04.06.2024 / Xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. İclasda İSİ-nin “Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, institutun fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramının “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə doktorantı Rüstəm Əzimov “Mətnin müəllifinin identifikasiyası” adlı mövzuda məruzə edib.
Məruzəçi Rüstəm Əzimov mətnlərin müəlliflik identifikasiyasının müxtəlif məsələ qoyuluşları və məlum həll üsullarından bəhs etmişdir. Ardınca Azərbaycan dilindəki bədii əsərlər timsalında baxılan müəllif tanıma məsələsinə təklif olunan həll üsulları və aparılmış kompüter eksperimentlərinin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Məruzədə müxtəlif növə aid mətn əlamətlərinin və tanımada effektiv mətn əlamətlərinin seçilməsi üçün təklif edilən prosedurların müqayisəli tədqiqinin nəticələri qeyd olunmuşdur.

В Институте систем управления состоялся научный семинар
В Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР состоялся научный семинар. Младший научный сотрудник лаборатории № 1 ИСУ “Распознавание, идентификация и оптимальные методы принятия решений”, докторант II курса по специальности “Компьютерные науки” программы подготовки докторов философии Института Рустам Азимов выступил на заседании с докладом на тему «Идентификация авторства текстов».
Докладчик Рустам Азимов рассказал о различных проблемах и известных способах решения вопросов идентификации авторства текстов. Далее были обсуждены предложенные методы решения задачи распознавания авторства, рассмотренной на примере художественных произведений на азербайджанском языке, и результаты проведенных компьютерных экспериментов.
В докладе отмечены результаты сравнительного исследования текстовых признаков различных типов и предлагаемых процедур выделения эффективных текстовых признаков при распознавании.