İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
29.02.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
28 fevral 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Çin Xalq Respublikasının IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin  MDB üzrə regional direktoru Yuchao Tang ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dos. Elxan Səbziyev, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və baş mütəxəssis Nərmin Abbaszadə iştirak ediblər. Qeyd edək ki, görüş İSİ nümayəndə heyətinin 3-9 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasına səfəri zamanı qurulan əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində həyata keçirilib.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonağa instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Ötən il İSİ nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində aerokosmik informasiyanın emalı, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi və kadr hazırlığı üzrə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Səfər çərçivəsində elm-sənaye platformasına əsaslanan aşağı orbitli peyklərin yer haqqında informasiya xidmətləri verən şirkətlərlə, o cümlədən IPLOOK Technologies Co., Ltd ilə keçirilən görüşdən söz açan Ə.Abbasov sözügedən şirkətin mobil xidmətlər sahəsindəki önəmindən bəhs edib.
Çıxışının sonunda Ə.Abbasov IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinə Azərbaycanda bulud texnologiyaları sahəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində İSİ-nin partnyorları olan SİNAM MMCvə Azerconnect şirkəti ilə işgüzar görüşlər keçirilməsini təklif edib.
Sonra Y.Tang təmsil etdiyi şirkətin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı çıxış edib. Qeyd edib ki, IPLOOK Networks Co., Ltd. 3G/4G/5G əsas şəbəkələrinin çevik inkişaf, fərdiləşdirilmiş xidmətlər və ucdan-uca şifrələmə imkanlarına malik aparıcı proqram təminatı şirkətidir. 2012-ci ildə əsası qoyulanşirkət dünyanın 50-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərərək 50 milyondan çox abunəçini birləşdirmək imkanı əldə edib. IPLOOK şirkətinin qlobal arenadamüştərilər üçün təqdim etdiyi yüksək dərəcədə genişləndirilə bilən virtuallaşdırılmış əsas mobil şəbəkə barədə danışan Y.Tang müasir texnoloji imkanları ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərməyə maraqlı olduqlarını bildirib. Sözügedən şəbəkənin ölkəmizdə istifadəsinin üstünlüklərindən söz açan Y.Tang bu istiqamətdə təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dos. Elxan Səbziyev çıxış edərək ölkədə idarəetmə sistemlərinin ikişafı istiqamətində İSİ-də həyata keçirilən aktual elmi tədqiqatlardan və kadr hazırlığı siyasətindən bəhs edib. Elmi və praktiki əməkdaşlığın sözügedən müəssisələr üçün səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edən E.Səbziyev IPLOOK Networks Co., Ltd. şirkətinin Azərbaycanda bulud texnologiyaları sahəsində fəaliyyəti barədə sual və təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev çıxış edərək sözügedən elmi müəssisələr arasında qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib, qonaqlara cari ildə 15-17 may 2024-cü il tarixlərində İSİ-də keçiriləcək Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2024) barədə məlumat verib.
Görüş çərçivəsində sözügedən müəssisələr arasında birgə fəaliyyət imkanları və davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

В Институте систем управления состоялась встреча с представителями компании IPLOOK Networks Co., Ltd.
29.02.2024 /
28 февраля 2024 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР была состоялась встреча с региональным директором компании IPLOOK Networks Co., Ltd. по СНГ Ючао Таном. Во встрече приняли участие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, временно исполняющий обязанности исполнительного директора ИСУ д.т.н. доц. Эльхан Сабзиев, заведующий отделом международных отношений и инноваций д.ф.т. Тофиг Бабаев и главный специалист Нармин Аббасзаде. Встреча состоялась в рамках отношений сотрудничества, установленных во время визита делегации ИСУ в Китайскую Народную Республику 3-9 сентября 2023 года.
Академик Али Аббасов поблагодарил гостя за оказанное институту внимание и подробно проинформировал об основных направлениях деятельности возглавляемого им научного учреждения, проводимых фундаментальных научных исследованиях и связях международного сотрудничества. Он говорил об эффективных отношениях сотрудничества, установленных в прошлом году в рамках визита делегации ИСУ в Китайскую Народную Республику в области обработки аэрокосмической информации, реализации совместных научно-исследовательских проектов и подготовки кадров. В рамках визита состоялась встреча с компаниями, предоставляющими услуги информации о земле с низкоорбитальных спутников на основе научно-промышленной платформы, в том числе IPLOOK Technologies Co. А.Аббасов коснулся важности данной компании в сфере мобильных услуг.
В конце своего выступления А.Аббасов предложил  компании IPLOOK Networks Co., Ltd. провести деловые встречи с партнерами ИСУ ООО Sinam и компанией Azerconnect для установления эффективных отношений сотрудничества в области облачных технологий в Азербайджане.
Затем Ю. Тан подробно рассказал об истории и направлениях деятельности компании, которую он представляет. Он отметил, что IPLOOK Networks Co., Ltd. - это ведущий разработчик программного обеспечения с гибкой разработкой, персонализированными услугами и возможностями сквозного шифрования основных сетей 3G/4G/5G. Компания, основанная в 2012 году, работает более чем в 50 странах мира и имеет возможность подключения более 50 миллионов абонентов. Говоря о высоко масштабируемой виртуализированной основной мобильной сети, которую IPLOOK представляет для клиентов на глобальной арене, Ю.Тан сказал, что они заинтересованы в деятельности в Азербайджане с современными технологическими возможностями. Говоря о преимуществах использования данной сети в нашей стране, Ю.Тан выдвинул свои предложения в этом направлении.
В.и.о. исполнительного директора ИСУ д.т.н. доц. Эльхан Сабзиев в своем выступлении рассказал об актуальных научных исследованиях и политике подготовки кадров, проводимой в ИСУ в направлении развития систем управления в стране. Выразив уверенность в том, что научно-практическое сотрудничество даст эффективные результаты для обоих учреждений, Э. Сабзиев озвучил вопросы и предложения относительно деятельности IPLOOK Networks Co., Ltd. в области облачных технологий в Азербайджане.
Заведующий отделом международных отношений и инноваций ИСУ, д.ф.т. Тофиг Бабаев в своем выступлении выразил уверенность в том, что налаженные отношения сотрудничества между ИСУ и IPLOOK Networks Co., Ltd. дадут эффективные результаты, проинформировал гостей о 3-й Международной конференции по проблемам логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад (PLMO 2024), которая пройдет в ИСУ с 15 по 17 мая 2024 года.
В рамках встречи были обсуждены возможности совместной деятельности и перспективы дальнейшего сотрудничества между ИСУ и IPLOOK Networks Co., Ltd.