İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşının elmi məqaləsi Scopus bazasına daxil olan nüfuzlu jurnalda çap edilib
29.04.2024 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyevanın həmmüəllifi olduğu "Current trends in digital transformation and their impact on the national economy" (Rəqəmsal transformasiyada mövcud tendensiyalar və onların milli iqtisadiyyata təsiri) adlı məqalə Scopus bazasına daxil olan Scientific Bulletin of Mukachevo State University Series Economics jurnalında dərc olunub.
Sözügedən məqalə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal iqtisadiyyatın tənzimlənməsinin əsas istiqamətlərinə həsr edilmişdir. Müasir reallıqlarda rəqəmsal transformasiya ölkənin iqtisadi inkişafında çox mühüm rol oynayır. Bu həm elmi-texniki tərəqqinin yüksək tempi, həm də iqtisadi münasibətlər daxilində ümumilik, istehlakçıların üstünlükləri ilə bağlıdır. Beləliklə, rəqəmsallaşmanın beynəlxalq və milli iqtisadiyyatın rifahına təsirinin qiymətləndirilməsi vacib olaraq qalır. Tədqiqat rəqəmsal transformasiya prinsiplərinin fəal şəkildə həyata keçirildiyi ölkələrdən biri olan Azərbaycanın mövcud vəziyyətini araşdırır. Məqalədə dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya tempinin sürətlənməsinin əsas səbəbinin COVID-19 böhranının başlanğıcı olması kimi qiymətləndirilib.

A paper by an employee of the Institute of Control Systems has been published in a reputable journal included in the Scopus database
29.04.2024 /
The paper “Current trends in digital transformation and their impact on the National Economy”, co-authored by Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Head of the Public Relations Department of the Institute of Control Systems (ICS), has been published in Scientific Bulletin of Mukachevo State University Series Economics, a Scopus journal.
This paper is devoted to the main directions of regulation of digital economy in the Republic of Azerbaijan. In modern realities, digital transformation plays a very important role in the economic development of the country. This is due to both the high rates of scientific and technological progress and the commonality within economic relations, consumer preferences. Thus, assessing the impact of digitalization on the welfare of the international and national economy remains important. The paper examines the current state of Azerbaijan, one of the countries where the principles of digital transformation are being actively implemented. The paper identifies the beginning of the COVID-19 crisis as the main reason for the acceleration of digital transformation in various countries of the world, including Azerbaijan.