Akademik Əli Abbasov “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, gənc alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasova AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyətinin, zəngin siyasi irsinin, tədqiqi və təbliği sahəsində mühüm xidmətləri olan Ə.Abbasovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri informasiya texnologiyaları, süni intellekt və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib.
Akademik hazırda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Ümumdünya Elmlər Akademiyasının (TWAS), Beynəlxalq İnformatizasiya və Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyalarının həqiqi üzvü, 5 xarici universititetin fəxri doktoru və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) üzvüdür.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından informasiya texnologiyaları, süni intellekt və idarəetmə sahələrinə töhfələr bəxş edən akademik Əli Abbasovu təbrik edir, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq!

A regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held. The event was attended by ANAS President, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, Full and Corresponding Members of ANAS, heads of departments of the Presidium apparatus, young scientists and relevant persons.
At the event, President of ANAS Academician Isa Habibbeyli awarded the jubilee medal "100th Birthday of Heydar Aliyev (1923-2023)" to General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Ali Abbasov in accordance with the Order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 2, 2024.
The main research works of Ali Abbasov, who has important merits in the field of studying and promoting the life and activity of great leader Heydar Aliyev, his rich political heritage, are aimed at solving problems of information technologies, artificial intelligence and control.
At present, the academician is a full member of the International Academy of Sciences, World Academy of Sciences (TWAS), International Informatization Academy and International Engineering Academy, honorary doctor of 5 foreign universities and a member of the Institute of Electronics and Electrical Engineers (IEEE).
On behalf of the staff of the Institute of Control Systems, we congratulate Academician Ali Abbasov, who has made a great contribution to the field of information technology, artificial intelligence and control, and wish great success in scientific and scientific-organizational activities!