Torpaqda baş verən proseslərin sistemli yanaşma metodologiyası və riyazi modelləşdirilməsi məsələləri araşdırılır
29.02.2024 / Nəşr fəaliyyəti
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Tətbiqi ehtimal-statistik metodlar laboratoriyasının müdiri t.e.d., dosent Yasin Rüstəmovun “Torpaqşünaslıqda riyazi modelləşdirmə” adlı kitabı çap olunub.
Kitabda torpaqda baş verən proseslərin sistemli yanaşma metodologiyası və riyazi modelləşdirilməsi, modellərin təsnifatı, reallığı, dəqiqliyi və ümumiliyi məsələləri müzakirə olunur. C və N dövranının biogeokimyəvi riyazi modellərinə, torpaqdakı üzvi maddələrin dinamikasına xüsusi diqqət yetirilir. Torpaqdakı suyun, maddələrin və enerjinin ötürülməsinin müasir modelləri təqdim olunur ki, bu da suyun hərəkəti, duzluluq, meliorasiya, torpaqlarda çirkləndiricilərin miqrasiyası, xüsusən aqrokimyəvi maddələrin hesablanması üçün əsasdır.
Kitabda müəllif tərəfindən torpaqşünaslıqda ilk dəfə olaraq etibarlılıq nəzəriyyəsindən istifadə olunmaqla torpaqların münbitliyinin hesablanması üçün yeni metodika dərc olunmuşdur.
Qeyd edək ki, kitab torpaqşünaslıq ixtisasının tələbələri, eləcə də torpaqşünaslıq, ekologiya və təbiət elmləri sahəsindəki tələbələr və mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Исследованы вопросы методологии системного подхода и математического моделирования процессов, протекающих в почве
29.02.2024 / Публикации
Издана книга "Математическое моделирование в почвоведении" заведующего лабораторией прикладных вероятностно-статистических методов Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики д.т.н. доцента Ясина Рустамова.
В книге рассматриваются вопросы методологии системного подхода и математического моделирования процессов, протекающих в почве, классификации моделей, их реальности, точности и общности. Особое внимание уделяется биогеохимическим математическим моделям углеродно-азотного цикла, динамике органического вещества в почве. Представлены современные модели обмена воды, веществ и энергии в почве, которые являются основой для расчета движения воды, солености, мелиорации, миграции загрязняющих веществ в почвах, в частности агрохимикатов.
Впервые в почвоведении в книге публикуется новая методика расчета плодородия почв с использованием теории надежности.
Книга предназначена для студентов специальности почвоведение, а также для студентов и специалистов в области почвоведения, экологии и естественных наук.