“Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” (DTPS-2024) elmi-praktiki konfrans keçirilib
27 may 2024-cü il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi-praktiki əməkdaşı olan SİNAM MMC-nin 30 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” (DTPS-2024) adlı elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Konfrans SİNAM MMC, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutlarının həmtəşkilatçılığı ilə baş tutub. Elmi-praktiki konfransa informasiya texnologiyaları və rəqəmsal transformasiya, intellektual sistemlər və əlaqəli digər elm sahələrində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər dəvət olunmuşdur.
Konfrans əsnasında “Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. SİNAM şirkətinin prezidenti, professor Elçin Əliyevin moderatorluğu ilə keçən panel müzakirədə akademik Rasim Əliquliyev, akademik Əli Abbasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirinin müavini Elmin Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, əməkdar müəllim, təhsil üzrə ekspert Asif Cahangirov və SİNAM MMC-nin biznes inkişafı üzrə direktoru İslam Əhmədov iştirak ediblər. Panel müzakirədə ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya ilə bağlı problemlər və onların həlli yollarına dair fikirlər səsləndirilib, həmçinin özəl sektor və elm sahəsinin nümayəndələrinin birgə iştirakı ilə rəqəmsallaşma prosesi fərqli bucaqlardan nəzərdən keçirildi.
Daha sonra konfrans öz işinə “IoT texnologiyasına əsaslanan sənaye və kənd təsərrüfatı kiber-fiziki sistemləri”, “Sənaye, biznes və kənd təsərrüfatında İntellektual İdarəetmə Sistemləri”, “Ağıllı şəhərlər (kəndlər) və infrastrukturlar (modelləşdirmə, simulyasiya və inkişaf)”, “Ətraf mühit verilənlərinin analitik təhlili və qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən kompüter və informasiya sistemləri” mövzularında seksiyalarla davam edib.
Konfransın əsas məqsədi müstəqil Azərbaycanda 30 il ərzində biznes sahəsi kimi formalaşan və davamlı inkişaf edən yüksək texnologiyalar sektoruna baxış keçirilməsi, rəqəmsal transformasiya ilə bağlı problemlər və onların həll yollarının müzakirəsi, rəqəmsallaşma prosesinin biznes və elm kontekstində müxtəlif bucaqlardan nəzərdən keçirilməsi və sinergetik effekt nəticəsində tamamilə yeni təcrübənin formalaşdırılmasına imkan yaratmaqdan ibarət olmuşdur.
Qeyd edək ki, konfransa təqdim olunan məqalələrin Proqram Komitəsi tərəfindən seçilərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “Problems of information society” jurnalında nəşr olunması nəzərdə tutulur.

Состоялась научно-практическая конференция «Цифровая трансформация: проблемы и решения» (DTPS-2024)
27 мая 2024 года состоялась научно-практическая конференция «Цифровая трансформация: проблемы и решения» (DTPS-2024), посвященная 30-летию ООО «СИНАМ», состоящего в научно-практическом сотрудничестве с Институтом систем управления.
Организаторами конференции выступили ООО «СИНАМ», Институт систем управления и Институт информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На научно-практическую конференцию были приглашены ученые и специалисты в области информационных технологий и цифровой трансформации, интеллектуальных систем и других смежных наук.
В рамках конференции была организована панельная дискуссия на тему «Цифровая трансформация: проблемы и решения». В панельной дискуссии под модераторством президента «СИНАМ» профессора Эльчина Алиева приняли участие академик Расим Алигулиев, академик Али Аббасов, заместитель министра цифрового развития и транспорта Эльмин Мамедов, заместитель председателя Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Джейхун Салманов, заслуженный учитель, эксперт в области образования Асиф Джахангиров и директор по развитию бизнеса ООО «СИНАМ» Ислам Ахмедов. В ходе панельной дискуссии были озвучены проблемы, связанные с цифровой трансформацией в нашей стране и пути их решения, а также рассмотрен с разных углов процесс цифровизации при совместном участии представителей частного сектора и науки.
Далее конференция продолжилась в секциях на темы «Промышленные и сельскохозяйственные киберфизические системы на основе технологий IoT», «Интеллектуальные системы управления в промышленности, бизнесе и сельском хозяйстве», «Умные города (села) и инфраструктуры (моделирование, симуляция и разработка)», «Компьютерные и информационные системы аналитического анализа данных окружающей среды и поддержки принятия решений».
Основная цель конференции – обзор сектора высоких технологий, который формируется и постоянно развивается как бизнес-сфера в независимом Азербайджане на протяжении 30 лет, обсуждение проблем цифровой трансформации и путей их решения, рассмотрение процесса цифровизации с разных сторон в контексте бизнеса и науки и создание возможности формирования совершенно нового опыта в результате синергетического эффекта.
Следует отметить, что представленные на конференцию статьи будут отобраны Программным комитетом и опубликованы в журнале «Problems of Information Society» Института информационных технологий.