Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü Beynəlxalq Konfrans keçirilib
20.05.2024 / Xəbərlər
15-17 may 2024-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2024) keçirilib. Geniş coğrafi arealı əhatə edən konfransda Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin 14 xarici ölkənin, o cümlədən Polşa, Bolqarıstan, ABŞ, Macarıstan, Hindistan, Sloveniya, Makedoniya, Türkiyə, Ukrayna, Belarus, Çin, Serbiya, Gürcüstan və Özbəkistanın alim və tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Konfrans İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Polşanın Sileziya Texnologiya Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) təşkilatçılığı, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Çinin Guangzhou Universitetinin, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının dəstəyi ilə hibrid formatda baş tutub.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modeli çərçivəsində həyata keçirilən və Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu kimi tanınan Orta dəhliz ölkələri arasında təhlükəsizlik, tənzimləmə və elmi-texniki məsələlərin həllinə istiqamətlənən beynəlxalq konfransın önəminə toxunub. Nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması və həmsərhəd ölkələr arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına mənfi təsir göstərən konfliktlər şəraitində elmi-texniki problemlərin həllinin dünya elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb.
Dəhlizlərə çıxışı olan ölkələr arasında qəbul olunmuş standartların tətbiqindən bəhs edən Ə.Abbasov son illərdə beynəlxalq miqyaslı transmilli layihələrin icrasında  Azərbaycanın aktiv rola malik olduğunu bildirib. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin bu sahədə həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasətin Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin təkcə infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi baxımından deyil, həm də üzv dövlətlər arasında ticari əlaqələrin qurulmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Xüsusən də Azərbaycanda Ələt Azad İqtisadi Zonasının qurulmasının, Bakı Beynəlxalq Limanının tikilməsinin, Azərbaycan Digital Hub proqramının  hazırlanmasının, yüksək sürətli hesablama və Data mərkəzlərinin və optik informasiya magistralının yaradılmasının regionda nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
Akademik Orta Dəhliz, TRACECA və SPECA ölkələrində təchizat zəncirinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, nəqliyyatın rəqəmsallaşdırılması və BMT standartlarının tətbiqinin önəmini vurğulayıb. Müvafiq sahədə mövcud problemlərin həlli istiqamətində İSİ-nin müxtəlif yerli və beynəlxalq qurumlarla o cümlədən, BMT-nin Avropa üçün İqtisadi Komissiyası (UNECE) ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, EU4Digital proqramının işçi qrup bazalarından birinin institutun nəzdində yerləşdiyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov konfransa öz işində uğurlar arzu edib.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müasir dövrdə dünyada baş verən geosiyasi proseslərin, qlobal çağırışların nəqliyyat probleminə kompleks yanaşmağı tələb etdiyini bildirib. Nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən bəhs edən akademik sözügedən sahədə müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələrinin, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəaliyyətini təqdirəlayiq hesab edib.
Azərbaycanın coğrafi olaraq Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşdiyini qeyd edən R.Əliquliyev bu əlverişli mövqedən yararlanaraq tranzit potensialının inkişaf etdirilməsinin ölkənin geosiyasi təhlükəsizliyi, iqtisadi inkişafı və regionda sabitliyin bərqərar olması baxımından nəqliyyat siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğunu bildirib, qarşıda duran hədəflərdən ətraflı şəkildə bəhs edib.
2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırladan R.Əliquliyev rəqəmsal və yaşıl transformasiyaların müasir dövrdə dövlət siyasətinin əsas dayağı olduğunu bildirib, nəqliyyat infrastrukturunun yaşıl texnologiyalara uyğunlaşdırılmasının ölkədə yaşıl cəmiyyətin formalaşmasına böyük təkan verdiyini qeyd edib.
Çıxış edən Elm və Ali Təhsil  üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov Azərbaycanın coğrafi mövqe baxımından dünyada baş verən qlobal xarakterli siyasi-iqtisadi proseslərin mərkəzində yer aldığını qeyd edərək regionda nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinin ölkənin hərtərəfli inkişafına təkan verdiyini bildirib.
Ə.Sadıqov nəqliyyat dəhlizlərində logistika, idarəetmə və istismar problemlərinin elmi ictimaiyyət tərəfindən müzakirəsi və bu sahədə birgə elmi tədqiqatların aparılması məqsədilə ölkəmizdə silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın önəmini vurğulayıb. Sözügedən problemlərin həllində elm və təhsilin rolunu nəzərə çatdıran professor AR Elm və Təhsil Nazirliyində nəqliyyat və logistika sahəsində yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən, qurulan beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. İSİ-nin “Dövlət-Özəl-Akademik” modeli əsasında fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən Ə.Sadıqov beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, elmi nəticlərin praktikada tətbiqi istiqamətində qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, general-mayor Qulu Novruzov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin 101-ci ildönümünə həsr olunan, Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması və beynəlxalq nəqliyyat şəbəkəsinin mərkəzinə çevrilməsinə xidmət edən bu qəbil mötəbər konfransların keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib. O, Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq dəhlizlərin mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin misilsiz töhfələrindən ətraflı şəkildə bəhs edib. O, Azərbaycanın region üçün vacib layihələrin təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, həm də Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi vacib beynəlxalq layihələrin icraçısı olduğunu bildirib, nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev çıxış edərək Azərbaycanın Orta dəhlizdəki rolu, dəhlizin inkişafı məqsədilə ölkədə həyata keçirilən nəqliyyat infrastrukturu layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi layihələrdən söz açıb. O, təchizat zəncirinin dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə əməliyyat proseslərinin təkmilləşdirilməsi, sərhəd-keçid prosedurlarının sadələşdirilməsi, nəqliyyatda rəqəmsal həllərin daha geniş tətbiqi istiqamətində görülən işlər və tranzit yükdaşımaların həcmindəki əhəmiyyətli artım barəsində məlumat verilib. F.Əliyev, həmçinin dövlət siyasəti nəticəsində Azərbaycanın regional tranzit və ticarət qovşağına çevrilməsi yönündə əldə olunan nailiyyətlər və dəhliz boyu ölkələrlə birgə əməkdaşlıq istiqamətində aparılan tədbirlər barədə danışıb.
Daha sonra Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin nümayəndəsi, “Nəqliyyat problemləri” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru, professor Aleksandr Sladkovski çıxış edərək nəqliyyat dəhlizlərində logistika, idarəetmə və istismar problemlərinin müzakirə edilməsi məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib. Qeyd edib ki, hazırda müxtəlif nəqliyyat dəhlizlərinin istifadəsi zamanı siyasi, iqtisadi, mədəni və ekoloji faktorların təsiri ilə bağlı meydana gələn problemlərin aşkarlanması və aradan qaldırılması dünya elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə təmsil etdiyi elmi müəssisə ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında mövcud səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən alim gələcək prioritetləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Plenar sessiyada AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin təqdimatında “İntellektual texnologiyalar və sistemlərdən istifadə etməklə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üsulları” və professor Valeri Virkovskinin təqdimatında “Avrasiyada nəqliyyat dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması tarixi və prinsipləri” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Üç gün davam edən konfrans Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında seksiya və bağlanış tədbiri ilə öz işini başa çatdırıb. Seksiyada Aleksandr Sladkovski, Marcin Szczepanek, Andrey Czerepicki, Grzegorz Kubica və Fazil İsmayılov çıxış ediblər. Konfransın bağlanış tədbirində Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Namiq Cəlilov və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, texnika elmləri doktoru, dosent Elxan Səbziyev çıxış ediblər. Çıxışlarda konfrans əsnasında nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması, elmi-texniki və təşkilati problemlərin həlli, təchizat zəncirində investisiya məsələləri, yüklərin danışmasında BMT standartlarının tətbiqi kimi mövzuların dünya alimləri tərəfindən müzakirəsinin mövcud çətinliklərin aradan qaldırılmasına rəvac verəcəyi bildirilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransa ümumilikdə 154 məruzə təqdim edilmiş, onlardan 89-u qəbul edilmişdir. Seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur.

Состоялась 3-я Международная конференция по проблемам логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад (PLMO 2024)
20.05.2024 / Конференции, собрания
15-17 мая 2024 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР прошла 3-я Международная конференция по проблемам логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад (PLMO 2024). В конференции, охватывающей широкий географический ареал, приняли участие представители азербайджанской научной общественности, а также ученые и исследователи из 14 зарубежных стран, в том числе Польши, Болгарии, США, Венгрии, Индии, Словении, Македонии, Турции, Украины, Беларуси, Китая, Сербии, Грузии и Узбекистана.
Конференция прошла в гибридном формате при организации Института систем управления, Силезского технологического университета Польши, Азербайджанского Технического университета и Института инженеров электроники и электротехники (IEEE) и при поддержке Министерства образования и науки АР, Министерства цифрового развития и транспорта АР, Гуанчжоуского университета Китая, Института информационных технологий и Шемахинской астрофизической обсерватории.
Выступая на открытии конференции, генеральный директор Института систем управления, академик Али Аббасов коснулся важности международной конференции, проводимой в рамках модели "государственно-частное-академического” сотрудничества и направленной на решение вопросов безопасности, регулирования и научно-технического сотрудничества между странами Среднего коридора, известного как Транскаспийский международный транспортный маршрут. Он подчеркнул, что решение научно-технических проблем в условиях цифровизации транспортных коридоров и конфликтов, негативно влияющих на развитие экономических связей между сопредельными странами, является одним из важных вопросов, стоящих перед мировой научной общественностью.
Говоря о внедрении стандартов, принятых между странами, имеющими выход в коридоры, А.Аббасов отметил, что в последние годы Азербайджан играет активную роль в реализации транснациональных проектов международного масштаба. Он отметил, что целенаправленная политика, проводимая главой государства Ильхамом Алиевым в этой области, имеет важное значение не только с точки зрения улучшения инфраструктуры транспортного коридора Восток-Запад, но и для установления торговых связей между государствами-членами. В частности, он отметил, что создание в Азербайджане Алятской свободной экономической зоны, строительство Бакинского международного порта, разработка программы азербайджанского Digital Hub, создание центров высокоскоростных вычислений и данных и оптической информационной магистрали способствовали развитию транспортной инфраструктуры в регионе.
Академик подчеркнул важность повышения качества цепочки поставок, цифровизации транспорта и внедрения стандартов ООН в странах Среднего коридора, TRACECA и SPECA. Он рассказал о сотрудничестве ИСУ с различными местными и международными организациями, в том числе с Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН), в направлении решения существующих проблем в соответствующей области и отметил, что одна из баз рабочей группы программы EU4Digital находится при Институте.
В конце своего выступления А. Аббасов поблагодарил соорганизаторов и пожелал конференции успешной работы.
Затем выступил генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования, вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев, который отметил, что геополитические процессы, происходящие в современном мире, глобальные вызовы требуют комплексного подхода к проблеме транспорта. Говоря о проводимой в нашей стране государственной политике в области развития транспортных коридоров, академик отметил, что деятельность различных научно-исследовательских учреждений в данной области, в том числе Института систем управления, достойна похвалы.
Отметив, что Азербайджан географически расположен на пересечении транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг, Р. Алигулиев сказал, что развитие транзитного потенциала является одним из главных приоритетов транспортной политики с точки зрения геополитической безопасности, экономического развития страны и стабилизации в регионе, и подробно рассказал о стоящих перед нами целях.
Напомнив, что 2024 год в нашей стране объявлен “Годом солидарности во имя зеленого мира", Р.Алигулиев отметил, что цифровые и зеленые трансформации являются основой государственной политики в современную эпоху, что адаптация транспортной инфраструктуры к зеленым технологиям дает большой толчок к формированию зеленого общества в стране.
Заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию, член-корреспондент НАНА, профессор Аминага Садыгов в своем выступлении отметил, что с точки зрения географического положения Азербайджан находится в центре политико-экономических процессов глобального характера, происходящих в мире, и что совершенствование транспортной инфраструктуры в регионе способствует всестороннему развитию страны.
А.Садыгов подчеркнул важность конференции, которая проводится в нашей стране на регулярной основе с целью обсуждения научным сообществом проблем логистики, управления и эксплуатации транспортных коридоров и проведения совместных научных исследований в этой области. Учитывая роль науки и образования в решении указанных проблем, профессор рассказал о практических мерах, принимаемых в Министерстве науки и образования АР в направлении подготовки высококвалифицированных кадров в области транспорта и логистики, о налаженных международных отношениях сотрудничества. Высоко оценив деятельность ИСУ по "государственно-частно-академической” модели, А.Садыгов рассказал о стоящих перед нами задачах по налаживанию международного сотрудничества, применению научных результатов на практике.
Начальник Академии Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики, генерал-майор Гулу Новрузов, выступая, отметил, что проведение этих конференций, посвященных 101-летию великого лидера Гейдара Алиева, послуживших повышению транзитного потенциала Азербайджана и превращению его в центр международной транспортной сети, достойно похвалы. Он подробно рассказал о беспрецедентном вкладе общенационального лидера Гейдара Алиева в совершенствование транспортной инфраструктуры Азербайджана и превращение его в Центр международных коридоров. Он отметил, что Азербайджан является не только инициатором важных для региона проектов, но и исполнителем таких важных международных проектов, как Баку-Тбилиси-Джейхан, железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, рассказал о предстоящих целях, связанных с улучшением транспортной инфраструктуры.
Затем начальник отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Фариз Алиев рассказал о роли Азербайджана в Среднем коридоре, о проектах транспортной инфраструктуры, реализуемых в стране с целью развития коридора, в том числе таких, как Баку-Тбилиси-Карс и Бакинский международный морской торговый порт. Он проинформировал о проделываемой работе по совершенствованию операционных процессов с целью обеспечения стабильности цепочки поставок, упрощению процедур пересечения границы, более широкому применению цифровых решений на транспорте и значительному увеличению объемов транзитных грузоперевозок. Ф.Алиев также рассказал о достижениях, достигнутых в результате государственной политики в направлении превращения Азербайджана в региональный транзитный и торговый узел, а также о мерах, проводимых в направлении совместного сотрудничества со странами, расположенными вдоль коридора.
Затем представитель Силезского технологического университета Польши, главный редактор международного научного журнала “Транспортные проблемы”, профессор Александр Сладковский рассказал о важности конференции, которая объединяет ученых и специалистов из разных стран мира для обсуждения проблем логистики, управления и эксплуатации транспортных коридоров. Он отметил, что в настоящее время одной из задач, стоящих перед мировым научным сообществом, является выявление и устранение проблем, связанных с воздействием политических, экономических, культурных и экологических факторов при эксплуатации различных транспортных коридоров. Говоря о существующем эффективном сотрудничестве в этом направлении между представленным научным учреждением и Институтом систем управления, ученый отметил будущие приоритеты.
Затем конференция продолжила свою работу пленарными сессиями и секциями. На пленарной сессии были заслушаны доклады советника НАНА, академика Тельмана Алиева на тему “Способы обеспечения безопасности транспортного коридора Восток-Запад с использованием интеллектуальных технологий и систем” и профессора Валерия Вирковского на тему “История и принципы цифровизации транспортного коридора в Евразии”.
Трехдневная конференция завершила свою работу секцией и церемонией закрытия в Шемахинской астрофизической обсерватории. На секции выступали Александр Сладковский, Марцин Щепанек, Андрей Червицкий, Гжегож Кубица и Фазиль Исмаилов. На закрытии конференции выступили генеральный директор Шемахинской астрофизической обсерватории, член-корреспондент НАНА, доктор физико-математических наук Намиг Джалилов и временно исполняющий обязанности исполнительного директора Института систем управления, доктор технических наук, доцент Эльхан Сабзиев. В выступлениях было отмечено, что обсуждение в ходе конференции учеными со всех уголков мира таких тем, как цифровизация транспортных коридоров, решение научно-технических и организационных проблем, вопросы инвестиций в цепочке поставок, внедрение стандартов ООН в грузоперевозки, будет способствовать преодолению существующих трудностей.
Отметим, что всего на международную конференцию было представлено 154 доклада, 89 из которых были приняты. Выбранные доклады будут размещены в электронной библиотеке "IEEE Xplore".