Akademik Telman Əliyev “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı və Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif edilib
18.04.2024 / Mühüm xəbərlər
Martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Elm Günü münasibətilə “Elm Günü və Günün elmi: humanitar tədqiqatlar və süni intellekt” mövzusunda təntənəli tədbir keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Eldar Quliyev, millət vəkilləri Fazil Mustafa, Ülviyyə Həmzəyeva, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları və respublika elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib. T.Əliyev, həmçinin Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Eldar Quliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif olunub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsinin, dövlətçilik ideallarının tədqiqi və təbliği sahəsində mühüm xidmətləri olan T.Əliyevin rəhbərliyi ilə son illərdə Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 300 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise” monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir.
Akademik 1994-cü ildən UNESCO-nun informatika üzrə ekspertləri sırasına daxil edilmişdir. O, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, 2009-cu ildə isə “Əməkdar elm xadimi” adına, 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür və 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur.
Görkəmli alim, akademik Telman Əliyevi təbrik edir, ona elmi və ictimai fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

"Science Day and Science of the Day: Humanitarian Research and Artificial Intelligence" festive event was held at the Azerbaijan National Academy of Sciences on March 27 on the occasion of Science Day. The event was attended by President of ANAS Academician Isa Habibbeyli, People's Artist Academician Omar Eldarov, Chairman of the Council of Elders of Azerbaijan, MP Eldar Guliyev, MPs Fazil Mustafa, Ulviya Gamzayeva, Head of Science and Higher Education Policy Department of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Turkhan Suleyman, members of the Presidium of ANAS, Full Member and Corresponding Members of ANAS, employees of scientific institutions and organizations of ANAS and representatives of the scientific community of the republic.
At the event, Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev was awarded the jubilee medal "100th Birthday of Heydar Aliyev (1923-2023)" in accordance with the Order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 2, 2024.
Under the leadership of Telman Aliyev, who has important merits in the field of study and propaganda of rich political heritage, ideals of statehood of national leader Heydar Aliyev, in recent years, a new generation "robust" monitoring and control system has been introduced at 300 facilities of Bibi-Heybat Oil and Gas Production Department, enabling remote diagnostics and control of downhole oil production equipment, which significantly increases its profitability.
Since 1994, the Academician has been one of the UNESCO experts in informatics. In 2004, he was awarded the Shohrat Order of the Republic of Azerbaijan, in 2009 he was awarded the title "Honored Worker of Science", in 2015 he was awarded the N. Tusi Prize, and in 2018 he was awarded the International Silver Medal named after Academician Azad Mirzajanzade.
Congratulations to the outstanding scientist, Academician Telman Aliyev, we wish him new successes in scientific and public activity!