“Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” (DTPS-2024) elmi-praktiki konfrans keçirilib
27 may 2024-cü il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi-praktiki əməkdaşı olan SİNAM MMC-nin 30 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” (DTPS-2024) adlı elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Konfrans SİNAM MMC, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutlarının həmtəşkilatçılığı ilə baş tutub. Elmi-praktiki konfransa informasiya texnologiyaları və rəqəmsal transformasiya, intellektual sistemlər və əlaqəli digər elm sahələrində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər dəvət olunmuşdur.
Konfrans əsnasında “Rəqəmsal Transformasiya: Problemlər və Həllər” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. SİNAM şirkətinin prezidenti, professor Elçin Əliyevin moderatorluğu ilə keçən panel müzakirədə akademik Rasim Əliquliyev, akademik Əli Abbasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirinin müavini Elmin Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, əməkdar müəllim, təhsil üzrə ekspert Asif Cahangirov və SİNAM MMC-nin biznes inkişafı üzrə direktoru İslam Əhmədov iştirak ediblər. Panel müzakirədə ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya ilə bağlı problemlər və onların həlli yollarına dair fikirlər səsləndirilib, həmçinin özəl sektor və elm sahəsinin nümayəndələrinin birgə iştirakı ilə rəqəmsallaşma prosesi fərqli bucaqlardan nəzərdən keçirildi.
Daha sonra konfrans öz işinə “IoT texnologiyasına əsaslanan sənaye və kənd təsərrüfatı kiber-fiziki sistemləri”, “Sənaye, biznes və kənd təsərrüfatında İntellektual İdarəetmə Sistemləri”, “Ağıllı şəhərlər (kəndlər) və infrastrukturlar (modelləşdirmə, simulyasiya və inkişaf)”, “Ətraf mühit verilənlərinin analitik təhlili və qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən kompüter və informasiya sistemləri” mövzularında seksiyalarla davam edib.
Konfransın əsas məqsədi müstəqil Azərbaycanda 30 il ərzində biznes sahəsi kimi formalaşan və davamlı inkişaf edən yüksək texnologiyalar sektoruna baxış keçirilməsi, rəqəmsal transformasiya ilə bağlı problemlər və onların həll yollarının müzakirəsi, rəqəmsallaşma prosesinin biznes və elm kontekstində müxtəlif bucaqlardan nəzərdən keçirilməsi və sinergetik effekt nəticəsində tamamilə yeni təcrübənin formalaşdırılmasına imkan yaratmaqdan ibarət olmuşdur.
Qeyd edək ki, konfransa təqdim olunan məqalələrin Proqram Komitəsi tərəfindən seçilərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “Problems of information society” jurnalında nəşr olunması nəzərdə tutulur.

Scientific and Practical Conference “Digital Transformation: Problems and Solutions” (DTPS-2024) was held
31.05.2024 /
The scientific-practical conference “Digital Transformation: Problems and Solutions” (DTPS-2024) was held on May 27, 2024, dedicated to the 30th anniversary of SINAM LLC, a scientific-practical partner of the Institute of Control Systems.
The conference was organized by SINAM LLC, Institute of Control Systems and Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Scientists and specialists in the field of information technologies and digital transformation, intelligent systems and other related sciences were invited to the scientific-practical conference.
A panel discussion on “Digital Transformation: Problems and Solutions” was organized within the framework of the conference. Academician Rasim Aliguliyev, Academician Ali Abbasov, Deputy Minister of Digital Development and Transport Elmin Mammadov, Deputy Chairman of the State Agency for Citizens' Services and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Salmanov, Honored Teacher, education expert Asif Jahangirov and Director of Business Development of SINAM LLC Islam Ahmadov participated in the panel discussion moderated by Professor Elchin Aliyev, President of SINAM. During the panel discussion, problems related to digital transformation in our country and ways to solve them were voiced, as well as the process of digitalization from different angles with the joint participation of representatives of the private sector and science was discussed.
The conference continued in the sections on “Industrial and agricultural cyber-physical systems based on IoT technologies”, “Intelligent control systems in industry, business and agriculture”, “Smart cities (villages) and infrastructures (modeling, simulation and development)”, “Computer and information systems for analytical analysis of environmental data and decision support”.
The main goal of the conference was to review the high-tech sector, which has been formed and is constantly developing as a business sphere in independent Azerbaijan for 30 years, to discuss the problems of digital transformation and ways to solve them, to consider the digitalization process from different sides in the context of business and science and to create the possibility of forming a completely new experience as a result of synergy effect.
It should be noted that the papers submitted to the conference will be selected by the Program Committee and published in the journal “Problems of Information Society” of the Institute of Information Technology.