İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
7 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşaraq canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olunub.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Zəfər Günü münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib. Akademik 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi uğrunda həyata keçirilən İkici Qarabağ müharibəsinin şanlı tarixinə nəzər salıb.
Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinliklərindən bəhs edən akademik Azərbaycanın üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmənin müxtəlif təxribatlara əl ataraq günahsız mülki insanları hədəfə aldığını və müharibə cinayətləri törətdiyini, beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunu qeyd edib. Müharibə nəticəsində ümumilikdə 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin həlak olduğunu, 416 mülki şəxsin yaralandığını, 7 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirib.
44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan tarixində ən mühüm qələbə olduğunu qeyd edən Ə.Abbasov işğal altında olan torpaqların azad edilməsinin məhz Ali Baş Komandanın uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb. Akademik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan və faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktı hesab olunan bəyanatı xatırladaraq müharibənin nəticələrindən danışıb. Qeyd edib ki, üçtərəfli bəyanatın müddəalarına əməl etməyən düşmənin təxribatlarına cavab olaraq 2023-cü il sentyabrın 19-da Qarabağ iqtisadi rayonunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarına və qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinə qarşı Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin həm ərazi bütövlüyü, həm də suverenliyi tamamilə bərpa edildi.
Çıxışının sonunda ölkə başçısının rəhbərliyi ilə hərbi, siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən və quruculuq işlərindən bəhs edən Ə.Abbasov hərb meydanında əldə olunan uğurların əsasında dövrün tələblərinə cavab verən müasir texnologiyaların dayandığını qeyd edib, bu istiqamətdə qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək İkinci Qarabağ müharibəsi və sonrakı dövrlərdə baş verən proseslərdə gənclərin rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, müharibə dövründə Ali Baş Komandanın çağırışına cavab olaraq minlərlə gəncin ordu sıralarına yazılması məhz gənc nəsildə milli-mənəvi dəyərlərə olan hörmət və Vətən sevgisinin bariz göstəricisi idi.
Müharibədən sonrakı dövrdə həyata keçirilən quruculuq işlərində gənclər tərəfindən əldə edilən uğurları nəzərə çatdıran L.Nəcəfova smart texnologiyalar və alternativ enerji mənbələrinin istifadəsi, ərazilərin yaşıl və dayanıqlı inkişafına yönələn müasir yanaşmalardan bəhs edib.
Daha sonra İSİ əməkdaşları r.e.d., professor Knyaz Məmmədov, t.e.d., dosent Məzahir İsayev və r.e.d., dosent Ələkbər Axundov, İkinci Qarabağ müharibəsi iştirakçıları Nadir Babaxanov və Rəşad Şərifov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edərək müharibənin şanlı tarixindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu tərəfindən qazanılan qələbənin əhəmiyyətinə bir daha toxunan Ə.Abbasov müharibədə iştirak etmiş institut əməkdaşlarına İSİ kollektivi adından təşəkkürünü ifadə edib. Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, onları dərin ehtiramla yad edib.

An event dedicated to Victory Day was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated to the Victory Day was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on November 7, 2024. The event was attended by the Institute's administration, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
At first, a minute of silence was observed to honor the memory of the martyrs who perished in the valiant struggle for the territorial integrity of Azerbaijan. Then a video about the historical moments of the 44-day Patriotic War was shown.
General Director of ICS Academician Ali Abbasov opened the meeting and congratulated the staff of the Institute on Victory Day. The academician spoke about the glorious history of the Second Karabakh War for the liberation of the occupied lands under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan in response to another provocative military aggression of Armenia, which started on September 27, 2012.
Speaking about the difficulties of the war period, the academician noted that the enemy, powerless before the superiority of Azerbaijan, resorted to various provocations, strikes on innocent civilians, committed war crimes, grossly violated the norms of international law. As a result of the war, 2,908 military personnel and 100 civilians were killed, 416 civilians were wounded, 7 went missing and 12 became prisoners of war.
Noting that the victory in the 44-day Patriotic War was the most important victory in the history of Azerbaijan, A. Abbasov emphasized that the liberation of the occupied lands became possible due to the forward-looking policy of the Supreme Commander-in-Chief and determination of the Azerbaijani army. The academician talked about the consequences of the war, recalling the agreement signed on November 10, 2020 by the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation, which is actually considered as an act of capitulation of Armenia. He noted that as a result of the anti-terrorist measures carried out by the Azerbaijani Army against the remnants of the Armenian armed forces and the illegal Armenian armed formations in the Karabakh economic region on September 19, 2023, in response to the provocations of the enemy, which did not fulfill the provisions of the trilateral declaration, both the territorial integrity and sovereignty of our country were fully restored.
1. Abbasov also spoke about the state policy and construction works carried in the military, political, economic and cultural spheres under the leadership of the head of state. He noted that the successes achieved in the military field are based on modern technologies that meet the requirements of the time and pointed out our goals in this area.
Then, the Chair of the Council of Young Scientists and Professionals (CYSS) of the ICS, junior researcher Lamiya Najafova spoke about the role of youth in the Second Karabakh War and the processes that took place in the subsequent periods. She noted that during the war thousands of young people joined the army following the call of the Commander-in-Chief, which is vivid evidence of the young generation's respect for national and moral values and love for the Motherland.
Noting the successes achieved by the youth in the post-war construction, L. Najafova talked about the use of smart technologies and alternative energy sources, modern approaches aimed at “green” and sustainable development of territories.
Other speakers were employees of the ICS Prof. Knyaz Mammadov, Doctor of Mathematics, Assoc. Prof. Mazahir Isayev, Doctor of Engineering, and Assoc. Prof. Alekper Akhundov, Doctor of Mathematics, participants of the Second Karabakh War Nadir Babakhanov and Rashad Sharifov, who congratulated the participants of the event on Victory Day, spoke about the glorious history of the war and shared their memories of Karabakh.
In conclusion, A. Abbasov once again touched upon the importance of the victory gained by the triumphant Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, and thanked, on behalf of the ICS staff, the employees of the Institute who had fought in the war. He said that the cherished memory of the martyrs, who had given their lives for the Motherland, will always live in the heart of every Azerbaijanis and paid his respect to them.