Avropa Komissiyasının EU4Digital: eTrade şəbəkəsinin 4-cü seminarı keçirildi
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əlaqələr və İnnovasiyalar” şöbəsinin müdiri T. Babayev Avropa Komissiyası Şərq Tərəfdaşlığı Platformasının “İqtisadi inkişaf və bazar imkanları" 2-ci paneli çərçivəsində “Rəqəmsal bazarının harmonizasiyası "şəbəkəsinin 4-cü seminarında iştirak etdi. Seminar, Belarusiyanın Minsk şəhərində, 2018-ci il may ayının 15-16-da keçirildi.
Seminarın əsas məqsədi:
a) 2018-2020-cu illər üçün nəzərdə tutulan eTrade şəbəkəsi fəaliyyətləri üzrə tematik işçi qrupların hazırladığı çoxtərəfli layihə təkliflərini və büdcələrini təqdim və müzakirə etmək;
b) Aİ-çərçivəsində planlaşdırılan əsas transsərhəd pilot layihələr üçün tələb olunan rəqəmsal infrastruktur bloklarının yaradılması üçün EU4Digital proqramı çərçivəsində tətbiq etmək üçün şəbəkə tərəfindən tövsiyə olunan prioritet təklifləri seçmək.
T. Babayev 2017 ci ildə EU4Digital e-Trade istiqaməti üzrə ekspert kimi elektron ticarət və elektron logistika ilə bağlı Azərbaycanda keçirilən sorğunun nəticələrinə dair hesabatla seminarda çıxış etdi. Həmçinin T. Babayev 2018-ci il sentyabr ayının 5-də açılacaq “Araşdırma və innovasiya”, (RİO) Horizon 2020 “MG-2-9-2019 İnCO Flagship aşağı emissiya və logistik ilə inteqrasiya multimodal sistemləri” layihələrində iştirak etmək üçün Şərq Tərəfdaşlığına üzv ölkələrini də dəvət etdi. Layihə təklifinin birinci mərhələdə təklif olunması üçün son tarix 16 yanvar 2019-cu il, ikinci mərhələ 12 sentyabr 2019-cu ildə nəzərdə tutulmuşdur.

Состоялся 4-й семинар сети EU4Digital: eTrade
Заведующий отделом «Зарубежных Связей и Инноваций» Института Систем Управления НАНА Т. Бабаев принял участие в 4-м семинаре сети EU4Digital: eTrade в рамках панели «Экономическое развитие и рыночные возможности» по гармонизации цифровых рынков (панель HDM) Платформы 2 Восточного партнерства. Семинар состоялся в Минске, Беларусь, 15-16 мая 2018 года.
Основными целями семинара были:
а) представить и обсудить многосторонние проектные предложения и бюджеты, разработанные тематическими рабочими группами по мероприятиям сети eTrade, запланированныи на 2018-2019 годы, и
б) выбрать предложения, которые будут рекомендованы сетью для приоритетной реализации в рамках программы EU4Digital для создания блоков цифровых инфраструктур, необходимых для основных трансграничных пилотных проектов, запланированных в ВП.
Бабаев выступил на семинаре в качестве эксперта eTrade с докладом по итогам проведенного в Азербайджане опроса по электронной торговле и электронной логистике. Также Бабаев предложил странам Восточного партнерства членам EU4Digital принять участие в проекте типа "Исследования и инновации" (RIA) Horizon 2020 "MG-2-9-2019 InCo Flagship по интегрированным мультимодальным системам с низким уровнем выбросов и логистике", который будет открыт 5 сентября 2018 года. Крайний срок подачи проектного предложения на первом этапе - 16 января 2019 года, на втором этапе - 12 сентября 2019 года.