04.06.2024 / Mühüm xəbərlər
26 may-1 iyun 2024-cü il tarixlərində Maltada “Tərs məsələlər: Modelləşdirmə və Simulyasiya” mövzusunda ənənəvi 11-ci beynəlxalq konfrans (The 11th International Conference Inverse Problems: Modeling and Simulation - IPMS2026) keçirilib. Konfrans “Tərs məsələlər üzrə Avrasiya Assosiasiyası (TMAA)”, həmçinin “Inverse Problems”, “Journal of Inverse and Ill-Posed Problems” və “Inverse Problems in Science and Engineering” kimi nüfuzlu beynəlxalq jurnalllar tərəfindən təşkil olunub.
Beynəlxalq konfransda AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, riyaziyyat elmləri doktoru, dosent Anar Rəhimov iştirak edib. A.Rəhimov Belçikanın Gent Universitetinin professoru Marian Slodiçkanın  dəvətilə “Evolyusiya tənlikləri və variasional bərabərsizliklər üçün tərs və idarəetmə məsələləri” (Inverse and Control Problems for Evolution Equations and Variational Inequalities) mini simpoziumunda dəvətli məruzəçi qismində çıxış edib.
“Parabolik tənlik üçün xüsusi mənbələrin bərpası tərs məsələlərinin ədədi həlli” (Numerical solution to an inverse problem of recovering source of a special type of parabolic equation) mövzusunda məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olub, mövzu ərafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, dünyanın 35 ölkəsindən 240-dan çox nüfuzlu alimin qatıldığı konfransın proqramına 4 plenar məruzə və 17 mini simpozium çərçivəsində dəvətli məruzələr daxil edilib. Məruzələr 4 paralel seksiya iclaslarında təqdim edilib. Konfransın əsas məqsədi tərs məsələlər nəzəriyyəsində və onun müxtəlif tətbiqlərində ən son nailiyyətlərin dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən müzakirə edilməsi olub.

The traditional 11th International Conference Inverse Problems: Modeling and Simulation (IPMS2026) was held in Malta from May 26 to June 1, 2024. The conference was organized by the Eurasian Association on Inverse Problems (EAIP), as well as such authoritative international journals as “Inverse Problems”, “Journal of Inverse and Ill-Posed Problems” and “Inverse Problems in Science and Engineering”.
Associate Professor Anar Rahimov, Doctor of Mathematics, Chief Researcher of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the international conference. A.Rahimov was an invited speaker at the Inverse and Control Problems for Evolution Equations and Variational Inequalities mini-symposium at the invitation of Prof. Marian Slodicka from Ghent University, Belgium.
His presentation on “Numerical solution to an inverse problem of recovering source of a special type of parabolic equation” aroused the interest of the conference participants, and various questions were answered.
It should be noted that the program of the conference, attended by more than 240 reputable scientists from 35 countries of the world, included 4 plenary papers and 17 invited papers in the framework of a mini-symposium. The papers were presented at 4 parallel breakout sessions. The main goal of the conference was to discuss the latest achievements in the theory of inverse problems and its various applications by the world scientific community.