İnformasiya Texnologiyaları və Onların Tətbiqi (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib
24.04.2024 / Mühüm xəbərlər
23 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) “İnformasiya texnologiyaları və onların tətbiqi” (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib. Konfrans Elm və Təhsil Nazirliyi, AzMİU, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Polşanın Bydgoszcz Elm və Texnologiya Universiteti, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu və Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri salamlama nitqi ilə açan AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunaraq qeyd edib ki, sürətli sosial-iqtisadi və texnoloji dinamika ilə müşaiyət olunan müasir dövrün prioritetlərindən biri də informasiya texnologiyalarının inkişafı və bu sahədə mövcud problemlərin aradan qaldırılmasıdır. XXI əsrin məhz İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) əsri olduğunu bildirən professor G.Məmmədova elm və texnikanın sürətli inkişafı nəticəsində İT texnologiyalarının, elmi və praktiki innovasiyaların insan həyatına sürətlə inteqrasiya olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda informasiya texnlogiyalarının inkişafının ölkə başçısı İlham Əliyevin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edilməsi haqqında sərəncamından və “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”ndan irəli gələn prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu bildirən G.Məmmədova sözügedən sahədə keçirilən əməli tədbirlərdən söz açıb. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində informasiya texnologiyalarının inkişafı və gənclərin bu sahəyə cəlb olunması istiqamətində fəaliyyət göstərən “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri kafedrası”nın tarixindən bəhs edən alim kafedraya uzun illərdir rəhbərlik edən dünyaşöhrətli alim, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevə bəxş etdiyi töhfələrə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Rektor konfransa təqdim olunan materialların “Springer” nəşriyyatında dərcinin nəzərə tutulduğunu bildirib. Çıxışının sonunda göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkür edən G.Məmmədova dünya alimlərilə birgə diskusiyaların aparılmasının informasiya texnologiyalarının inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib, konfransa öz işində uğurlar arzulayıb.
Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Nigar Aslanovanın moderatorluğu ilə davam edən konfransın açılış nitqlərini AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov, Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov, Özbəkistan Milli Universitetinin professoru İbrokhimali Normatov edib. Çıxışlarda “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq çərçivəsində ölkədə informasiya texnologiyalarının inkişaf etdirilməsinin və dünya təcrübəsindən yararlanmağın önəmi qeyd olunub. Regionda yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən layihələrin həyata keçirilməsində informasiya texnologiyalarının rolundan bəhs edən alimlər bu sahədə qarşıda duran hədəflərdən söz açaraq konfransa öz işində uğurlar arzu ediblər.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Sessiyada AMEA-nın müşaviri, AzMİU-nun İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri, akademik Telman Əliyev, Avstraliyanın Federasiya Universitetinin professoru Adil Bağırovun məruzələri dinlənilib. Bölmə iclaslarında “İntellektual sistemlərdə informasiya texnologiyaları”, "Tikinti, sənaye və mühəndislikdə informasiya texnologiyaları", "Modelləşdirmədə informasiya texnologiyaları" və “Qərarların qəbulunda informasiya texnologiyaları” mövzuları müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, dünyanın qabaqcıl 26 ölkəsindən, o cümlədən ABŞ, Avstraliya, Estoniya, Türkiyə, Ukrayna, Belarus, Rusiya, Hindistan, Tayland, İspaniya, Qazaxıstan, Özbəkistandan nüfuzlu alimlərin qatıldığı konfransa ümumilikdə 150 məqalə təqdim olunub. Təqdim olunan məruzələrdən 108-i konfrans materiallarında dərc olunmaq üzrə qəbul edilmişdir.
Hibrid formatda keçirilən və üç gün davam edəcək konfransın əsas elmi istiqamətlərinə tikinti və memarlıqda informasiya texnologiyaları, süni intellekt və onun tətbiqləri, böyük verilənlərin emalı problemləri və üsulları, paralel hesablama, mürəkkəb obyektlərin və proseslərin idarə edilməsində informasiya texnologiyaları, intellektual idarəetmə sistemləri, kompüter şəbəkələri və kibertəhlükəsizlik məsələləri, təhsildə informasiya texnologiyalarının tətbiqi məsələləri daxildir.
Beynəlxalq konfransın əsas məqsədi elmi-tədqiqat müəssisələri, universitetlər, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirərək informatika sahəsində mövcud elmi və praktiki problemlərin müzakirə edilməsidir.

2nd International Conference “Information Technologies and their Application” (ITTA 2024) has kicked off
24.04.2024 /
The opening ceremony of the 2nd International Conference “Information Technologies and their Application” (ITTA 2024) was held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AUAC) on April 23, 2024. The conference was organized by the Ministry of Science and Education, AUAC, Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, Institute of Information Technology, Bydgoszcz University of Science and Technology (Poland), Ege University (Türkiye), V.M. Glushkov Institute of Cybernetics (Ukraine) and Institute of Information and Computational Technologies (Kazakhstan).
Rector of AUAC, Prof. Gulchohra Mammadova, who opened the conference with a welcoming speech, touched upon the practical significance of the conference and noted that in the modern period of rapid socio-economic and technological development one of the priorities is the development of information technologies and elimination of existing problems in this field. Prof. Mammadova emphasized that our age is the age of information and communication technologies (ICT) and that due to the rapid development of science and technology, IT technologies, scientific and practical innovations are rapidly integrated into our lives.
Noting that development of information technologies in Azerbaijan is one of the priority directions arising from the decree of head of state Ilham Aliyev on approval of the documents “Azerbaijan 2030: National Priorities of Socio-Economic Development” and “Strategy of Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026”, G.Mammadova talked of practical actions carried out in this field. Talking about the history of the Department of Information Technologies and Systems of the Azerbaijan Architecture and Construction University, which is engaged in the development of information technologies and involvement of youth in this sphere, the scientist thanked the world-known scientist, Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev for his contribution to the development of the Department.
The Rector noted that the materials submitted to the conference will be published by Springer. Thanking the co-organizers for their support at the end of her speech, G. Mammadova expressed confidence that holding joint discussions with scientists of the world will make an important contribution to the development of information technologies and wished the conference success.
The opening speeches continued under moderation of Professor Nigar Aslanova, Vice-Rector for Science and Innovation of the University. The speakers were First Vice-President of ANAS, General Director of the Institute of Physics of the Ministry of Science and Education, Academician Arif Hashimov, Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, Deputy Director of the State Agency for Education and Science Aminaga Sadigov, Director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education, Corresponding Member of ANAS Misir Mardanov, Professor of the National University of Uzbekistan Ibrohimali Normatov. The speeches emphasized the importance of information technology development in the country and the use of world experience in the framework of “public-private-academic” cooperation. Speaking about the role of information technologies in the implementation of projects aimed at improving the standard of living in the region, the scientists described the challenges in this area and wished the conference success.
Then the plenary session of the conference was held. At the session, papers were presented by Academician Telman Aliyev, Advisor of ANAS, Head of the Department of Information Technologies of AUAC, Adil Bagirov, researcher of the Federation University, Australia. The sectional sessions are devoted to the topics “Information Technologies in Intelligent Systems”, “Information Technologies in Construction, Industry and Engineering”, “Information Technologies in Modeling”, “Information Technologies in Decision Making”.
It should be noted that a total of 150 papers were submitted to the conference, which was attended by reputable scientists from 26 leading countries of the world, including the USA, Australia, Estonia, Türkiye, Ukraine, Belarus, Russia, India, Thailand, Spain, Kazakhstan, Uzbekistan. Of the submitted papers, 108 were accepted for publication in the conference proceedings.
The main topics of the three-day conference held in hybrid format are: Information technologies in construction and architecture, Artificial intelligence and its applications, Problems and methods of big data processing, Parallel computing, Problems and methods of signal processing, Information technologies in the management of complex objects and processes, Intelligent control systems, Intelligent information systems, Computer networks and cyber security issues, and Application of information technologies in education.
The main aim of the international conference is to bring together representatives of research institutions, universities, international organizations, public and private sectors to discuss relevant scientific and practical problems in the field of informatics.