İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
7 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşaraq canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olunub.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Zəfər Günü münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib. Akademik 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi uğrunda həyata keçirilən İkici Qarabağ müharibəsinin şanlı tarixinə nəzər salıb.
Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinliklərindən bəhs edən akademik Azərbaycanın üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmənin müxtəlif təxribatlara əl ataraq günahsız mülki insanları hədəfə aldığını və müharibə cinayətləri törətdiyini, beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunu qeyd edib. Müharibə nəticəsində ümumilikdə 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin həlak olduğunu, 416 mülki şəxsin yaralandığını, 7 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirib.
44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan tarixində ən mühüm qələbə olduğunu qeyd edən Ə.Abbasov işğal altında olan torpaqların azad edilməsinin məhz Ali Baş Komandanın uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb. Akademik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan və faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktı hesab olunan bəyanatı xatırladaraq müharibənin nəticələrindən danışıb. Qeyd edib ki, üçtərəfli bəyanatın müddəalarına əməl etməyən düşmənin təxribatlarına cavab olaraq 2023-cü il sentyabrın 19-da Qarabağ iqtisadi rayonunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarına və qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinə qarşı Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin həm ərazi bütövlüyü, həm də suverenliyi tamamilə bərpa edildi.
Çıxışının sonunda ölkə başçısının rəhbərliyi ilə hərbi, siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən və quruculuq işlərindən bəhs edən Ə.Abbasov hərb meydanında əldə olunan uğurların əsasında dövrün tələblərinə cavab verən müasir texnologiyaların dayandığını qeyd edib, bu istiqamətdə qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək İkinci Qarabağ müharibəsi və sonrakı dövrlərdə baş verən proseslərdə gənclərin rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, müharibə dövründə Ali Baş Komandanın çağırışına cavab olaraq minlərlə gəncin ordu sıralarına yazılması məhz gənc nəsildə milli-mənəvi dəyərlərə olan hörmət və Vətən sevgisinin bariz göstəricisi idi.
Müharibədən sonrakı dövrdə həyata keçirilən quruculuq işlərində gənclər tərəfindən əldə edilən uğurları nəzərə çatdıran L.Nəcəfova smart texnologiyalar və alternativ enerji mənbələrinin istifadəsi, ərazilərin yaşıl və dayanıqlı inkişafına yönələn müasir yanaşmalardan bəhs edib.
Daha sonra İSİ əməkdaşları r.e.d., professor Knyaz Məmmədov, t.e.d., dosent Məzahir İsayev və r.e.d., dosent Ələkbər Axundov, İkinci Qarabağ müharibəsi iştirakçıları Nadir Babaxanov və Rəşad Şərifov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edərək müharibənin şanlı tarixindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu tərəfindən qazanılan qələbənin əhəmiyyətinə bir daha toxunan Ə.Abbasov müharibədə iştirak etmiş institut əməkdaşlarına İSİ kollektivi adından təşəkkürünü ifadə edib. Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, onları dərin ehtiramla yad edib.

В Институте систем управления состоялось мероприятие, посвященное Дню Победы
7 ноября 2024 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное Дню Победы. В мероприятии приняли участие руководство института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Сначала минутой молчания почтили светлую память шехидов, погибших в доблестной борьбе за территориальную целостность Азербайджана. Затем был показан видеоролик об исторических моментах 44-дневной Отечественной войны.
Генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов открыл собрание и поздравил коллектив института с Днем Победы. Академик говорил о славной истории Второй Карабахской войны за освобождение оккупированных земель под руководством Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Азербайджанской Республики в ответ на очередную провокационную военную агрессию Армении, начавшуюся 27 сентября 2020 года.
Говоря о трудностях военного периода, академик отметил, что противник, бессильный перед превосходством Азербайджана, прибегал к различным провокациям, наносил удары по ни в чем не повинному гражданскому населению, совершал военные преступления, грубо нарушал нормы международного права. В результате войны погибли 2908 военнослужащих и 100 мирных жителей, 416 мирных жителей получили ранения, 7 пропали без вести и 12 стали военнопленными.
Отметив, что 44-дневная Отечественная война стала важнейшей победой в истории Азербайджана, А.Аббасов подчеркнул, что освобождение оккупированных земель стало возможным благодаря дальновидной политике Верховного главнокомандующего и решимости азербайджанской армии. Академик рассказал о последствиях войны, напомнив о подписанном 10 ноября 2020 года Президентом Азербайджанской Республики, Премьер-министром Республики Армения и Президентом Российской Федерации заявлении, которое фактически считается актом капитуляции Армении. Он отметил, что в результате антитеррористических мер, проведенных Азербайджанской Армией против остатков вооруженных сил Армении и незаконных армянских вооруженных формирований в Карабахском экономическом регионе 19 сентября 2023 года в ответ на провокации противника которые не выполнили положения трехсторонней декларации, как территориальная целостность нашей страны, так и суверенитет были полностью восстановлены.
В завершение своего выступления А.Аббасов рассказал о государственной политике и строительных работах, проводимых в военной, политической, экономической и культурной сферах под руководством главы страны. Он отметил, что в основе успехов, достигнутых в военной области, лежат современные технологии, отвечающие требованиям времени, и указал на стоящие перед нами цели в этом направлении.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) ИСУ, младший научный сотрудник Ламия Наджафова выступила и рассказала о роли молодежи во Второй Карабахской войне и процессах, происходивших в последующие периоды. Она отметила, что во время войны по призыву Главнокомандующего в ряды армии пошли тысячи молодых людей, что является ярким свидетельством уважения в молодого поколения к национально-нравственным ценностям и любви к Родине.
Отметив успехи, достигнутые молодежью в послевоенном строительстве, Л.Наджафова рассказала об использовании умных технологий и альтернативных источников энергии, современных подходах, направленных на «зеленое» и устойчивое развитие территорий.
Затем выступили сотрудники ИСУ д.м.н. профессор Князь Мамедов, д.т.н. доцент Мазахир Исаев и д.м.н. доцент Алекпер Ахундов, участники Второй Карабахской войны Надир Бабаханов и Рашад Шарифов, которые поздравили участников мероприятия с Днем Победы, рассказали о славной истории войны и поделились воспоминаниями о Карабахе.
В завершение А.Аббасов еще раз коснулся важности победы, одержанной победоносной Азербайджанской Армией под руководством Верховного Главнокомандующего, и выразил благодарность от имени коллектива ИСУ сотрудникам института, участвовавшим в войне. Он сказал, что светлая память о шехидах, отдавших свою жизнь за Родину, всегда будет жить в сердце каждого азербайджанца, и отдал им дань уважения.