31.10.2024 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., professor Ramin Rzayev 19-21 oktyabr tarixlərində Finlandiyanın Helsinki şəhərində keçirilən “1st International Symposium on Intelligent Technology for Future Transportation (ITFT – 2024)” konfransında iştirak edib.
R.Rzayev plenar iclasda “Forecasting Vehicle Mobility on Various Segments of the Urban Transport Network in the Fuzzy Paradigm” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Bakı şəhərində avtomobil yolunun bir hissəsində nəqliyyatın hərəkətliliyi nümunəsindən istifadə edərək nəqliyyat şəbəkəsinin seçilmiş seqmentində nəqliyyat vasitələrinin orta gediş vaxtının qısamüddətli proqnozlaşdırılması probleminin həlli təklif olunur. İlkin məlumatlar kimi Bakı şəhərində Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin Texniki Baxış Sisteminin sürət sensorlarının göstəriciləri götürülüb.
Qeyd edək ki, konfransın təşkilat komitəsinın qərarı ilə R.Rzayevin Nəqliyyatın İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin direktor müavini, AR Daxili İşlər Nazirliyinin polkovnik-leytenantı Emil Əhmədov ilə həmmüəllif olduğu “Forecasting Vehicle Mobility on Various Segments of the Urban Transport Network in the Fuzzy Paradigm” adlı məruzə Web of Science və Scopus bazalarına daxil olan ixtisaslaşmış indeksli jurnalda dərc olunacaq.

Заведующий лабораторией информационных систем поддержки принятия решений, д.т.н., профессор Рамин Рзаев принял участие на конференции “1st International Symposium on Intelligent Technology for Future Transportation (ITFT – 2024)”, где выступил с докладом на пленарном заседании с докладом на тему “Forecasting Vehicle Mobility on Various Segments of the Urban Transport Network in the Fuzzy Paradigm”. На примере транспортной подвижности на участке дороги в г. Баку предложено решение задачи краткосрочного прогнозирования среднего времени прохождения транспортными средствами вдоль выделенного сегмента транспортной сети. В качестве исходных данных были выбраны показания датчиков скорости Системы Технического Зрения Центра Интеллектуального Управления движением транспорта в г. Баку.
Конференция проходила в г. Хельсинки (Финляндия), на которой приняли участие профильные специалисты и ученые из десятка разных стран. По результатам выступления Организационным Комитетом конференции принято решение опубликовать статью Рзаева Р.Р. “Forecasting Vehicle Mobility on Various Segments of the Urban Transport Network in the Fuzzy Paradigm”, написанную в соавторстве с Заместителем Директора Центра Интеллектуального Управления движением транспорта, подполковником Министерства Внутренних Дел Азербайджанской Республики Ахмедовым Э.А. Статья будет опубликована в профильном индексированном журнале, входящим в базы Web of Science и Scopus.