İdarəetmə Sistemləri İnstitutu yüksək impakt faktorlu beynəlxalq elmi jurnalın təsisçisi olub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu “Applied and Computational Mathematics” (Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı) beynəlxalq elmi jurnalının təsisçilərindən biri olub. Jurnal AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində olan Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsisçiliyi ilə dərc edilir.
Scopus bazasının Q1 siyahısında yer alan jurnalın baş redaktorları İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev və Türkiyənin Ağrı İbrahim Çeçen Universitetinin professoru Ahmet Ocak Akdemirdir. İl ərzində dörd sayı dərc olunan jurnalın redaksiya heyətində dünyanın 20-yə yaxın ölkəsindən tanınmış alimlər yer alır.
Qeyd edək ki, 2022-ci il üzrə 10, 5 illik təsir əmsalı isə 5.2 olan jurnal dünyada riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat kateqoriyası üzrə “Web of Science Core Collection” siyahısında olan 267 jurnal arasında 2-ci, Avropa İttifaqında isə 1-ci yerdə qərarlaşıb.

The Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan became one of the founders of the international scientific journal “Applied and Computational Mathematics”. The journal is founded by the Ministry of Digital Development and Transportation of the Republic of Azerbaijan, the Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University, the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The editors-in-chief of the journal, included in the Scopus database Q1 list, are Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems, Academician Fikret Aliyev, Director of the Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University, and Ahmet Ocak Akdemir, Professor at Ağrı İbrahim Çeçen University (Türkiye). The editorial board of the journal, which publishes four issues a year, includes famous scientists from about 20 countries.
It should be noted that the journal, which has an impact factor of 10 for 2022 and a five-year impact factor of 5.2, was ranked 2nd in the world and 1st in the European Union among 267 journals in the Web of Science Core Collection list in Mathematics, Applied Mathematics category.