Çində yaşayan həmvətənlərimiz Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində fəal iştirak ediblər
Çin Xalq Respublikasında yaşayan həmvətənlimiz, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə elmləri doktoru, professor, akademik Elçin Xəlilov Çində yaşayan soydaşlarımızın 7 fevral 2024-cü il tarixində keçirilən Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində iştirakı barədə “Vışka” («Вышка») qəzetinə müsahibə verib. Soydaşlarımızın seçkilərdə böyük ruh yüksəkliyi ilə iştirak edərək Azərbaycanın xoşbəxt və firavan gələcəyinə səs verdiklərini bildirən akademik müşahidə əsasında şəffaf şəkildə həyata keçirilən və yüksək səviyyədə təşkil olunan seçkilərin dünya demokratiyası üçün də bir örnək olduğunu vurğulayıb. Çindəki soydaşlarımızın iştirak etdikləri bu seçkilərdəki yekdillik və ruh yüksəkliyi hazırkı dövlət başçısına olan böyük etimadı və minnətdarlığı əks etdirirdi.
E.Xəlilov Azərbaycanın ÇXR-dəki səfirliyində olarkən ölkəmizin fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bünyad Hüseynovla görüşüb, ona Çindəki fəaliyyəti və sözügedən ölkələrin elmi ictimaiyyəti, elm və təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində atılan addımlardan söz açıb. Akademik, həmçinin 25-29 oktyabr 2023-cü il tarixlərində bilavasitə öz iştirakı ilə ÇXR Vençjou Universiteti və Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Federal Tədqiqat Mərkəzinin həmtəşkilatçılığı ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) keçirilən İnteraktiv Kollaborativ Robototexnika üzrə 8-ci Beynəlxalq Konfransı (ICR 2023) haqqında ətraflı söz açıb.
Qeyd edək ki, E.Xəlilov “Bilik və bacarıqlarına ehtiyac duyulan istedadların cəlb edilməsi üzrə dövlət milli proqramı”nın qalibi kimi Çin Xalq Respublikasına dəvət olunub və 2022-ci ildən etibarən orada yaşayır. Akademik “Milli səviyyəli istedadlar müsabiqəsi”nin qalibi kimi “Milli Yüksək Səviyyəli İstedad” statusu alıb və Çin Xalq Respublikasının İstedadların Dövlət Reyestrinə daxil edilib. O, hazırda Vençjou Universitetində bir sıra elmi proqramlara və universitetin Böyük elmi şöbəsinə rəhbərlik edir.

Our compatriots living in China took an active part in the election of the President of the Republic of Azerbaijan
19.02.2024 /
Our compatriot, Doctor of Geology and Mineralogy, Professor, Academician Elchin Khalilov, living in the People's Republic of China, gave an interview to Vyshka newspaper about participation of our compatriots living in China in the election of the President of the Republic of Azerbaijan held on February 7, 2024. Noting that our compatriots took part in the election with great enthusiasm and voted for a happy and prosperous future of Azerbaijan, the academician stressed that transparent and well-organized election is an example for the world democracy. The unanimity and enthusiasm of our compatriots in China in this election showed great trust in and gratitude to the incumbent head of state.
During his visit to the Embassy of Azerbaijan in China, E. Khalilov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of our country Bunyad Huseynov and told him about his activities in China and steps taken towards the development of cooperation between the scientific community, scientific and educational institutions of the two countries. The academician also spoke in detail about the 8th International Conference on Interactive Collaborative Robotics (ICR 2023), which was held on October 25-29, 2023 at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan with the direct participation of Wenzhou University of the People's Republic of China and the St. Petersburg Federal Research Center of the Russian Academy of Sciences.
Note that E. Khalilov was invited to the People's Republic of China as the winner of the "State National Talent Program" and has been living there since 2022. The academician received the status of "National Top Level Talent" as the winner of the "National Talent Contest" and was included in the State Talent Register of the People's Republic of China. He is currently in charge of a number of academic programs at Wenzhou University and a senior research department of the university.