İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndə heyəti beynəlxalq sammitdə iştirak edib
6 noyabr 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin (Azərkosmos) təşkilatçılığı ilə “World Space Leaders Summit” keçirilib. Sammitdə dünyanın qabaqcıl 40 ölkəsinin aerokosmik şirkət və dövlət müəssisələrinin, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndə heyəti iştirak edib. Tədbirdə ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində COP29 tələblərinə cavab verən fəaliyyət növləri barədə danışıqlar aparılıb, “COP29 Impact and Output: International Pledge for Space-Based Climate Action” adlı razılıq sənədi təsdiqlənib.
Azərkosmosun rəhbərliyi ilə keçirilən tədbir çərçivəsində “Kosmosdan Yerə: Dəyişən İqlimdə Məlumata əsaslanan qərarların qəbulu" (From Space to Earth: Data-Driven Decision Making in a Changing Climate) adlı panel sessiyada plenar məruzəçi qismində çıxış edən İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycanda qlobal iqlim dəyişikliklərilə bağlı problemlərin həlli istiqamətində kosmik və peyk texnologiyalarının tətbiqindən bəhs edib. Son on ildə sözügedən sahədə görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verən Ə.Abbasov Azərbaycanın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsi (NASA) və Çin Milli Aerokosmik Administrasiyası (CNSA) ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən və qlobal təşəbbüslərdə iştirakından danışıb.
Ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində Azərbaycan alimləri tərəfindən həyata keçirilən işlərdən söz açan Ə.Abbasov məlumata əsaslanan qərarların qəbulu ilə bağlı müxtəlif sektorlar üçün məlumatlar təqdim edən uzaqdan zondlama, süni intellektlə idarə olunan modellər və IoT cihazları kimi peyk texnologiyalarının inteqrasiyası barədə danışıb. Bildirib ki, hazırda ölkəmizdə qeyri-səlis məntiq və neyroşəbəkələri peyk məlumatları ilə birləşdirərək kənd təsərrüfatı sahəsində qlobal problemləri həll edən intellektual idarəetmə sistemləri hazırlanaraq tətbiq edilir. Yerin Müşahidəsi (EO) texnologiyaları yerli, regional və qlobal miqyasda iqlim dəyişikliyinin təsirlərini izləmək və proqnozlaşdırmaq üçün kosmik məlumatların istifadəsində əsas rol oynayır. Bu texnologiyalar Azərbaycan da daxil olmaqla ölkələrə mövcud problemləri qiymətləndirməyə kömək edə biləcək genişmiqyaslı və dəqiq məlumatlar təqdim edir.
Ə.Abbasov Qara dəniz, Anadolu, Qafqaz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya vasitəsilə Avropa və Asiyanı birləşdirən fiber-optik kabellərin transformativ şəbəkəsi olan Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi layihəsindən söz açıb. Akademik, həmçinin Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası tərəfindən neft-qaz hasilatı zamanı baş verən çirklənmələrin su səthində məsafədən zondlanması üçün LIDAR texnologiyasının tətbiqi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Çıxışının sonunda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının ölkəmizdə keçirilməsinin önəmini vurğulayan Ə.Abbasov ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.

Delegation of the Institute of Control Systems took part in an international summit
The World Space Leaders Summit, organized by the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos), was held in Baku on November 6, 2024 within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). Delegations of aerospace companies and state enterprises from 40 leading countries of the world, including the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the summit. The event included discussions on the types of activities meeting COP29 requirements in the field of environmental protection, and the agreement “COP29 Impact and Output: International Pledge for Space-Based Climate Action” was approved.
Director General of ICS, Academician Ali Abbasov, who was a plenary speaker at the panel session “From Space to Earth: Data-Driven Decision Making in a Changing Climate” within the framework of the event held under the chairmanship of Azerkosmos, spoke about the application of space and satellite technologies in Azerbaijan in the direction of solving problems related to global climate change. A.Abbasov spoke in detail about the work done in this area over the past ten years, Azerbaijan's cooperation with the National Aeronautics and Space Administration (NASA) and China National Aerospace Administration (CNSA), as well as participation in global initiatives.
Speaking about the work carried out by Azerbaijani scientists in the field of environmental protection, A.Abbasov talked about the integration of satellite technologies such as remote sensing, artificial intelligence-driven models and IoT devices that provide data for various sectors of data-driven decision-making. He said that our country is currently developing and implementing intelligent control systems that address global agricultural challenges by combining fuzzy logic and neural networks with satellite data. Earth Observation (EO) technologies play a key role in utilizing space-based data to monitor and predict the effects of climate change at local, regional, and global scales. These technologies provide large-scale and accurate information that can help countries, including Azerbaijan, to assess the existing problems.
A.Abbasov talked about the Digital Silk Road project, a transformative network of fiber-optic cables connecting Europe and Asia via the Black Sea, Anatolia, Caucasus, Caspian Sea and Central Asia. The academician also informed the participants of the event about the application of LIDAR technology by the National Aviation Academy of Azerbaijan for remote sensing of water surface pollution caused by oil and gas production.
At the end of his speech, emphasizing the importance of holding the COP29 in our country, A.Abbasov talked about the upcoming environmental protection challenges.