28.06.2024 / Xəbərlər
27 iyun 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Elmi şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, ilk mövzu ilə bağlı məruzə etmək üçün sözü İSİ-nin elmi katibi Zəhra Əzizovaya verib.
Z.Əzizova  institutun  II il əyani doktorantı Emin Mənsim oğlu Babayevə yeni elmi rəhbərin təyin olunması və dissertasiya işinin mövzusunun təsdiq edilməsi məsələləri ətrafında çıxış edib. Mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonra Ə.Abbasov AMEA-nın həqiqi üzvü, r.e.d., professor, Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi Cəlal Allahverdiyevin anadan olmasının 95 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı məsələni iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra institutun İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva çıxış edərək görkəmli alim Cəlal Allahverdiyevin elmi və pedaqoji yaradıcılığından, Azərbyacan elminə bəxş etdiyi töhfələrdən ətraflı şəkildə söz açıb. Mövzu ilə bağlı, həmçinin akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Aydazadə, professor Kamil Mənsimov və r.e.d İlqar Məmmədov çıxış edərək öz xatirələrini bölüşüblər. Elmi şura tərəfindən akademik Cəlal Allahverdiyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə yekdilliklə qərar qəbul edilib.
Sonda İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev cari ilin 6 ayı ərzində institutda görülmüş işlərin yekunlarına dair yarımillik hesabatı təqdim edib. E.Səbziyev əldə olunmuş elmi nəticələr, dərc olunmuş elmi əsərlər, innovasiya fəaliyyəti, qrant layihələr və kadr hazırlığı haqqında geniş məlumat verib.

28.06.2024 / Конференции, собрания
27 июня 2024 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР. В заседании приняли участие члены совета, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Открыв заседание, генеральный директор ИСУ, председатель Ученого совета академик Али Аббасов довел до сведения участников мероприятия вопросы повестки дня и предоставил слово для доклада по первой теме ученому секретарю ИСУ Захре Азизовой.
З.Азизова выступила по вопросам назначения нового научного руководителя и утверждения темы диссертационной работы докторанта второго курса Эмина Мансим оглу Бабаева. Были проведены обсуждения на эту тему и приняты соответствующие решения.
Затем А.Аббасов довел до сведения участников заседания вопрос о проведении 95-летия со дня рождения действительного члена НАНА, д.м.н. профессора, лауреата Государственной премии Азербайджанской ССР, заслуженного деятеля науки Джалала Аллахвердиева.
Заведующая лабораторией систем интеллектуальной обработки информации Института, д.ф.м. доцент Гюльчин Абдуллаева в своем выступении подробно рассказала о научном и педагогическом творчестве выдающегося ученого Джалала Аллахвердиева, его вкладе в азербайджанскую науку. На эту тему также выступили академик Тельман Алиев, член-корреспондент НАНА, профессор Камиль Айда-заде, профессор Кямиль Мансимов и д.м.н Ильгар Мамедов, которые поделились своими воспоминаниями. Ученый совет принял единогласное решение о поднятии ходатайства перед Отделением физико-математических и технических наук НАНА о 95-летии со дня рождения академика Джалала Аллахвердиева.
В завершение временно исполняющий обязанности исполнительного директора ИСУ, д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев представил полугодовой отчет об итогах работы в институте за 6 месяцев текущего года. Э.Сабзиев подробно рассказал о достигнутых научных результатах, опубликованных научных работах, инновационной деятельности, грантовых проектах и подготовке кадров.