15.04.2024 / Maraqlı məlumatlar
9 aprel 2024-cü il tarixində AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. İclasda İSİ-nin “Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Məstəliyev  “Qeyri xətti və kvazi xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələlərində birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər” adlı mövzuda məruzə etmişdir.
Məruzəçi Rəşad Məstəliyev əvvəlcə birinci və ikinci tərtib hiperbolik tip xətti stoxastik diferensial tənliklər sisteminin  həllinin alınmasını göstərmişdir. Qoyulmuş məsələlərin həlli əsasən Riman matrisinin köməyi ilə verilmişdir. Məruzəçi vurğulayıb ki, sonralar bu həll göstərişləri bizə qeyri xətti və kvazi xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələlərində müxtəlif şərtlər daxilində birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlərin alınmasında əsas rol oynayır. Sual-cavab formatında keçirilən məruzə tamamlanmadığından məruzənin davamının 30 aprel saat 11:00 da keçirilməsi qərara alınmışdır.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was be held on April 9, 2024.
The meeting discussed paper "Necessary first- and second-order optimality conditions in optimal control problems described by nonlinear and quasilinear stochastic Goursat-Darboux systems" by leading researcher of the laboratory No. 9 of ICS "Control methods in complex dynamic systems", Associate Professor Rashad Mastaliyev, PhD in Mathematics.
Speaker Rashad Mastaliyev showed obtaining the solution of the system of linear stochastic differential equations of hyperbolic type of the first and second order. The solution of the problems is given mainly by means of the Riemann matrix. The speaker emphasized that in the future these solution instructions will play a key role in obtaining first- and second-order necessary conditions under various conditions in optimal control problems described by nonlinear and quasilinear stochastic Goursat-Darboux systems. Since the discussion, conducted in a question-and-answer format, was not completed, it was decided to continue it on April 30 at 11:00 a.m.