“Su ehtiyatlarının qorunması üçün ekoloji strategiyalar” mövzusunda birgə elmi seminarı keçiriləcək
30 avqust 2024-cü il tarixində saat 11:00-da AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), AR Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Milli Aerokosmik Agentliyi (MAKA) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Su ehtiyatlarının qorunması üçün ekoloji strategiyalar” mövzusunda birgə elmi seminarı keçiriləcəkdir.
Cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində baş tutacaq elmi seminarda su ehtiyatlarının çirklənməsinin qarşısının alınmasında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, ətraf mühitin monitorinqi strategiyaları, innovativ həllər, robototexnika və digər mövzular ətrafında dünyanın qabaqcıl alimləri tərəfindən elmi müzakirələr aparılacaq.
Hibrid formatda keçiriləcək seminarda Çinin Shaoxing Universitetinin Jean-Guy Beynəlxalq Birgə Laboratoriyasının rəhbəri, professor Jean-Guy Fontaine ÇXR-nın “Çin Milli Talant” beynəlxalq qrant proqramı çərçivəsində yerinə yetirilən Böyük su hövzələrində “İntellektual ekoloji monitorinqlərin aparılmasında suüstü və sualtı pilotsuz və robototexniki aparatların istifadəsi” layihəsi mövzusunda dəvətli məruzəçi qismində çıxış edəcək.

Joint scientific seminar on “Environmental Strategies for Water Resources Conservation” will be held
28.08.2024 /
The joint scientific seminar on “Environmental Strategies for Water Resources Conservation” of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan State University of Economics (UNEC) will be held on August 30, 2024 at 11:00.
The scientific seminar, organized in the run-up to the 29th session of the Conference of the Parties of the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) to be held in Baku on November 11-22 this year, will feature academic discussions by leading scientists on the application of artificial intelligence technologies in preventing water pollution, environmental monitoring strategies, innovative solutions, robotics and other topics.
At the seminar, to be held in a hybrid format, guest speaker Professor Jean-Guy Fontaine, Director of the Jean-Guy International Joint Laboratory of Shaoxing University of China, will deliver a talk on the project “Using surface and underwater unmanned and robotic vehicles to conduct intelligent environmental monitoring of large bodies of water” under the PRC's “China National Talent” international grant program.