Akademik Əli Abbasov “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, gənc alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasova AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyətinin, zəngin siyasi irsinin, tədqiqi və təbliği sahəsində mühüm xidmətləri olan Ə.Abbasovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri informasiya texnologiyaları, süni intellekt və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib.
Akademik hazırda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Ümumdünya Elmlər Akademiyasının (TWAS), Beynəlxalq İnformatizasiya və Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyalarının həqiqi üzvü, 5 xarici universititetin fəxri doktoru və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) üzvüdür.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından informasiya texnologiyaları, süni intellekt və idarəetmə sahələrinə töhfələr bəxş edən akademik Əli Abbasovu təbrik edir, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq!

Академик Али Аббасов награжден юбилейной медалью "100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)"
Состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, действительные и члены-корреспонденты НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, молодые ученые и соответствующие лица.
На мероприятии генеральному директору Института систем управления (ИСУ) МНО АР, академику Али Аббасову президентом НАНА, академиком Исой Габиббейли в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 февраля 2024 года была вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”.
Основные направления научно-исследовательской работы Али Аббасова, имеющего важные заслуги в области изучения и пропаганды жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева, его богатого политического наследия, направлены на решение задач информационных технологий, искусственного интеллекта и управления.
В настоящее время академик является действительным членом Международной академии наук, Всемирной Академии наук (TWAS), Международной академии информатизации и Международной инженерной академии, почетным доктором 5 зарубежных университетов и членом Института инженеров по электронике и электротехнике (IEEE).
От имени коллектива Института систем управления поздравляем академика Али Аббасова, внесшего огромный вклад в области информационных технологий, искусственного интеллекта и управления, и желаем больших успехов в научной и научно-организационной деятельности!