28.06.2024 / Xəbərlər
27 iyun 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Elmi şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, ilk mövzu ilə bağlı məruzə etmək üçün sözü İSİ-nin elmi katibi Zəhra Əzizovaya verib.
Z.Əzizova  institutun  II il əyani doktorantı Emin Mənsim oğlu Babayevə yeni elmi rəhbərin təyin olunması və dissertasiya işinin mövzusunun təsdiq edilməsi məsələləri ətrafında çıxış edib. Mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonra Ə.Abbasov AMEA-nın həqiqi üzvü, r.e.d., professor, Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi Cəlal Allahverdiyevin anadan olmasının 95 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı məsələni iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra institutun İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva çıxış edərək görkəmli alim Cəlal Allahverdiyevin elmi və pedaqoji yaradıcılığından, Azərbyacan elminə bəxş etdiyi töhfələrdən ətraflı şəkildə söz açıb. Mövzu ilə bağlı, həmçinin akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Aydazadə, professor Kamil Mənsimov və r.e.d İlqar Məmmədov çıxış edərək öz xatirələrini bölüşüblər. Elmi şura tərəfindən akademik Cəlal Allahverdiyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə yekdilliklə qərar qəbul edilib.
Sonda İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev cari ilin 6 ayı ərzində institutda görülmüş işlərin yekunlarına dair yarımillik hesabatı təqdim edib. E.Səbziyev əldə olunmuş elmi nəticələr, dərc olunmuş elmi əsərlər, innovasiya fəaliyyəti, qrant layihələr və kadr hazırlığı haqqında geniş məlumat verib.

28.06.2024 / Conferences, assemblies
A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan was held on June 27, 2024. The meeting was attended by the members of the council, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
The chairman of the council, General Director of ICS Academician Ali Abbasov opened the meeting, informed the participants of the agenda and gave the floor for the first presentation to the Academic Secretary of ICS Zahra Azizova.
Z.Azizova spoke on the appointment of a new advisor and approval of the dissertation topic for second-year doctoral student Emin Babayev. Discussions on this topic were held and relevant decisions were made.
Then A.Abbasov brought to the attention of the participants of the meeting the issue of the 95th birthday anniversary of Honored Scientist of Azerbaijan SSR, Full Member of ANAS, Laureate of the State Prize of Azerbaijan SSR, Professor Jalal Allahverdiyev, Doctor of Mathematics.
Head of the Laboratory of Intelligent Information Processing Systems of the Institute Associate Professor Gulchin Abdullayeva, PhD in Mathematics, talked in detail about scientific and pedagogical creativity of outstanding scientist Jalal Allahverdiyev, his contribution to Azerbaijani science. Academician Telman Aliev, Corresponding Member of ANAS Professor Kamil Ayda-zade, Professor Kamil Mansimov and Ilgar Mammadov, Doctor of Mathematics, also spoke on the subject and shared their memories. The Science Council made a unanimous decision to raise a petition to the Division of Physics, Mathematics and Engineering Sciences of ANAS on the 95th birthday anniversary of Academician Jalal Allahverdiyev.
At the end, the acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, Doctor of Engineering, presented the semi-annual report on the results of work in the Institute over 6 months of the current year. E. Sabziev spoke in detail about the obtained scientific results, published research papers, innovation activities, grant projects and personnel training.