Alimlərimiz Malayziyada kursda iştirak etmişlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun iki əməkdaşı, aparıcı elmi işçilər -  dos. Rəhimov Anar və dos. Rüstəmov Samir 2014-cü il iyun ayının 8-dən 21-nə kimi Malayziyanın Kuala-Lumpur (Şah Alam) şəhərində keçirilən Malayziya Hökumətinin və SIRIM Berhard Dövlət Şirkətinin təşkil etdiyi Malayziya Texniki Əməkdaşlıq Proqramı (MTƏP) çərçivəsində ixtisasartırma kurslarında iştirak etmişlər. Rəhimov A. İntellektual Sistemlər (Intelligence Systems), Rustəmov S. isə Radiotezliklərin Tanınması (Radio Frequency Identification) kursunda iştirak etmişdir.
İntellektual Sistemlər kursu SIRIM Robokit (Robototexnika və inteqrə olumuş sistemlər, mikroprosessorlar və onların proqramlaşdırılması, robototexnikanın tətbiqi və s.), Solaerator (yaşıl texnologiya (Green Technology), Günəş enerjisindən istifadə (Solar System), sensorlar, onların dizaynı və tətbiqi), İstehsal olunmuş məhsulların satıçı üçün korporativ internet saytlarının yaradılması və s. kimi mövzuları əhatə edirdi.
Radiotezliklərin Tanınması (RTT) kursunda isə RTT texnologiyasına giriş, onun fiziki elementləri, tətbiqi və s. kimi mövzulardan bəhs olunurdu.
MTƏP proqramı çərçivəsində kursda 32 ölkədən 45 iştirakçı iştirak etmişdir. Rəhimov A. və Rüstəmov S. kursu müfəvvəqiyyətlə başa vuraraq, sertifikatla təltif olunmuşlar.
Bundan əlavə alimlərimiz ölkənin təqdimatı (Country Paper Presentation) bölməsində SIRIM Berhard şirkətinin əməkdaşları və 32 ölkədan olan iştirakçılar qarşısında təqdimatla çıxış edərək, Respublikanın tanıdılması və təbliği məqsədilə ölkəmizin nailiyyətləri, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Xoçalı soyqırımı haqqında, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda əldə olunan nəticələrlə bağlı iştirakçılara geniş məlumat vermişlər. Təqdimat tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmış, ölkəmizə maraq artmışdır.
SIRIM Berhard şirkəti ilə İdarəetmə Sistemləri İnstititu arasında gələcək əməkdaşlıq barədə müxtəlif səlahiyyətli şəxslərlə fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Our scientists participated in training programs in Malaysia
Two employees of the Institute of Control Systems of AMAS, the leading researchers Assoc.Prof. Anar Rahimov and Assoc.Prof. Samir Rustamov took part in the training programs within the framework of the Malaysian Technical Cooperation Programme (MTCP) organized by the government of Malaysia and SIRIM Berhad State Company. The programs were held from 8 June to 21 June, 2014, in Holiday Inn Kuala Lumpur Glenmarie, Shah Alam, Malaysia. A. Rahimov took part in the training program on Intelligence Systems, and S. Rustamov – in the training program on Radio Frequency Identification.
The training program on Intelligence Systems covered such subjects as SIRIM Robokit (introduction to Robotics and embedded systems, Robotics application and development), Solaerator (introduction to Green Technology and applications, Solar system, Sensors and embedded design and its applications), creating content for creative corporate website and e-commerce for business.
Radio Frequency Identification (RFID) covered introduction to RFID, overview of RFID Technology, implementation and its application.
45 specialists from 32 countries took part in the MTCP training programs. A. Rahimov and S. Rustamov received certificates of successful completion of their respective programs.
Our scientists also made a presentation in the Country Paper Presentation section in front of the employees of SIRIM Berhad and the participants from 32 countries. To promote our Republic, they gave the audience detailed information on the achievements of our country, Karabakh conflict, Khodjali genocide, and on the scientific results obtained at the Institute of Control Systems. The presentation caused major interest of the audience.
There was also exchange of views and ideas with various authoritative representatives with regard to the future cooperation between SIRIM Berhard the Institute of Control Systems.