Akademik Əli Abbasov beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
29-30 may 2024-cü il tarixlərində Moskva şəhərində “Elm və texnologiya: məlumat mənbələri və inkişaf üçün analitik yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Rusiyanın Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin və Beynəlxalq Elmi və Texniki İnformasiya Mərkəzinin (ICSTI) təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans ICSTI-nin 55 illik yubileyinə həsr edilib.
Konfransın açılış tədbirində Rusiyanın ICSTI yanında səlahiyyətli nümayəndəsi, Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin Nəzarət və Audit Departamentinin direktoru Olqa Şamşina, Elm və ali təhsil nazirinin müavini Denis Sekirinski, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Qazaxıstan Respublikası Milli Dövlət Elmi-Texniki Ekspertiza Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, akademik Arman Kairberlieviç Kaşkınbekov və Beynəlxalq Elmi və Texniki İnformasiya Mərkəzinin direktoru, texnika elmləri doktoru Yuri Valentinoviç Lonçakov çıxış ediblər.
Konfransda onlayn formatda çıxış edən akademik Əli Abbasov ICSTI əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib, bu mərkəzin XX əsrin ortalarından etibarən SSRİ - Rusiya Federasiyası ilə Şərqi Avropa, Asiya, Yaxın Şərq, Afrika və Latın Amerikası ölkələri arasında elmi-texniki və iqtisadi əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyini bildirib. ICSTI-nın UNESCO və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-texniki informasiyanın idarə olunması üçün texniki vasitə və üsulların işlənib hazırlanmasına və ötürülməsinə, informasiya sisteminin fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına verdiyi töhfələri təqdirəlayiq hesab edib.
Ə.Abbasov müasir dövrdə informasiya təhlükəsizliyi, qlobal ekoloji böhran, sosial və beynəlxalq münasibətlərlə bağlı mövcud problemlərin müzakirəsi və həll yollarının tədqiqi baxımından ICSTI Səlahiyyətli Nümayəndələr Komitəsinin 76-cı iclası çərçivəsində keçirilən beynəlxalq elmi konfransın önəmini vurğulayıb. Hazırda sözügedən problemlərin həllində dünya elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edən akademik informasiya axınlarının idarə edilməsi üzrə “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modeli çərçivəsində yeni elmi və innovativ yanaşma metodlarının təklifinin zəruriliyindən söz açıb.
Ə.Abbasov 1969-cu ildə elm, texnologiya və biznes sahələrində beynəlxalq əməkdaşlığa dəstək göstərmək məqsədilə Moskvada yaradılmış mərkəzin informasiya resurslarının müxtəlif kontentləri özündə ehtiva edən coğrafi paylanmış verilənlər bazasından ibarət olduğunu bildirib. Müasir dövrdə gündən-günə artan və müxtəlif mənbələrdən generasiya olunan informasiyaların toplanması, emalı və istifadə üsullarını təkmilləşdirən, Big Data, Data Analytics, Machine learning, Deep learning və süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan intellektual sistemlərin rolundan bəhs edib.
Qeyd edək ki, iki gün davam edən konfransda Rusiya, Belarus, Azərbaycan, Qazaxıstan, Monqolustan, Qırğızıstan, Pakistan və digər ölkələrin nümayəndələri iştirak edib.

Академик Али Аббасов принял участие в международной научной конференции
29-30 мая 2024 года в Москве прошла международная научная конференция «Наука и технологии: источники данных и аналитические подходы в целях развития». Конференция, организованная Министерством науки и высшего образования России и Международным центром научной и технической информации (МЦНТИ), была посвящена 55-летию МЦНТИ.
На открытии конференции выступили полномочный представитель МЦНТИ (Россия), директор Департамента контроля и аудита Министерства образования и науки РФ Ольга Шамшина, заместитель министра науки и высшего образования Денис Секиринский, генеральный директор Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Али Аббасов, председатель правления Национального государственного центра научно-технической экспертизы Республики Казахстан академик Арман Кашкинбеков и директор Международного центра научно-технической информации доктор технических наук Юрий Лончаков.
В своем выступлении академик Али Аббасов поздравил сотрудников МЦНТИ с юбилеем и отметил, что с середины XX века этот центр вносит важный вклад в научно-техническое и экономическое сотрудничество между СССР/Российской Федерацией и странами Восточной Европы, Азии, Ближнего Востока, Африки и Латинской Америки. Он высоко оценил вклад МЦНТИ в разработку и передачу технических средств и методов управления научно-технической информацией, а также в создание благоприятных условий для функционирования информационной системы в рамках сотрудничества с ЮНЕСКО и другими международными организациями.
А.Аббасов подчеркнул важность международной научной конференции, проведенной в рамках 76-го заседания Комитета уполномоченных представителей МЦНТИ с точки зрения обсуждения актуальных проблем, связанных с информационной безопасностью, глобальным экологическим кризисом, социальными и международными отношениями и поиском их решений. Он говорил о задачах, стоящих перед мировым научным сообществом в решении вышеперечисленных проблем, и о необходимости предложения новых методов научного и инновационного подхода в рамках модели «государственно-частно-академического» сотрудничества по управлению потоками академической информации.
А.Аббасов отметил, что информационные ресурсы центра, созданного в Москве в 1969 году в целях поддержки международного сотрудничества в области науки, технологии и бизнеса, представляют собой географически распределенную базу данных, охватывающую информационные ресурсы различного содержания. Он рассказал о роли интеллектуальных систем на основе технологий Big Data, Data Analytics, Machine Learning, Deep Learning и искусственного интеллекта, которые растут с каждым днем и совершенствуют методы сбора, обработки и использования информации, генерируемой из различных источников.
Отметим, что в двухдневной конференции приняли участие представители России, Беларуси, Азербайджана, Казахстана, Монголии, Кыргызстана, Пакистана и других стран.