Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü Beynəlxalq Konfrans keçirilib
20.05.2024 / Xəbərlər
15-17 may 2024-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2024) keçirilib. Geniş coğrafi arealı əhatə edən konfransda Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin 14 xarici ölkənin, o cümlədən Polşa, Bolqarıstan, ABŞ, Macarıstan, Hindistan, Sloveniya, Makedoniya, Türkiyə, Ukrayna, Belarus, Çin, Serbiya, Gürcüstan və Özbəkistanın alim və tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Konfrans İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Polşanın Sileziya Texnologiya Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) təşkilatçılığı, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Çinin Guangzhou Universitetinin, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının dəstəyi ilə hibrid formatda baş tutub.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modeli çərçivəsində həyata keçirilən və Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu kimi tanınan Orta dəhliz ölkələri arasında təhlükəsizlik, tənzimləmə və elmi-texniki məsələlərin həllinə istiqamətlənən beynəlxalq konfransın önəminə toxunub. Nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması və həmsərhəd ölkələr arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına mənfi təsir göstərən konfliktlər şəraitində elmi-texniki problemlərin həllinin dünya elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb.
Dəhlizlərə çıxışı olan ölkələr arasında qəbul olunmuş standartların tətbiqindən bəhs edən Ə.Abbasov son illərdə beynəlxalq miqyaslı transmilli layihələrin icrasında  Azərbaycanın aktiv rola malik olduğunu bildirib. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin bu sahədə həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasətin Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin təkcə infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi baxımından deyil, həm də üzv dövlətlər arasında ticari əlaqələrin qurulmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Xüsusən də Azərbaycanda Ələt Azad İqtisadi Zonasının qurulmasının, Bakı Beynəlxalq Limanının tikilməsinin, Azərbaycan Digital Hub proqramının  hazırlanmasının, yüksək sürətli hesablama və Data mərkəzlərinin və optik informasiya magistralının yaradılmasının regionda nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
Akademik Orta Dəhliz, TRACECA və SPECA ölkələrində təchizat zəncirinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, nəqliyyatın rəqəmsallaşdırılması və BMT standartlarının tətbiqinin önəmini vurğulayıb. Müvafiq sahədə mövcud problemlərin həlli istiqamətində İSİ-nin müxtəlif yerli və beynəlxalq qurumlarla o cümlədən, BMT-nin Avropa üçün İqtisadi Komissiyası (UNECE) ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, EU4Digital proqramının işçi qrup bazalarından birinin institutun nəzdində yerləşdiyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov konfransa öz işində uğurlar arzu edib.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müasir dövrdə dünyada baş verən geosiyasi proseslərin, qlobal çağırışların nəqliyyat probleminə kompleks yanaşmağı tələb etdiyini bildirib. Nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən bəhs edən akademik sözügedən sahədə müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələrinin, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəaliyyətini təqdirəlayiq hesab edib.
Azərbaycanın coğrafi olaraq Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşdiyini qeyd edən R.Əliquliyev bu əlverişli mövqedən yararlanaraq tranzit potensialının inkişaf etdirilməsinin ölkənin geosiyasi təhlükəsizliyi, iqtisadi inkişafı və regionda sabitliyin bərqərar olması baxımından nəqliyyat siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğunu bildirib, qarşıda duran hədəflərdən ətraflı şəkildə bəhs edib.
2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırladan R.Əliquliyev rəqəmsal və yaşıl transformasiyaların müasir dövrdə dövlət siyasətinin əsas dayağı olduğunu bildirib, nəqliyyat infrastrukturunun yaşıl texnologiyalara uyğunlaşdırılmasının ölkədə yaşıl cəmiyyətin formalaşmasına böyük təkan verdiyini qeyd edib.
Çıxış edən Elm və Ali Təhsil  üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov Azərbaycanın coğrafi mövqe baxımından dünyada baş verən qlobal xarakterli siyasi-iqtisadi proseslərin mərkəzində yer aldığını qeyd edərək regionda nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinin ölkənin hərtərəfli inkişafına təkan verdiyini bildirib.
Ə.Sadıqov nəqliyyat dəhlizlərində logistika, idarəetmə və istismar problemlərinin elmi ictimaiyyət tərəfindən müzakirəsi və bu sahədə birgə elmi tədqiqatların aparılması məqsədilə ölkəmizdə silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın önəmini vurğulayıb. Sözügedən problemlərin həllində elm və təhsilin rolunu nəzərə çatdıran professor AR Elm və Təhsil Nazirliyində nəqliyyat və logistika sahəsində yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən, qurulan beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. İSİ-nin “Dövlət-Özəl-Akademik” modeli əsasında fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən Ə.Sadıqov beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, elmi nəticlərin praktikada tətbiqi istiqamətində qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, general-mayor Qulu Novruzov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin 101-ci ildönümünə həsr olunan, Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması və beynəlxalq nəqliyyat şəbəkəsinin mərkəzinə çevrilməsinə xidmət edən bu qəbil mötəbər konfransların keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib. O, Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq dəhlizlərin mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin misilsiz töhfələrindən ətraflı şəkildə bəhs edib. O, Azərbaycanın region üçün vacib layihələrin təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, həm də Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi vacib beynəlxalq layihələrin icraçısı olduğunu bildirib, nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev çıxış edərək Azərbaycanın Orta dəhlizdəki rolu, dəhlizin inkişafı məqsədilə ölkədə həyata keçirilən nəqliyyat infrastrukturu layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi layihələrdən söz açıb. O, təchizat zəncirinin dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə əməliyyat proseslərinin təkmilləşdirilməsi, sərhəd-keçid prosedurlarının sadələşdirilməsi, nəqliyyatda rəqəmsal həllərin daha geniş tətbiqi istiqamətində görülən işlər və tranzit yükdaşımaların həcmindəki əhəmiyyətli artım barəsində məlumat verilib. F.Əliyev, həmçinin dövlət siyasəti nəticəsində Azərbaycanın regional tranzit və ticarət qovşağına çevrilməsi yönündə əldə olunan nailiyyətlər və dəhliz boyu ölkələrlə birgə əməkdaşlıq istiqamətində aparılan tədbirlər barədə danışıb.
Daha sonra Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin nümayəndəsi, “Nəqliyyat problemləri” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru, professor Aleksandr Sladkovski çıxış edərək nəqliyyat dəhlizlərində logistika, idarəetmə və istismar problemlərinin müzakirə edilməsi məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib. Qeyd edib ki, hazırda müxtəlif nəqliyyat dəhlizlərinin istifadəsi zamanı siyasi, iqtisadi, mədəni və ekoloji faktorların təsiri ilə bağlı meydana gələn problemlərin aşkarlanması və aradan qaldırılması dünya elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə təmsil etdiyi elmi müəssisə ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında mövcud səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən alim gələcək prioritetləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Plenar sessiyada AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin təqdimatında “İntellektual texnologiyalar və sistemlərdən istifadə etməklə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üsulları” və professor Valeri Virkovskinin təqdimatında “Avrasiyada nəqliyyat dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması tarixi və prinsipləri” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Üç gün davam edən konfrans Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında seksiya və bağlanış tədbiri ilə öz işini başa çatdırıb. Seksiyada Aleksandr Sladkovski, Marcin Szczepanek, Andrey Czerepicki, Grzegorz Kubica və Fazil İsmayılov çıxış ediblər. Konfransın bağlanış tədbirində Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Namiq Cəlilov və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, texnika elmləri doktoru, dosent Elxan Səbziyev çıxış ediblər. Çıxışlarda konfrans əsnasında nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması, elmi-texniki və təşkilati problemlərin həlli, təchizat zəncirində investisiya məsələləri, yüklərin danışmasında BMT standartlarının tətbiqi kimi mövzuların dünya alimləri tərəfindən müzakirəsinin mövcud çətinliklərin aradan qaldırılmasına rəvac verəcəyi bildirilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransa ümumilikdə 154 məruzə təqdim edilmiş, onlardan 89-u qəbul edilmişdir. Seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur.

3rd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2024) was held
20.05.2024 / Conferences, assemblies
The 3rd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2024) was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on May 15-17, 2024. Representatives of the Azerbaijani scientific community, as well as scientists and researchers from 14 foreign countries, including Poland, Bulgaria, USA, Hungary, India, Slovenia, Macedonia, Turkey, Ukraine, Belarus, China, Serbia, Georgia and Uzbekistan, attended the conference covering a wide geographical area.
The conference was held in a hybrid format. It was organized by the Institute of Control Systems, Silesian University of Technology of Poland, Azerbaijan Technical University and Institute of Electronics and Electrical Engineers (IEEE) with the support of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, Guangzhou University of China, Institute of Information Technology and Shamakhi Astrophysical Observatory.
Speaking at the opening of the conference, General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov touched upon the importance of the international conference held within the framework of the "public-private-academic" cooperation model and aimed at addressing the issues of security, regulation and scientific and technical cooperation between the countries of the Middle Corridor, known as the Trans-Caspian International Transport Route. He stressed that the solution of scientific and technical problems in the context of digitalization of transport corridors and conflicts negatively affecting the development of economic ties between neighboring countries is one of the important issues facing the world scientific community.
Speaking about introduction of standards adopted between the countries having access to the corridors, A.Abbasov noted that in recent years Azerbaijan has been playing an active role in the implementation of transnational projects of international scale. He noted that the purposeful policy pursued by Head of State Ilham Aliyev in this field is important not only in terms of improving the infrastructure of the East-West transport corridor, but also for establishing trade ties between member states. In particular, he noted that the establishment of the Alyat Free Economic Zone in Azerbaijan, the construction of the Baku International Port, the development of the Azerbaijan Digital Hub program, the creation of high-speed computing and data centers and an optical information highway have contributed to the development of transport infrastructure in the region.
The academician emphasized the importance of improving the quality of the supply chain, digitalization of transport and implementation of UN standards in the Middle Corridor, TRACECA and SPECA countries. He spoke about the cooperation of the ICS with various local and international organizations, including the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), towards solving existing problems in the relevant area and noted that one of the bases of the working group of the EU4Digital program is located at the Institute.
At the end of his speech A. Abbasov thanked the co-organizers and wished the conference a successful work.
Then General Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, Vice-President of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev made a speech, noting that geopolitical processes taking place in the modern world, global challenges require a comprehensive approach to the problem of transportation. Speaking about the state policy being pursued in our country in the field of development of transport corridors, the academician noted that the activity of various research institutions in this field, including the Institute of Control Systems, is commendable.
Noting that Azerbaijan is geographically located at the crossroads of East-West and North-South transport corridors, R. Aliguliyev said development of transit potential is one of the main priorities of transport policy in terms of geopolitical security, economic development of the country and stabilization in the region, and spoke in detail about the upcoming goals.
Recalling that the year 2024 in our country is declared "The Year of Solidarity for a Green World", R. Aliguliyev noted that digital and green transformation is the basis of state policy in the modern era, that adaptation of transport infrastructure to green technologies gives a great impetus to the formation of a green society in the country.
Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov noted in his speech that Azerbaijan is in the center of political and economic processes of global nature taking place in the world from the point of view of its geographical location, and that improvement of transport infrastructure in the region contributes to the comprehensive development of the country.
A.Sadigov emphasized the importance of the conference, which is held in our country on a regular basis to discuss the problems of logistics, management and operation of transport corridors by the scientific community and conduct joint scientific research in this field. Taking into account the role of science and education in solving the mentioned problems, the professor told about the practical measures being taken in the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan towards training of highly qualified personnel in the field of transportation and logistics, about the established international relations of cooperation. Highly appreciating the activities of the ICS on the "public-private-academic" model, A. Sadigov spoke about the upcoming challenges in establishing international cooperation, application of scientific results in practice.
Major General Gulu Novruzov, head of the Academy of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, said holding these conferences dedicated to the 101st birthday of great leader Heydar Aliyev, which served to increase Azerbaijan's transit potential and turn it into the center of international transport network, was commendable. He talked in detail about the unprecedented contribution of national leader Heydar Aliyev to improving Azerbaijan's transport infrastructure and turning it into a center of international corridors. He noted Azerbaijan was not only the initiator of important projects for the region, but also the executor of such important international projects as Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Kars railroad, talked of upcoming goals related to improvement of transport infrastructure.
Then, Head of the Transport Policy Department of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Fariz Aliyev talked about Azerbaijan's role in the Middle Corridor, transport infrastructure projects implemented in the country for the development of the corridor, including such projects as Baku-Tbilisi-Kars and Baku International Sea Trade Port. He informed about the work done to improve operational processes to ensure stability of the supply chain, simplification of border crossing procedures, wider application of digital solutions in transport and significant increase in the volume of transit cargo transportation. F.Aliyev also talked of the achievements made as a result of the state policy towards turning Azerbaijan into a regional transit and trade hub, as well as measures taken towards joint cooperation with countries along the corridor.
Then, the representative of Silesian University of Technology of Poland, Editor-in-Chief of the international scientific journal "Transport Problems", Professor Alexander Sladkowski talked about the importance of the conference, which brings together scientists and specialists from different countries to discuss the problems of logistics, management and operation of transport corridors. He noted that currently one of the challenges facing the global scientific community is to identify and eliminate problems associated with the impact of political, economic, cultural and environmental factors in the operation of various transportation corridors. Speaking about the existing effective cooperation in this direction between the research institution he represented and the Institute of Control Systems, the scientist noted the future priorities.
Then the conference continued its work with plenary sessions and sections. At the plenary session, presentations were made by Advisor of ANAS, Academician Telman Aliyev on "Ways to ensure security of East-West transport corridor using intelligent technologies and systems" and Professor Valery Virkovski on "History and principle of transport corridor digitalization in Eurasia".
The three-day conference concluded with a section and closing ceremony at the Shamakhi Astrophysical Observatory. Alexander Sladkowski, Marcin Szczepanek, Andrzej Czerepicki, Grzegorz Kubica and Fazil Ismailov spoke at the section. General Director of the Shamakhi Astrophysical Observatory, Corresponding Member of ANAS, Doctor of Physics and Mathematics Namig Jalilov and Acting Executive Director of the Institute of Control Systems, Doctor of Engineering Sciences, Associate Professor Elkhan Sabziev spoke at the closing of the conference. In their speeches it was pointed out that discussion of such topics as digitalization of transport corridors, solution of scientific, technical and organizational problems, investment issues in the supply chain, introduction of UN standards in freight transportation by scientists from all corners of the world in the course of the conference will contribute to overcoming the existing difficulties.
Note that a total of 154 papers were submitted to the international conference, 89 of which were accepted. Selected papers are to be made available in the IEEE Xplore electronic library.