Akademik Telman Əliyev “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı və Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif edilib
18.04.2024 / Mühüm xəbərlər
Martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Elm Günü münasibətilə “Elm Günü və Günün elmi: humanitar tədqiqatlar və süni intellekt” mövzusunda təntənəli tədbir keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Eldar Quliyev, millət vəkilləri Fazil Mustafa, Ülviyyə Həmzəyeva, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları və respublika elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib. T.Əliyev, həmçinin Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Eldar Quliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif olunub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsinin, dövlətçilik ideallarının tədqiqi və təbliği sahəsində mühüm xidmətləri olan T.Əliyevin rəhbərliyi ilə son illərdə Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 300 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise” monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir.
Akademik 1994-cü ildən UNESCO-nun informatika üzrə ekspertləri sırasına daxil edilmişdir. O, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, 2009-cu ildə isə “Əməkdar elm xadimi” adına, 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür və 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur.
Görkəmli alim, akademik Telman Əliyevi təbrik edir, ona elmi və ictimai fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

Академик Тельман Алиев награжден юбилейной медалью "100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)"
27 марта в Национальной Академии Наук Азербайджана по случаю Дня науки состоялось торжественное мероприятие на тему “День науки и наука дня: Гуманитарные исследования и искусственный интеллект”. В мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, Народный художник академик Омар Эльдаров, председатель Совета старейшин Азербайджана, депутат Эльдар Гулиев, депутаты Фазиль Мустафа, Ульвия Гамзаева, заведующий отделом науки и политики высшего образования Министерства науки и образования АР Турхан Сулейман, члены Президиума НАНА, действительные член и члены-корреспонденты НАНА, сотрудники научных учреждений и организаций НАНА и представители научной общественности республики.
На мероприятии советник НАНА, академик Тельман Алиев в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 февраля 2024 года был награжден юбилейной медалью “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”.
Под руководством Тельмана Алиева, имеющего важные заслуги в области изучения и пропаганды богатого политического наследия, идеалов государственности общенационального лидера Гейдара Алиева, за последние годы на 300 объектах Биби-Эйбатского нефтегазодобывающего управления внедрена система "робастного noise" мониторинга и управления нового поколения, обеспечивающая дистанционную диагностику и управление глубинным нефтедобывающим оборудованием, что позволяет значительно повысить его рентабельность.
С 1994 года академик входит в число экспертов ЮНЕСКО по информатике. В 2004 году он был награжден орденом “Шохрат” Азербайджанской Республики, в 2009 году ему было присвоено звание “Заслуженный деятель науки”, в 2015 году он был удостоен премии имени Н.Туси, а в 2018 году был награжден международной серебряной медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде.
Поздравляем выдающегося ученого, академика Тельмана Алиева, желаем ему новых успехов в научной и общественной деятельности!