20.09.2024 / Elmi şuranın iclasları
20 sentyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi seminarı keçirilib. Seminarda Maks Plank Proqram Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı, PhD Toğrul Kərimov “Diskret xətti dinamik sistemlərdə nailolma məsələsinə dair” mövzusunda məruzə edib.
Məruzə həm diskret, həm də kəsilməz xətti dinamik sistemlər üçün nailolma məsələsinə həsr olunub. Məlumdur ki, idarəetmə olmadıqda nailolma məsələsi xətti rekurent ardıcıllıqlar üçün məşhur açıq Skolem probleminə gəlir. Məruzədə nailolma məsələsi ilə ədədlər nəzəriyyəsi arasındakı əlaqələr haqqında son nəticələr, o cümlədən Diofant yaxınlaşmaları müzakirə olunub.
T.Kərimov nailolma məsələsinin mahiyyəti, nöqtənin verilmiş başlanğıc vəziyyətdən baxılan dinamik sistemlə təsvir olunan trayektoriya üzrə hərəkət edərək verilmiş hədəf çoxluğuna çatıb-çatmayacağının tədqiqindən bəhs edib. Bu tip məsələlərin diferensial tənliklərlə idarə olunan sistemlərin sınaqdan keçirilməsi zamanı meydana çıxdığını qeyd edib.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on September 2024. At the meeting, Togrul Kerimov, PhD, from Max Planck Institute for Software Systems, made a presentation “On reachability in discrete linear dynamical systems”.
The presentation was devoted to reachability for both discrete and continuous linear dynamical systems. It is known that in the absence of control, the problem of reachability comes down to the well-known open Skolem problem for linear recurrence sequences. Recent developments concerning the connection between reachability and number theory, including Diophantine approximations, were discussed.
T. Kerimov spoke about the nature of the problem of reachability, which studies whether a point will reach a given target set moving along a trajectory described by a dynamical system considered from a given initial state. He pointed out that problems of this type arise in testing systems controlled by differential equations.
The presentation aroused the interest of the seminar participants, and a discussion of the topic was held.