İdarəetmə Sistemləri İnstitutu yüksək impakt faktorlu beynəlxalq elmi jurnalın təsisçisi olub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu “Applied and Computational Mathematics” (Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı) beynəlxalq elmi jurnalının təsisçilərindən biri olub. Jurnal AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində olan Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsisçiliyi ilə dərc edilir.
Scopus bazasının Q1 siyahısında yer alan jurnalın baş redaktorları İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev və Türkiyənin Ağrı İbrahim Çeçen Universitetinin professoru Ahmet Ocak Akdemirdir. İl ərzində dörd sayı dərc olunan jurnalın redaksiya heyətində dünyanın 20-yə yaxın ölkəsindən tanınmış alimlər yer alır.
Qeyd edək ki, 2022-ci il üzrə 10, 5 illik təsir əmsalı isə 5.2 olan jurnal dünyada riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat kateqoriyası üzrə “Web of Science Core Collection” siyahısında olan 267 jurnal arasında 2-ci, Avropa İttifaqında isə 1-ci yerdə qərarlaşıb.

Институт систем управления стал учредителем международного научного журнала с высоким импакт-фактором
04.06.2024 /
Институт систем управления Министерства науки и образования АР стал одним из учредителей международного научного журнала “Applied and Computational Mathematics” (Прикладная и вычислительная математика). Журнал издается при учредительстве Министерства цифрового развития и транспорта АР, Научно-исследовательского института прикладной математики при Бакинском государственном университете, Института систем управления Министерства науки и образования АР и Национальной академии наук Азербайджана.
Главными редакторами журнала, включенного в список Q1 базы данных Scopus, являются генеральный директор Института систем управления академик Али Аббасов, директор Научно-исследовательского института прикладной математики БГУ академик Фикрет Алиев и профессор Чеченского университета Агры Ибрагима (Турция) Ахмет Очак Акдемир. В редакционную коллегию журнала, выпускающего четыре номера в год, входят известные ученые из около 20 стран мира.
Отметим, что журнал, имеющий импакт-фактор 10 за 2022 год и пятилетний импакт-фактор 5,2, занял 2-е место в мире и 1-е место в Европейском Союзе среди 267 журналов в списке “Web of Science Core Collection” в категории математика, прикладная математика.