İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndə heyəti beynəlxalq sammitdə iştirak edib
6 noyabr 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin (Azərkosmos) təşkilatçılığı ilə “World Space Leaders Summit” keçirilib. Sammitdə dünyanın qabaqcıl 40 ölkəsinin aerokosmik şirkət və dövlət müəssisələrinin, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndə heyəti iştirak edib. Tədbirdə ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində COP29 tələblərinə cavab verən fəaliyyət növləri barədə danışıqlar aparılıb, “COP29 Impact and Output: International Pledge for Space-Based Climate Action” adlı razılıq sənədi təsdiqlənib.
Azərkosmosun rəhbərliyi ilə keçirilən tədbir çərçivəsində “Kosmosdan Yerə: Dəyişən İqlimdə Məlumata əsaslanan qərarların qəbulu" (From Space to Earth: Data-Driven Decision Making in a Changing Climate) adlı panel sessiyada plenar məruzəçi qismində çıxış edən İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycanda qlobal iqlim dəyişikliklərilə bağlı problemlərin həlli istiqamətində kosmik və peyk texnologiyalarının tətbiqindən bəhs edib. Son on ildə sözügedən sahədə görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verən Ə.Abbasov Azərbaycanın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsi (NASA) və Çin Milli Aerokosmik Administrasiyası (CNSA) ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən və qlobal təşəbbüslərdə iştirakından danışıb.
Ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində Azərbaycan alimləri tərəfindən həyata keçirilən işlərdən söz açan Ə.Abbasov məlumata əsaslanan qərarların qəbulu ilə bağlı müxtəlif sektorlar üçün məlumatlar təqdim edən uzaqdan zondlama, süni intellektlə idarə olunan modellər və IoT cihazları kimi peyk texnologiyalarının inteqrasiyası barədə danışıb. Bildirib ki, hazırda ölkəmizdə qeyri-səlis məntiq və neyroşəbəkələri peyk məlumatları ilə birləşdirərək kənd təsərrüfatı sahəsində qlobal problemləri həll edən intellektual idarəetmə sistemləri hazırlanaraq tətbiq edilir. Yerin Müşahidəsi (EO) texnologiyaları yerli, regional və qlobal miqyasda iqlim dəyişikliyinin təsirlərini izləmək və proqnozlaşdırmaq üçün kosmik məlumatların istifadəsində əsas rol oynayır. Bu texnologiyalar Azərbaycan da daxil olmaqla ölkələrə mövcud problemləri qiymətləndirməyə kömək edə biləcək genişmiqyaslı və dəqiq məlumatlar təqdim edir.
Ə.Abbasov Qara dəniz, Anadolu, Qafqaz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya vasitəsilə Avropa və Asiyanı birləşdirən fiber-optik kabellərin transformativ şəbəkəsi olan Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi layihəsindən söz açıb. Akademik, həmçinin Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası tərəfindən neft-qaz hasilatı zamanı baş verən çirklənmələrin su səthində məsafədən zondlanması üçün LIDAR texnologiyasının tətbiqi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Çıxışının sonunda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının ölkəmizdə keçirilməsinin önəmini vurğulayan Ə.Abbasov ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.

Делегация Института систем управления приняла участие в международном саммите
6 ноября 2024 года в Баку в рамках 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) состоялся “World Space Leaders Summit”, организованный Космическим агентством Азербайджанской Республики (Азеркосмос). В саммите приняли участие делегации аэрокосмических компаний и государственных предприятий 40 ведущих стран мира, в том числе Института систем управления Министерства науки и образования АР. На мероприятии были проведены переговоры о видах деятельности, отвечающих требованиям COP29 в области охраны окружающей среды, утверждено соглашение “COP29 Impact and Output: International Pledge for Space-Based Climate Action”.
Генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, выступивший в качестве пленарного докладчика на панельной сессии “Из космоса на Землю: Принятие решений на основе данных в условиях меняющегося климата" (From Space to Earth: Data-Driven Decision Making in a Changing Climate) в рамках мероприятия, проведенного под руководством Азеркосмос, говорил о применении космических и спутниковых технологий в Азербайджане в направлении решения проблем, связанных с глобальными изменениями климата. А.Аббасов подробно рассказал о проделанной за последние десять лет работе в этой области, о сотрудничестве Азербайджана с Национальным Управлением по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) и Китайской Национальной аэрокосмической администрацией (CNSA), а также об участии в глобальных инициативах.
Говоря о работах, проводимых азербайджанскими учеными в области охраны окружающей среды, А.Аббасов рассказал об интеграции спутниковых технологий, таких как дистанционное зондирование, модели, управляемые искусственным интеллектом, и устройства IoT, которые предоставляют данные для различных секторов принятия решений на основе данных. Он сказал, что в настоящее время в нашей стране разрабатываются и внедряются интеллектуальные системы управления, которые решают глобальные проблемы в области сельского хозяйства путем объединения нечеткой логики и нейросетей со спутниковыми данными. Технологии наблюдения Земли (EO) играют ключевую роль в использовании космических данных для мониторинга и прогнозирования последствий изменения климата в местном, региональном и глобальном масштабе. Эти технологии предоставляют широкомасштабную и точную информацию, которая может помочь странам, включая Азербайджан, оценить существующие проблемы.
А.Аббасов рассказал о проекте "Цифровой Шелковый путь", трансформативной сети волоконно-оптических кабелей, соединяющих Европу и Азию через Черное море, Анатолию, Кавказ, Каспийское море и Центральную Азию. Академик также проинформировал участников мероприятия о применении Национальной академией авиации Азербайджана технологии LIDAR для дистанционного зондирования на поверхности воды загрязнений, возникающих при добыче нефти и газа.
В завершение своего выступления, подчеркнув важность проведения в нашей стране 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата, А.Аббасов рассказал о предстоящих задачах по охране окружающей среды.