İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq elmi konfransda iştrak ediblər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları” laboratoriyasının müdiri, professor  Kamil Mənsimov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, dosent Rəşad Məstəliyev 27-29 avqust tarixlərində “Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma” (The 9th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications COIA-2024) adlı 9-cu beynəlxalq elmi konfransda iştrak ediblər. Türkiyənin İstanbul Cerrahpaşa Universitetində hibrid formatda keçirilən konfrans Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İstanbul  Cerrahpaşa Universiteti, Ağrı İbrahim Çeçen Universiteti və  Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransın açılış tədbirində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin millət vəkili Şamil Ayrım, İstanbul Cerrahpaşa Universitetinin rektor köməkçisi, professor Erol İncə, “Katoder” şirkətinin rəhbəri Sabiha Gül Doğan, konfransın təşkilat komitəsinin həmsədrləri akademik Fikrət Əliyev və Ahmet Ocak Akdemir çıxış ediblər.
Konfransda Rəşad Məstəliyev professor Kamil Mənsimovla həmmüəllif olduğu  “Rosser tipli kəsilməz stoxastik optimal idarəetmə məsələsində Eyler tənliyinin analoqu və ikinci tərtib zəruri şərtlər”(Analog of the Euler equation and second order necessary optimality conditions for Rosser type continuous stochastic control problem) mövzusunda məruzə edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb. Həmçinin alınmış nəticələrin qərarların qəbul edilməsində, iqtisadi məsələlərin həllində, mürəkkəb texniki sistemlərin layihələndirilməsində və digər praktiki sahələrdə tətbiqinin mümkünlüyü müzakirə edilib.
Ənənəvi olaraq təşkil olunan və üç gün davam edən tədbirdə idarəetmə və optimallaşdırma sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və mütəxəssislər tərəfindən idarəetmə nəzəriyyəsi, optimallaşdırma, intellektual sistemlər, qeyri-səlis idarəetmə, hesablama metodları, şəbəkə və telekommunikasiya, riyazi modelləşdirmə və simulyasiya, sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqlər, identifikasiya və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Konfransda dünyanın 30-dan artıq ölkəsindən 200-dən çox riyaziyyatçı alim və ekspert, o cümlədən optimal və idarəetmə sahəsində çalışan 7 dəvətli məruzəçi iştirak edib.
Qeyd edək ki, ilk dəfə olaraq IEEE Türkiyə Bölməsinin texniki dəstəyi ilə keçirilən COIA-2024 konfransına qəbul edilmiş məqalələrin IEEE Xplore elektron kitabxanasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Qəbul edilmiş və konfransda məruzə olunan bütün məqalələr, həmçinin Web of Science: Conference Proceedings Citation Index bazasında  indekslənmək üçün təqdim olunacaq.

Employees of the Institute of Control Systems took part in the international scientific conference
Professor Kamil Mansimov, Head of the laboratory "Control Methods in Complex Dynamic Systems" of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and leading researcher of the laboratory, Associate Professor Rashad Mastaliyev took part in the 9th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications COIA-2024, which was held on 27-29 August. The conference, held in a hybrid format at Jerrahpaşa University in Istanbul (Türkiye), was organized by the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Jerrahpaşa University in Istanbul, Agra University Ibrahim Çechen and the Institute of Applied Mathematical Research at Baku State University.
The opening ceremony of the conference was attended by Member of the Grand National Assembly of Turkey Shamil Ayrim, Assistant Rector of Istanbul Jerrahpaşa University Professor Erol Ince, CEO of Katoder Sabiha Gül Doğan, as well as co-chairmen of the organizing committee of the conference Academicians Fikret Aliyev and Ahmet Ocak Akdemir.
At the conference Rashad Mastaliyev delivered a paper on "Analog of the Euler equation and necessary conditions of second-order optimality for a continuous stochastic control problem of Rosser type", written in co-authorship with Prof. Kamil Mansimov. The paper was received with interest by the participants and various questions on the topic were answered. The possibility of applying the results obtained in decision making, solving economic problems, designing complex technical systems and other practical areas was also discussed.
At the traditionally organized three-day event, scientists and experts in control and optimization from around the world discussed control theory, optimization, intelligent systems, fuzzy control, computational methods, networks and telecommunications, mathematical modeling and simulation, applications in industry and economics, identification, and other topics.
The conference was attended by more than 200 mathematical scientists and specialists from more than 30 countries, including 7 invited speakers working in the field of optimality and control.
It should be noted that, for the first time, papers accepted for the COIA-2024 conference, held with the technical support of the IEEE Turkish Section, are expected to be included in the IEEE Xplore Digital Library. All accepted and presented papers will also be sent for indexing in Web of Science: Conference Proceedings Citation Index.