08.11.2024 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Kompüter Elmləri” elmlər doktorluğu ixtisası üzrə doktorantı, t.ü.f.d. Günay Əbdiyeva-Əliyeva 21-25 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi (AEBA) tərəfindən Avstriya Respublikasının Vyana şəhərində təşkil edilən “Kiçik Modul Reaktorları (SMR) və Onların Tətbiqləri” adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib.
G.Əbdiyeva-Əliyeva “Kiçik Modul Reaktorlarında təhlükəsizliyin artırılması üçün Maşın öyrənmə həlləri: Əhatəli yanaşma” adlı məqaləsi ilə “SMR-lərin Kompüter Təhlükəsizliyi: Rəqəmsal Mühitin Mühafizəsi” sessiyasında çıxış edib. Məruzədə SMR-ləri müxtəlif növ kiberhücumlardan qorumaq məqsədilə real vaxt rejimində monitorinq aparmaq və anomaliyaların erkən aşkarlanması üçün qabaqcıl maşın öyrənmə alqoritmlərinin tətbiqindən bəhs edilib. Həmçinin onların performans analizini təqdim edilərək əməliyyat təhlükəsizliyini və potensial təhdidlərə qarşı dayanıqlığı artırmaq üçün həllər təklif edilib. Məruzə konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında suallar cavablandırılıb.

Докторант по специальности «Компьютерные науки» Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.т. Гюнай Абдиева-Алиева приняла участие в международной конференции «Малые модульные реакторы (ММР) и их применение», организованной Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) в Вене, Австрия, с 21 по 25 октября 2024 года.
Г. Абдиева-Алиева представила свой доклад «Решения машинного обучения для повышения безопасности малых модульных реакторов: комплексный подход» на сессии «Компьютерная безопасность ММР: защита цифровой среды». В докладе обсуждалось применение передовых алгоритмов машинного обучения для мониторинга в реальном времени и раннего обнаружения аномалий с целью защиты ММР от различных типов кибератак. Также был представлен анализ их эффективности и предложены решения по повышению их эксплуатационной безопасности и устойчивости к потенциальным угрозам. Доклад был с интересом встречен участниками конференции, были даны ответы на вопросы по теме.
Следует отметить, что Азербайджанская Республика присоединилась к МАГАТЭ и является полноправным членом этой организации.