15.04.2024 / Mühüm xəbərlər
Bakıda “Hilton Baku” otelində Odlar Yurdu Universitetinin təşkilatçılığı ilə "Scopus"da indekslənən “Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir.
Konfrans haqqında ümumi məlumat verərək açılış nitqi ilə çıxış edən OYU-nun Müşahidə Şurasının sədri, prof. Samir Vəliyev ölkə başçısının müvafiq sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırlatmışdır. O, Azərbaycanda ekoloji tarazlığın və ətraf mühitin qorunmasından, alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadə edilməsindən, eləcə də iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması istiqamətində görülən işlərdən danışmışdır.
Ölkə başçısının sərəncamları ilə Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonası elan edildiyini deyən prof. Samir Vəliyev bu bölgələrdə bərpaolunan enerji istehsalı üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırmışdır. O vurğulamışdır ki, Prezident İlham Əliyev fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın nəinki qüdrətli enerji dövləti kimi inkişafına nail olmuş, eyni zamanda, qətiyyəti, dəmir iradəsi sayəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü, suverenliyini tam təmin edərək liderliyi ilə yeni tarixi reallıqlar yaratmışdır.
Daha sonra çıxış edən OYU-nun Keyfiyyət təminatı, innovasiyalar və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, prof. Fəxrəddin Məmmədov müstəqillik dövründə Azərbaycanın bir çox tarixi əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini qeyd etmiş, “Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı beynəlxalq elmi konfransın 2024-cü ildə ölkəmizdə keçirilməsi Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə artan nüfuzunun göstəricisi olduğunu bildirmişdir.
Konfransın açılış mərasimində “Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov, AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Milli Aerokosmik Agentliyinin baş direktoru, professor Natiq Cavadov, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, MBA, BBA proqramının (Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (Azərbaycan) və Corciya Dövlət Universiteti (ABŞ) birgə proqramı) direktoru, akademik Rafiq Əliyev, dünya şöhrətli alimlər, kanadalı prof. Witold Pedrycz və polşalı prof. Janusz Kacprzyk çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətini qeyd etmişlər.
“Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı beynəlxalq elmi konfransın Bakıda keçirilməsi qərarını, həmçinin Azərbaycanın “yaşıl enerji” siyasətinə qlobal dəstəyini təqdirəlayiq hesab etmişlər.
Konfrans çərçivəsində keçirilən plenar iclasda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, professor Elçin Əliyev və Ramin Məmmədov An Intelligent Management System for Business Facilities Based on the
Joint Use of IoT and Unmanned Technologies adlı məruzə ilə çıxış ediblər. Sonra konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirmişdir.
Konfransda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun  İqtisadiyyatın qeyri-səlis modelləri laboratoriyasının müdiri, professor İmanov Qorxmaz və əməkdaşı Asif Əliyev “Fuzzy pattern recognition model for simulating the Green Growth Index for Azerbaijan” adlı məqalə ilə, Məlahət Murtuzayeva və Samir Pur Riza “The quality of the Green Economy as a private indicator of the level of ecological civilization of the country”  adlı məqalə ilə  iştirak ediblər. Həmçinin  “Sosial-iqtisadi proseslərin modelləşdirilməsi” laboratoriyasının müdiri, professor Yadulla Həsənli və əməkdaşları Arzu Səfərova, Rafail Rzayev Green Horizons: Assessing Environmental Sustainability and Renewable Energy's Role in Achieving the Goals - A Case Study of Azerbaijan adlı məqalə ilə çıxış ediblər.
Bölmələrdə ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar ilə əlaqədar bir sıra məruzələr dinlənilmişdir. Məruzələrdə yeni modullar, yeni programlar və süni intellekt üzərində olan çalışmalar xüsusi diqqət çəkmişdir. Konfransda ağıllı şəhər və ağıllı kəndlərin yaradılması uyğun görülən ekosistemlər haqqında dəyərli çıxışlar dinlənilmişdir.
Konfransa xaricdən qatılan məruzəçilər öz faydalı fikirləri ilə yerli araşdırmaçıların diqqətini çəkmişlər.
İkinci gün Odlar Yurdu Universitetində bölmələr üzrə davam edən konfransda professor-müəllim heyəti və qonaqların iştirakı ilə dəyərli məruzələr dinlənilmişdir.
Sonda xarici və yerli alimlərinin böyük maraqla qatıldığı beynəlxalq elmi konfransların növbəti illərdə bundan da geniş miqyasda təşkil olunması universitetimizin rektoru, prof. Əhməd Vəliyev tərəfindən təklif olunmuşdur.

Employees of the Institute of Control Systems took part in the international conference
The international scientific conference “Smart Environment and Green Technologies”, indexed in Scopus, organized by Odlar Yurdu University, was held at Hilton Baku Hotel in Baku.
Chairman of the Supervisory Board of OYU, Prof. Samir Veliyev, delivered a welcoming speech, provided general information about the conference, reminded that by the relevant decree of the Head of State 2024 was declared the “Year of Solidarity for a Green World” in our country. He talked about the protection of ecological balance and environment in Azerbaijan, effective use of alternative energy sources, as well as work carried out on prevention of climate change.
The professor informed that Karabakh, Eastern Zangezur and Nakhchivan Autonomous Republic were declared green energy zones by the decrees of the head of state. Samir Veliyev noted that there are huge opportunities for renewable energy production in these regions. He emphasized that during the years of his rule President Ilham Aliyev not only achieved the development of Azerbaijan as a powerful energy state, but due to his determination and iron will he created new historical realities under his leadership, fully ensuring territorial integrity and sovereignty of our country.
Then Vice-Rector for Quality Assurance, Innovation and International Relations of the OYU, Professor Fakhraddin Mammadov noted that many historically important international events have been held in Azerbaijan during the years of independence, and stated that holding of the international scientific conference “Smart Environment and Green Technologies” in our country in 2024 is an indicator of Azerbaijan's growing authority in the international community.
Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Aminaga Sadigov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Kerimov, Deputy Minister of Energy Orkhan Zeynalov, President of ANAS Academician Isa Habibbeyli, General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education Academician Ali Abbasov, General Director of the National Aerospace Agency Professor Natig Javadov, Chairman of the Committee on Natural Resources, Energy and Ecology of the Milli Majlis Sadig Gurbanov, Director of the MBA, BBA program (a joint program of the Azerbaijan State Oil and Industry University (Azerbaijan) and Georgia State University (USA)), Academician Rafig Aliyev, world-famous scientists, Canadian Professor Witold Pedrycz and Polish Professor Janusz Kaczprzyk also spoke at the opening ceremony of the conference, stressing the importance of the event.
They commended the decision to hold the international scientific conference “Smart Environment and Green Technologies” in Baku, as well as the global support of Azerbaijan's policy in the field of “green energy”.
General Director of the Institute of Control Systems, Academician Ali Abbasov, Professor Elchin Aliyev and Ramin Mammadov made a presentation on “An Intelligent Management System for Business Facilities Based on the Joint Use of IoT and Unmanned Technologies” at the plenary session held within the framework of the conference. Then the conference continued its work in sections.
Professor Gorkhmaz Imanov, Head of the Laboratory of Fuzzy Economic Models of the Institute of Control Systems, and Asif Aliyev, an employee of the laboratory, participated in the conference with the paper “Fuzzy pattern recognition model for simulating the Green Growth Index for Azerbaijan”, and Malahat Murtuzayeva and Samir Pur Riza presented their paper “The quality of the Green Economy as a private indicator of the level of ecological civilization of the country”. Head of the Laboratory of Modeling of Socio-Economic Processes Professor Yadulla Hasanli and laboratory employees Arzu Safarova and Rafail Rzayev presented their paper entitled “Green Horizons: Assessing Environmental Sustainability and Renewable Energy's Role in Achieving the Goals - A Case Study of Azerbaijan”.
A number of presentations were given in the sections on smart environment and green technologies. The presentations focused on new modules, new programs and work on artificial intelligence. The conference featured valuable presentations on ecosystems that are considered suitable for creating smart cities and smart villages.
Foreign speakers at the conference attracted the attention of local researchers with their useful ideas.
The second day of the conference, which continued with breakout sessions, featured presentations by Odlar Jurdu University faculty and conference guests.
In conclusion, the rector of the university, Professor Ahmad Veliyev, proposed to organizing international scientific conferences on a larger scale in the coming years, in which foreign and local scientists would take part with great interest.