İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 27 sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
27 sentyabr 2024-cü il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərə dərin ehtiram əlaməti olaraq Anım Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə 27 sentyabrın Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edildiyini vurğulayıb. Akademik Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi uğrunda həyata keçirilən Vətən müharibəsinin şanlı tarixinə nəzər salıb. 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan xalqının tarixində mühüm qələbəsi olduğunu qeyd edən Ə.Abbasov işğal altında olan torpaqların azad edilməsinin məhz Ali Baş Komandanın uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan  Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb.
Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinliklərindən bəhs edən akademik Azərbaycanın üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmənin müxtəlif təxribatlara əl ataraq günahsız mülki insanları hədəfə alıb müharibə cinayətləri törətdiyini, beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunu qeyd edib. Müharibə nəticəsində 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin  həlak olduğunu, 6 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirən Ə.Abbasov Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, şəhidlərimizi ehtiramla yad edib.
Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan və faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktı hesab olunan bəyanatı xatırladaraq müharibənin nəticələrindən danışıb. Akademik bildirib ki, ötən ilin sentyabrın 19-da Azərbaycan Ordusunun antiterror əməliyyatları nəticəsində Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə və Əsgəranda Dövlət Bayrağımızın ucaldılması ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin olundu.
Müharibədən sonrakı dövrdə həyata keçirilən quruculuq işlərindən və əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlərdən bəhs edən Ə.Abbasov ölkənin bir çox qurumları sırasında İSİ-də həyata keçirilən tədqiqatlardan və əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra professor Knyaz Məmmədov çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünyanın qabaqcıl ölkələri üçün nümunə rolu oynayan Böyük Qayıdış proqramından söz açıb, şəhid ailələri, müharibə veteranları və qazilərə göstərilən yüksək diqqət və dövlət qayğısından bəhs edib. Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun yüksək inkişaf etmiş regiona çevrilməsi məqsədilə həyata keçirilən mühüm  layihələri nəzərə çatıdran alim uzun illər doğma torpaqlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlərin geri qayıdış proqramından danışıb, Qarabağla bağlı öz xatirələrini bölüşüb.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalqın bir yumruq kimi Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında birləşərək birlik və həmrəylik göstərdiyini vurğulayıb. Alim erməni təcavüzkarlarının törətdiyi saysız-hesabsız dağıntıları təəssüf hissi ilə qeyd edib, Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Sonra professor İlqar Məmmədov çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsindən, xüsusən də hərb tariximizin parlaq səhifəsi olan Şuşa əməliyyatından bəhs edib, xatirələrini bölüşüb.
Qeyd edək ki, tədbir iştirakçıları saat 12:00-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərancamı ilə Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsini yad etmək məqsədilə  ölkə ərazisində elan olunan bir dəqiqəlik sükuta qoşulublar.

В Институте систем управления состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти 27 сентября
27 сентября 2024 года в Институте систем управления (ИСУ) состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти, в знак глубокого уважения к шехидам, героически сражавшимся в 44-дневной Отечественной войне и отдавшим свои жизни за территориальную целостность страны. На мероприятии присутствовало руководство института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Открывая мероприятие, генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов подчеркнул, что Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года 27 сентября отмечается в Азербайджанской Республике как «День памяти». Академик обратился к славной истории Отечественной войны за освобождение оккупированных земель под руководством Верховного Главнокомандующего Вооруженные Силы Азербайджанской Республики, которая началась в ответ на очередную провокационную военную агрессию Армении 27 сентября 2020 года. Отметив, что 44-дневная Отечественная война стала важной победой в истории азербайджанского народа, А.Аббасов подчеркнул, что освобождение оккупированных земель стало возможным благодаря дальновидной политике Верховного главнокомандующего и решимости азербайджанской армии.
Говоря о трудностях военного периода, академик отметил, что противник, бессильный перед превосходством Азербайджана, прибегал к различным провокациям, нападая на мирное население и совершая военные преступления, грубо нарушая нормы международного права. Отметив, что в результате войны погибли 2908 военнослужащих и 100 мирных жителей, 6 числятся пропавшими без вести и 12 военнопленными, А.Аббасов заявил, что светлая память о шехидах, отдавших свою жизнь за Родину, всегда будет жить в сердца каждого азербайджанца и почтил память наших шехидов.
А.Аббасов говорил о последствиях войны, напомнив о заявлении, подписанном Президентом Азербайджанской Республики, Премьер-министром Республики Армения и Президентом Российской Федерации 10 ноября 2020 года и считающимся фактически актом капитуляции Армении. Академик отметил, что в результате антитеррористических операций Азербайджанской Армии 19 сентября прошлого года территориальная целостность и суверенитет Азербайджана были обеспечены поднятием нашего Государственного Флага в Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенде, Агдере и Аскеране.
Говоря о строительных работах, проведенных в послевоенный период, и достигнутых важных научных достижениях, А.Аббасов рассказал об исследованиях и отношениях сотрудничества, осуществляемых в ИСУ между многими учреждениями страны, и о стоящих перед нами целях.
Затем профессор Князь Мамедов в своем выступлении рассказал о программе «Великое возвращение», которая под руководством Президента Ильхама Алиева сыграла образцовую роль для ведущих стран мира, рассказал о высоком внимании и государственной заботе, оказываемой семьям шехидов и ветеранов войны. Принимая во внимание важные проекты, реализуемые с целью превращения Карабаха и Восточного Зангезура в высокоразвитый регион, учёный рассказал о программе возвращения переселенцев, которые были вынуждены покинуть свои родные земли на многие годы, и поделился своими воспоминаниями о Карабахе.
Далее член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов в своем выступлении подчеркнул, что солдаты и офицеры, проявившие мужество в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, а также народ в целом объединились вокруг президента господина Ильхама Алиева и проявил единство и солидарность. Ученый с сожалением отметил бесчисленные разрушения, совершенные армянскими агрессорами, и поделился воспоминаниями о Карабахе.
Затем профессор Ильгар Мамедов рассказал о 44-дневной Отечественной войне, особенно о Шушинской операции, которая является яркой страницей нашей военной истории, и поделился воспоминаниями.
Участники мероприятия присоединились к объявленной на территории страны по Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева минуте молчания в память шехидов Отечественной войны в 12:00.