01.09.2024 / Xəbərlər
30 avqust 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), AR Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Milli Aerokosmik Agentliyi (MAKA) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Su ehtiyatlarının qorunması üçün müasir texnologiyaların tətbiqi” mövzusunda birgə elmi seminarı keçirilib. Seminarda sözügedən elmi müəssisələrin idarə heyəti, müvafiq laboratoriya və şöbə əməkdaşları, professor və müəllim heyəti iştirak ediblər.
Seminarda Çin Xalq Respublikasının “Çin Milli Talant” beynəlxalq qrant proqramı çərçivəsində yerinə yetirilən layihə ətrafında əsas məruzəçi qismində Çinin Shaoxing Universitetinin Jean-Guy Beynəlxalq Birgə Laboratoriyasının rəhbəri, Pierre və Marie Curie Universitetinin Paris Robototexnika Laboratoriyasının (LRP) direktoru, professor Jean-Guy Fontaine və Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Bölməsinin (BEA AB) prezidenti, Çinin Wenzhou Universitetinin professoru Elçin Xəlilov çıxış edib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov qonaqları salamlayaraq cari ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində baş tutan elmi seminarın önəmini qeyd edib.
“Sualtı pilotsuz aparatların və robototexnik cihazların köməyi ilə böyük su hövzələrində çirklənmənin qarşısının alınması üçün monitorinq sisteminin tətbiqi” adlı layihənin əhəmiyyətini vurğulayan Ə.Abbasov seminarın Azərbaycan və Çin arasında elmi əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib, dünya elmi ictimaiyyətini bir araya gətirən proqramda iştirakla bağlı təkliflərin hazırlanacağını bildirib.
Sonra professor J.G.Fontaine “İntellektual ekoloji monitorinqlərin aparılmasında suüstü və sualtı pilotsuz və robototexniki aparatların istifadəsi” mövzusunda çıxış edib. Su hövzələrinin çirklənməsinin qarşısının alınması üsullarından bəhs edən alim nanotexnologiyalardan istifadə olunan müasir dövrdə ənənəvi və yeni metodların birgə istifadəsinin önəmini qeyd edib. Bildirib ki, hazırda monitorinqin aktual olduğu sahələrdən biri də məhz neft hasilatıdır ki, burada robototexnikalardan istifadə etməklə effektiv nəticə əldə etmək mümkün olur.
Su hövzələrinin monitorinqində əsas nüansları nəzərə çatdıran J.G.Fontaine diqqət yetirilməli ilkin məqamların coğrafi mövqe və qanunvericilik aktları, sonra isə su hövzələrinin təmizlənməsində düzgün strategiya seçimi olduğunu vurğulayıb. Belə ki, ənənəvi üsulla hövzələrdən  həftəlik və aylıq nümunələr götürülərək  təhlil aparılır və müəyyən qərarlar alınır. Digər tərəfdən, dövrün tələbinə uyğun olaraq müasir texnologiyalardan istifadə etməklə yeni ölçü texnikaları və platformaların yaradılması ilə daimi və daha keyfiyyətli monitorinq aparmaq mümkündür.
Ənənəvi monitorinq strategiyasının adətən çirklənmənin aşkar olunaraq müşahidə edildiyi zaman həyata keçirildiyini bildirən professor sualtı hövzədə baş verən çirklənmənin, o cümlədən  toksik maddələr, pestisitlər və s. qarşısının alınmasında isə yeni texnologiyalara ehtiyac duyulduğunu bildirib.
J.G.Fontaine insan həyatı üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyan və içməli su mənbəyi hesab olunan göl və dənizlərin monitorinqi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ekologiyanın mühafizəsi, o cümlədən dəniz heyvanlarının səs dalğaları və təhlükələrdən qorunması üçün sensorlardan istifadə edərək su hövzələrinin təmizlənməsindən bəhs edib. Hövzələrdə daimi monitorinqin həyata keçirilməsi üçün su üzərində uça bilən qlayderlər, suyun təbii hərəkəti ilə irəliləyən drifterlər və avtonom şəkildə fəaliyyət göstərən cihazların köməyi ilə platformaların təşkilinin önəmini qeyd edib. Bildirib ki, suyun səthinin dayaz və ya dərin olması da monitorinqin effektiv şəkildə həyata keçirilməsinə təsir edən amillərdəndir. Burada önəmli məqamlardan biri də məlumat toplayacaq qurğunun düzgün seçilməsidir. Professor məlumatların toplanılmasında vacib vasitələrdən olan  dronlar və katamaranlardan ətraflı şəkildə söz açıb.
Sualtı axınların çirklənməni hərəkətə gətirdiyi üçün dərin su hövzələrində monitorinqin həyata keçirilməsinin mürəkkəb olduğunu bildirən alim problemin aradan qaldırılmasında yeni sensorların tətbiqindən bəhs edib. Hazırda yeni ölçü üsullarının sınaqdan keçirilərək istifadəyə hazır olduğunu qeyd edən J.G.Fontaine problemin zamanında aşkarlanması və düzgün təhlilinin mülki əhalinin və təbiətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində xüsusi rolundan söz açıb. Professor dünyanın qabaqcıl ölkələri sırasında yer alan Azərbaycanda “Ağıllı şəhər” kimi “Ağıllı dəniz” məhfumunun yaradılmasının önəmini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda Çinin Wenzhou Universiteti ilə birgə hazırlanan və asanlıqla transformasiya oluna bilən sistem barədə məlumat verən J.G.Fontaine hiperspektral görüntülər vasitəsilə suyun səthi və sualtı sahələrin təhlil olunduğunu, problemin aşkarlanaraq katamarana siqnalın ötürlüdüyünü bildirib. Su hövzələrində toksiki problemlərin aşkarlanmasında sistemin rolunu vurğulayan alim onun sınaqdan keçirildiyini və əməkdaşlığa hazır olduqlarını qeyd edib.
Daha sonra professor Elçin Xəlilov çıxış edərək sözügedən sistem barədə ətraflı məlumat verib. Yaşıl texnologiyalar əsasında hazırlanan bu pilotsuz sualtı sistemin lazımi tapşırığı maneə olmadan yerinə yetirə bildiyini qeyd edib.
Ətraf mühitin mühafizəsi üzrə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində görülən işləri nəzərə çatdıran professor bu istiqamətdə tədqiqat mərkəzinin yaradıldığını nəzərə çatıdırıb. Sözügedən sahədə İSİ və Ekologiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasına maraqlı olduqlarını bildirib. E.Xəlilov “Çin Milli Talant” beynəlxalq qrant proqramı çərçivəsində yerinə yetirilən sistemin Xəzər dənizində çirklənmənin səbəblərinin aşkarlanaraq aradan qaldırılmasında effektiv rol oynaya biləcəyini qeyd edib.
Sonra MAKA-nın Ekologiya İnstitutunun direktoru, Rusiya Kənd Təsərrüfatı Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, professor Bəhram Əliyev çıxış edərək təqdim olunan layihənin ekosistemin qorunmasında mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib və ölkələrimiz arasında bu sahədə əməkdaşlığın qurulmasının zəruriliyindən bəhs edib. Azərbaycanın əsas ekoloji problemləri kimi qlobal iqlim dəyişmələri, torpaqların deqradasiyası, ərzaq təhlükəsizliyi və şirin su qıtlığını qeyd edən professor sözügedən məsələlərin aradan qaldırılmasında dövlət başçısının müvafiq sərəncamlarından irəli gələn vəzifələrdən söz açıb.
Daha sonra seminar iştirakçıları tərəfindən təqdim olunan layihə ilə bağlı suallar səsləndirilib, geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbirin sonunda çıxış edən Ə.Abbasov tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü ifadə edib, təqdim olunan layihənin təqdirəlayiq hesab edildiyini bildirib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda intellektual və optimal idarəetmə  sahəsində həyata keçirilən işlər barədə qonaqlara məlumat verən akademik qarşıda duran perspektivlərdən söz açıb.

Joint scientific seminar on “Application of modern technologies for water resources protection” was held
01.09.2024 / Conferences, assemblies
The joint scientific seminar of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of AR, National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on “Application of modern technologies for water resources protection” was held on August 30, 2024. The seminar was attended by the leadership of the above research institutions, staff of the relevant laboratories and departments, and the faculty.
Professor Jean-Guy Fontaine, Director of the Jean-Guy International Joint Laboratory of Shaoxing University of China, Director of the Paris Robotics Laboratory (LRP) of Pierre and Marie Curie University, and Elchin Khalilov, President of the Azerbaijan Chapter of the International Academy of Sciences, Professor of Wenzhou University of China, delivered keynote speeches at the seminar on the topic of the project implemented within the framework of the international grant program of the People's Republic of China “Chinese National Talent”.
General Director of ICS Academician Ali Abbasov, who opened the event, welcomed the guests and noted the importance of the scientific seminar organized on the eve of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Baku on November 11-22 this year.
Emphasizing the importance of the project titled “Application of monitoring system to prevent pollution of large water bodies by underwater drones and robotic devices”, Abbasov expressed confidence that the seminar will give impetus to the development of scientific ties between Azerbaijan and China, and said proposals will be prepared for participation in the program uniting the world scientific community.
Then, Prof. Jean-Guy Fontaine spoke on “Using surface and underwater unmanned and robotic vehicles to conduct intelligent environmental monitoring of large bodies of water”. Speaking about methods of preventing pollution of water bodies, the scientist noted the importance of combined use of traditional and new methods in the modern era of nanotechnology. He emphasized that one of the topical areas of monitoring is oil production, where the use of robotics can provide effective results.
Drawing attention to the main nuances of monitoring bodies of water, Prof. Fontaine emphasized that geographical location and legislative acts are of primary importance, followed by the choice of the right strategy for cleaning water bodies. For example, in the traditional method, weekly and monthly samples are taken from water bodies, analyzed and appropriate decisions are made. On the other hand, using modern technologies in accordance with the requirements of the time, new methods and measurement platforms can be created, which will allow continuous and better monitoring.
Prof. Fontaine noted that traditional monitoring strategy is usually applied when pollution is already detected and observed, but new technologies are needed to prevent underwater pollution of bodies of water, including toxic substances, pesticides, etc.
Prof. Fontaine informed the participants of the event about monitoring of lakes and seas, which are of special importance for human life and are considered as a source of drinking water. He spoke about environmental protection, including the cleaning of bodies of water using sensors to protect marine animals from sound waves and hazards. He mentioned the importance of organizing platforms for continuous monitoring of water bodies using gliders hovering over the water, drifters moving along the water currents and autonomous devices. He said that shallow or deep water are also factors affecting the effectiveness of monitoring. One of the important considerations here is the right choice of data collection device. The professor elaborated on drones and catamarans which are important data collection tools.
Highlighting the difficulty of monitoring in deep waters due to the pollution of underwater currents, the scientist spoke about the application of new sensors to solve this problem. According to Fontaine, new measurement methods are currently being tested and ready for use, and timely detection of the problem and correct analysis play a particular role in ensuring the safety of civilians and nature. The professor emphasized the importance of creating the Smart Sea concept, along with the Smart City concept, in Azerbaijan, one of the leading countries in the world.
At the end of his speech, Fontaine talked about a system developed by him together with China's Wenzhou University that can be easily transformed. He said that the system analyzes the surface and underwater areas of a body of water using hyperspectral images, detects a problem and transmits a signal to the catamaran. Emphasizing the role of the system in detecting pollution problems in water bodies, the scientist said that it had already been tested and they were ready for collaboration.
Prof. Elchin Khalilov then made a presentation, elaborating on the system. He noted that this unmanned underwater system developed on the basis of green technologies can perform necessary tasks without any hindrance.
Referring to the work on environmental protection done within the framework of cooperation with Azerbaijan State University of Economics, the professor noted that a relevant research center had been established. He also said they are interested in establishing cooperation relations with ICS and Institute of Ecology in this field. E. Khalilov noted that the system implemented under the “Chinese National Talent” international grant program can play an effective role in identifying and eliminating the causes of pollution of the Caspian Sea.
Further, Director of the ANASA Institute of Ecology, Full Member of the Russian Academy of Agricultural Sciences, Prof. Bahram Aliyev spoke, noting that the presented project is of great importance in protecting the ecosystem and talked of the need to establish cooperation between our countries in this field. Naming global climate change, soil degradation, food security and fresh water shortage as the main environmental problems of Azerbaijan, the professor talked of the challenges arising from the relevant instructions of the head of state to solve these problems.
Further, questions on the project presented by the participants of the seminar were voiced and broad discussions were held.
At the end of the event A. Abbasov thanked the participants, noting that the presented project deserves high praise. The academician told the guests about the works carried out at the Institute of Control Systems in the field of intelligent and optimal control, and also shared the prospects for the future.