Avropa Komissiyasının EU4Digital: eTrade şəbəkəsinin 4-cü seminarı keçirildi
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əlaqələr və İnnovasiyalar” şöbəsinin müdiri T. Babayev Avropa Komissiyası Şərq Tərəfdaşlığı Platformasının “İqtisadi inkişaf və bazar imkanları" 2-ci paneli çərçivəsində “Rəqəmsal bazarının harmonizasiyası "şəbəkəsinin 4-cü seminarında iştirak etdi. Seminar, Belarusiyanın Minsk şəhərində, 2018-ci il may ayının 15-16-da keçirildi.
Seminarın əsas məqsədi:
a) 2018-2020-cu illər üçün nəzərdə tutulan eTrade şəbəkəsi fəaliyyətləri üzrə tematik işçi qrupların hazırladığı çoxtərəfli layihə təkliflərini və büdcələrini təqdim və müzakirə etmək;
b) Aİ-çərçivəsində planlaşdırılan əsas transsərhəd pilot layihələr üçün tələb olunan rəqəmsal infrastruktur bloklarının yaradılması üçün EU4Digital proqramı çərçivəsində tətbiq etmək üçün şəbəkə tərəfindən tövsiyə olunan prioritet təklifləri seçmək.
T. Babayev 2017 ci ildə EU4Digital e-Trade istiqaməti üzrə ekspert kimi elektron ticarət və elektron logistika ilə bağlı Azərbaycanda keçirilən sorğunun nəticələrinə dair hesabatla seminarda çıxış etdi. Həmçinin T. Babayev 2018-ci il sentyabr ayının 5-də açılacaq “Araşdırma və innovasiya”, (RİO) Horizon 2020 “MG-2-9-2019 İnCO Flagship aşağı emissiya və logistik ilə inteqrasiya multimodal sistemləri” layihələrində iştirak etmək üçün Şərq Tərəfdaşlığına üzv ölkələrini də dəvət etdi. Layihə təklifinin birinci mərhələdə təklif olunması üçün son tarix 16 yanvar 2019-cu il, ikinci mərhələ 12 sentyabr 2019-cu ildə nəzərdə tutulmuşdur.

16.05.2018 / Conferences, assemblies
Head of Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems of ANAS T. Babaev took part in the 4th Workshop of EU4Digital: eTrade Network under EASTERN PARTNERSHIP Platform 2: “Economic Development and Market Opportunities” Panel on Harmonisation of Digital Markets (HDM Panel) held in Minsk, Belarus, on 15-16th May 2018
The main goals of this workshop were to:
a) present and discuss the multilateral project proposals and budgets developed by the thematic Working Groups for the eTrade Network actions planned for 2018-2019, and
b) select the proposals which will be recommended by the Network for priority implementation in the course of the EU4Digital Programme to create the digital infrastructures building blocks necessary for the main cross-border pilots planned in the EaP.
Babayev spoke at the workshop as the eTrade expert on the results of the eStudy on eTrade and eLogistics in Azerbaijan.
Babayev made a suggestion that Eastern Partnership countries members of EU4Digital participate in the new Research and Innovation action (RIA) type project under Horizon 2020 topic MG-2-9-2019 InCo Flagship on Integrated multimodal, low-emission freight transport systems and logistics, which will be opened on 5 September 2018 with the first stage deadline on 16 January 2019 and the second stage deadline on 12 September 2019.