbərlik etdiyi uzun illər ərzində əsas qayəsi vətənə, xalqa məhəbbət, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin inkişafı, əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılması ilə bağlı olan cənab İlham Əliyev uzaqgörən siyasi iradəsi nəticəsində ötən 20 ildə öz xalqına verdiyi hər bir vədi yerinə yetirdi. Bu parlaq tarixi dövrün ən şanlı səhifəsi də sözsüz ki, 44 günlük Vətən müharibəsi idi. Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının göstərişi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu əks-hücüm əməliyyatına başladı. Məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycanın hərbi və siyasi arenada mütləq qələbəsi ilə nəticələndi. Uzun illərdir işğal altında olan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşməndən azad edildi, xalqın doğma yurd həsrətinə 44 gündə son qoyuldu.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində qazanılan zəfərlə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin adı qurucu lider, müzəffər sərkərdə və xalqımızın ən böyük arzularını gerçəkləşdirən şəxsiyyət kimi əbədi olaraq tarixə yazıldı. Lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və ötən ilin oktyabr ayında Xankəndi və digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması ölkə başçısının uzaqgörən siyasi iradəsinin təcəssümü oldu.
Əldə olunan tarixi zəfərin siyasi ardıcıllığı olaraq AR Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın qəbul olunması işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, yenidən qurulması və inkişafı istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri oldu. Beləliklə, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji və tarixi-mədəni irs nümunələrinin bərpası, təbii resurslardan səmərəli istifadə, ətraf mühitin mühafizəsi, torpaqların minalardan təmizlənməsi üçün qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, “yaşıl enerji”nin istehsalı, “ağıllı” yaşayış məntəqələri və infrastrukturun formalaşdırılması prosesləri həyata keçirildi. Bu baxımdan uzaqgörən siyasi lider İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi də mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri məhz “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq hazırda ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
Beləliklə, 7 fevral 2024-cü il tarixindən etibarən xalqımızın və dövlətimizin həyatında yeni bir dövr başlayır. Prezident seçkilərində cənab İlham Əliyevə səs verən xalqımız əmindir ki, ötən illər ərzində qazanılan nailiyyətlərin ardı gələcək, qarşıda duran yeni hədəflər uğurla yerinə yetiriləcək.
Ölkə başçısını möhtəşəm qələbə münasibətilə təbrik edir, ona Azərbaycanın qədəm qoyduğu yeni erada şərəfli və məsuliyyətli dövləti fəaliyyətində bundan sonra da böyük nailiyyətlər azrulayıq.

"Victorious leader of a victorious nation"
On February 7, 2024, an early presidential election was held in the Republic of Azerbaijan for the first time since the full restoration of territorial integrity. Citizens, whose sovereign rights were fully restored, elected the head of state for the next 7 years, exercising their constitutional rights. Our people participated in the election with great enthusiasm under the slogan "Victorious leader of a victorious nation", voting for their happy and prosperous future. Transparent elections based on international and local observation have also become a model for world democracy.
The early presidential election was another example of the unity of the leader and the people as a historical continuation of the 44-day second Karabakh war and the successful anti-terrorist operations of last year, Mr. Ilham Aliyev was once again elected President of the Republic of Azerbaijan, winning a convincing victory with 92.05 percent of the votes. This victory was a manifestation of our people's boundless trust in its leader. One of the unique aspects of this historic event was that it was held in every corner of Azerbaijan, including our lands liberated from the 30-year occupation.
It is a fact that in the past twenty years that Mr. Ilham Aliyev has led the Republic of Azerbaijan, our country has gone a long way in history, becoming one of the advanced countries of the world, political-economic, social-cultural progress has been made and a great victory has been won. The growth of Azerbaijan's prestige in the international arena, improvement of citizens' well-being and restoration of territorial integrity are linked to his name. At present, Azerbaijan, as a country that has restored its territorial integrity, serves as an example both in the international arena and in the region.
In the many years of his leadership of the country, Mr. Ilham Aliyev, whose supreme goal is love for the Motherland, people, strengthening of Azerbaijan's state independence, development of the country, improvement of welfare of the population, as a result of his forward-looking political will has fulfilled all the promises made to his people over the past 20 years. The most glorious page of this brilliant historical period was undoubtedly the 44-day Patriotic War. As we know, on September 27, 2020, in response to another military provocative aggression of Armenia, the victorious Azerbaijani army launched a counter-offensive operation on the order of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan. It was due to the determination of the head of the country, his astute political will, the courage of our brave army and the unity of our people that the second Karabakh war ended with the absolute victory of Azerbaijan in the military and political arena. Our ancient eternal lands, occupied for many years, were liberated from the enemy, the people's longing for their home land was ended in 44 days.
With the victory in the Second Karabakh War, the name of the head of state Ilham Aliyev is forever inscribed in history as a leader-creator, victorious commander and a man who realized the greatest dreams of our people. The embodiment of the shrewd political will of the head of state was the precise local anti-terrorist operation and raising of our tricolor state flag in Khankendi and other territories in October last year.
Adoption of the "I State Program on Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation" by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev as a political continuation of the achieved historic victory was one of the important steps taken in the direction of restoration and development of the liberated territories. Thus, in the territories liberated from occupation the processes of restoration of objects of ecological and historical-cultural heritage, rational management of natural resources, environmental protection, introduction of advanced technologies of land demining, green energy production, formation of "smart" settlements and infrastructure were carried out. In this regard, the announcement of 2024 as the "Year of Solidarity for a Green World" in the Republic of Azerbaijan by visionary political leader Ilham Aliyev is of great importance. One of the five national priorities of Azerbaijan on socio-economic development until 2030 is defined precisely as "The country of clean environment and green growth". In accordance with this priority, work is currently underway to improve the environment, restore and increase green spaces, ensure efficient use of water resources and sustainable energy sources.
A new period in the life of our people and state begins on February 7, 2024. Our people, who voted for Mr. Ilham Aliyev in the presidential elections, is confident that the successes of the past years will be continued and new goals will be successfully achieved.
We congratulate the Head of State on the brilliant victory, wish him further great successes in his glorious and demanding state activity in the new era of Azerbaijan.