İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
29.02.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
28 fevral 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Çin Xalq Respublikasının IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin  MDB üzrə regional direktoru Yuchao Tang ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dos. Elxan Səbziyev, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və baş mütəxəssis Nərmin Abbaszadə iştirak ediblər. Qeyd edək ki, görüş İSİ nümayəndə heyətinin 3-9 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasına səfəri zamanı qurulan əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində həyata keçirilib.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonağa instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Ötən il İSİ nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində aerokosmik informasiyanın emalı, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi və kadr hazırlığı üzrə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Səfər çərçivəsində elm-sənaye platformasına əsaslanan aşağı orbitli peyklərin yer haqqında informasiya xidmətləri verən şirkətlərlə, o cümlədən IPLOOK Technologies Co., Ltd ilə keçirilən görüşdən söz açan Ə.Abbasov sözügedən şirkətin mobil xidmətlər sahəsindəki önəmindən bəhs edib.
Çıxışının sonunda Ə.Abbasov IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinə Azərbaycanda bulud texnologiyaları sahəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində İSİ-nin partnyorları olan SİNAM MMCvə Azerconnect şirkəti ilə işgüzar görüşlər keçirilməsini təklif edib.
Sonra Y.Tang təmsil etdiyi şirkətin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı çıxış edib. Qeyd edib ki, IPLOOK Networks Co., Ltd. 3G/4G/5G əsas şəbəkələrinin çevik inkişaf, fərdiləşdirilmiş xidmətlər və ucdan-uca şifrələmə imkanlarına malik aparıcı proqram təminatı şirkətidir. 2012-ci ildə əsası qoyulanşirkət dünyanın 50-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərərək 50 milyondan çox abunəçini birləşdirmək imkanı əldə edib. IPLOOK şirkətinin qlobal arenadamüştərilər üçün təqdim etdiyi yüksək dərəcədə genişləndirilə bilən virtuallaşdırılmış əsas mobil şəbəkə barədə danışan Y.Tang müasir texnoloji imkanları ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərməyə maraqlı olduqlarını bildirib. Sözügedən şəbəkənin ölkəmizdə istifadəsinin üstünlüklərindən söz açan Y.Tang bu istiqamətdə təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dos. Elxan Səbziyev çıxış edərək ölkədə idarəetmə sistemlərinin ikişafı istiqamətində İSİ-də həyata keçirilən aktual elmi tədqiqatlardan və kadr hazırlığı siyasətindən bəhs edib. Elmi və praktiki əməkdaşlığın sözügedən müəssisələr üçün səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edən E.Səbziyev IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin Azərbaycanda bulud texnologiyaları sahəsində fəaliyyəti barədə sual və təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev çıxış edərək sözügedən elmi müəssisələr arasında qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib, qonaqlara cari ildə 15-17 may 2024-cü il tarixlərində İSİ-də keçiriləcək Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2024) barədə məlumat verib.
Görüş çərçivəsində sözügedən müəssisələr arasında birgə fəaliyyət imkanları və davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

A meeting with representatives of IPLOOK Networks Co., Ltd. was held at the Institute of Control Systems
29.02.2024 /
A meeting with the CIS Regional Director of IPLOOK Networks Co., Ltd. Yuchao Tang was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on February 28, 2024. The meeting was attended by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, Head of the International Relations and Innovation Department Tofig Babayev, PhD in Engineering, and Chief Specialist Narmin Abbaszade. The meeting was held within the framework of cooperation relations established during the visit of the ICS delegation to the People's Republic of China on September 3-9, 2023.
Academician Ali Abbasov thanked the guest for the attention shown to the Institute and informed him in detail about the main areas of activity of the ICS, basic scientific research works carried out and international cooperation relations. He spoke about the effective cooperation relations established last year during the visit of the ICS delegation to the People's Republic of China in the field of aerospace information processing, realization of joint research projects and personnel training. Within the framework of the visit, a meeting was held with the companies providing earth information services from low-orbit satellites on the basis of scientific-industrial platform, including IPLOOK Technologies Co. A. Abbasov touched upon the importance of this company in the field of mobile services.
At the end of his speech, A. Abbasov suggested that IPLOOK Networks Co., Ltd. should hold business meetings with partners of the ICS Sinam Ltd. and Azerconnect to establish effective cooperation relations in the field of cloud technologies in Azerbaijan.
Then Yuchao Tang gave a detailed presentation on the history and business profile of the company he represents. He noted that IPLOOK Networks Co., Ltd. is a leading software developer with flexible development, personalized services and end-to-end encryption capabilities of major 3G/4G/5G networks. Founded in 2012, the company operates in more than 50 countries and has the ability to connect more than 50 million subscribers. Speaking about the highly scalable virtualized core mobile network that IPLOOK presents to customers in the global arena, Y.Tang said that they are interested in operating in Azerbaijan with modern technological capabilities. Talking about the advantages of using this network in our country, Y.Tan put forward his proposals in this direction.
Acting Executive Director of ICS Dr. Elkhan Sabziyev talked in his speech about topical scientific research and personnel training policy carried out in ICS in the area of development of control systems in the country. Expressing confidence that scientific and practical cooperation will give effective results for the two institutions, E. Sabziev voiced questions and suggestions regarding the activities of IPLOOK Networks Co., Ltd. in the field of cloud technologies in Azerbaijan.
Head of the International Relations and Innovation Department of the ICS Tofig Babayev in his speech expressed confidence that the established cooperation relations between the ICS and IPLOOK Networks Co., Ltd. will give effective results, informed the guests about the 3rd International Conference on Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2024), which will be held in the ICS from May 15 to 17, 2024.
During the meeting, the possibilities of joint activities and prospects for further cooperation between ICS and IPLOOK Networks Co., Ltd. were discussed.