18.10.2024 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev 16-18 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Gürcüstanın Tbilisi şəhərində Gürcüstan Texniki Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Avropa-Asiya Nəqliyyat Körpüsü” (Transport Bridge Europe-Asia – TBEA2024) adlı 8-ci Gürcüstan-Polşa Beynəlxalq Elmi Konfransında iştirak edib.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən T.Babayev Avropa-Asiya regionunda nəqliyyat infrastrukturlarının yaradılması və istismarı problemlərinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransın önəmindən bəhs edib, sözügedən sahədə geniş spektrli məsələlərin müzakirəsi üçün mühüm elmi müzakirə platforması olduğunu bildirib.
Tofiq Babayev konfransın növbəti günü “Gürcüstanda ticarət və nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşmasının ən yaxşı təcrübələri” (Best Practices of Trade and Transport Corridors Digitalization in Georgia) adlı təqdimatla çıxış edib, mövzu əıtrafında müzakirələr aparılıb. Alim, həmçinin 2025-ci ilin 15-17 may tarixlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü beynəlxalq Konfransın (PLMO2025) keçiriləcəyi barədə məlumat verib, konfransa təqdim edilən məruzələrin IEEE bazasında yerləşdiriləcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, konfransın əsas mövzuları müasir infrastruktur və nəqliyyatla bağlı bütün əsas problemləri, o cümlədən avtomobil, dəmir yolu, dəniz və hava nəqliyyatının mövcud vəziyyəti, problemləri və inkişaf tendensiyalarını, multimodal, intermodal və birləşmiş nəqliyyat proseslərinin idarəetmə və iqtisadi aspektlərini əhatə edir.

Заведующий отделом международных отношений и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.т. Тофиг Бабаев принял участие в 8-й Грузинско-Польской международной научной конференции «Транспортный мост Европа-Азия» (Transport Bridge Europe-Asia – TBEA2024), организованной Грузинским техническим университетом, в Тбилиси, Грузия, 16-18 октября 2024 года.
Выступая на открытии конференции, Т.Бабаев рассказал о важности международной научной конференции, посвященной проблемам создания и эксплуатации транспортной инфраструктуры в регионе Европа-Азия, и отметил, что она является важной научной дискуссионной площадкой для обсуждения широкого спектра проблем в данной области.
На следующий день конференции Тофиг Бабаев выступил с докладом на тему «Лучшие практики цифровизации торговых и транспортных коридоров в Грузии» (Best Practices of Trade and Transport Corridors Digitalization in Georgia), вокруг темы состоялись дискуссии. Ученый также сообщил, что 15-17 мая 2025 года состоится 4-я Международная конференция "Проблемы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад" (PLMO2025), организованная Институтом систем управления, и доклады, представленные на конференции, будут размещены в базе IEEE.
Основные темы конференции охватывают все основные проблемы, связанные с современной инфраструктурой и транспортом, включая современное состояние, проблемы и тенденции развития автомобильного, железнодорожного, морского и воздушного транспорта, управленческие и экономические аспекты процессов мультимодального, интермодального и комбинированного транспорта.