Moskva şəhərində keçirilmiş konfransda iştirak
28-30 noyabr 2012-ci il tarixində Moskva şəhərində REA-nin Dorodstin adına Hesablama Mərkəzində Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən PICTURE (Policy dialogue in ICT to an Upper level for Reinforced EU-EECA Cooperation”) layihəsinə aid il ərzində görülmüş işlər barədə konfrans keçirilmişdir. Görüş zamanı Şərqi Avropa və Orta Asiyanın 12 ölkənin nümayəndələrinin 3 işçi qruppaları aşağıda göstərilən istiqamətlərdə iclas keçirmişdir:
1. Working Group on Policy Dialogue (WG1)
2. WORKING GROUP on COMPONENTS, COMPUTING SYSTEMS AND NETWORKS (WG2)
3. Working Group on Content technologies and information management (WG3)
İşçi qruplarında Azərbaycanı Xarici Əlaqələr və İnnovasiya şöbə müdiri T. Babayev (WG1 və WG3), AMEA Fizika institunun professoru A. Bayramov (WG2) və 11 №li laboratoriyanın baş elmi işçisi E. Səbziyev (WG3) ekspertlər qismində təmsil etmişlər. PİCTURE layihəsi çərçivəsində 12 ölkə iştrakçıları tərəfindən bir il ərzində görülən işlər barədə hesabat dinlənilmişdir. Kibernetika İnstitutunda fəaliyyət göstərən AB-nin Azərbaycanda İKT layihələrinin dayaq nöqtəsini - NCP İCT tərəfindən il ərzində görülmüş işlər barədə prezentasiya təqdim olunmuşdur. Gələn ilin iş planı təhlil edilmişdir, həmçinin PİCTURE layihəsi çərçivəsində gələcək HORIZON 2020 Çərçivə Proqramını nəzərə alaraq həyata keçirməsi planlaşdıran layihələr müzakirə edilmişdir.

Участие в конференции проекта PICTURE в Москве
28-30 ноября 2012 года в г.Москве в Вычислительном Центре РАН им. А.А. Дородницына состоялась конференция по проекту PICTURE (Policy dialogue in ICT to an Upper level for Reinforced EU-EECA Cooperation”) финансируемому Еврокомиссией, посвященная отчету о проделанных в течении года работах в рамках проекта. В время встречи состоялось совещание рабочих групп, объединяющих представителей 12 стран Восточной Европы и Средней Азии, по следующим направлениям:
1. Working Group on Policy Dialogue (WG1)
2. WORKING GROUP on COMPONENTS, COMPUTING SYSTEMS AND NETWORKS (WG2)
3. Working Group on Content technologies and information management (WG3)
В работе данных групп Азербайджан представляли начальник отдела «Международные отношения и инновации» Т. Бабаев (рабочие группы WG1 и WG3), профессор института Физики А. Байрамов и старший научный сотрудник лаборатории №11 Э. Сабзиев (рабочая группа WG3). Был заслушан отчет о выполненных работах всеми 12 стран - участниц проекта за последний год. Была представлена презентация Азербайджанской стороны о проделанных работах NCP ICT Азербайджана, функционирующей в Институте кибернетики. Был составлен план работ на следующий год, а также были обсуждены проекты, планируемые реализовать в рамках проекта PICTURE с учетом следующей Рамочной программы HORIZON 2020.