İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Milli Kosmik Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
17 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Bakı şəhərində keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Çin Milli Kosmik Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Ötən il İSİ-nin nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri zamanı qurulan əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində həyata keçirilən görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akdemik Əli Abbasov, icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Çin Data Mərkəzinin direktor müavini Bo Lyu, Baichuan Chen, Weijia Ren və Wei Lu iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Ötən il İSİ nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində aerokosmik informasiyanın emalı, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi və kadr hazırlığı üzrə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Görüşdə Çin Kosmik Agentliyinin dəstəyi ilə SAR (Synthetic Aperture Technology) şirkətinin yer səthinin monitorinqi istiqamətində fəaliyyəti barədə məlumat verilib, bu sahədə İSİ ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

В Институте систем управления состоялась встреча с представителями Национального космического агентства Китая
19.11.2024 /
17 ноября 2024 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР в Баку в рамках 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) состоялась встреча с представителями Национального космического агентства Китая.
Во встрече, состоявшейся в рамках отношений сотрудничества, установленных в прошлом году во время визита делегации ИСУ в Китайскую Народную Республику, приняли участие генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, временно исполняющий обязанности исполнительного директора, д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев, заведующий отделом международных отношений и инноваций,д.ф.т. Тофиг Бабаев, заместитель директора Китайского центра обработки данных Бо Лю, Байчуань Чен, Вэйцзя Рен и Вэй Лу.
Сначала академик Али Аббасов поблагодарил гостей за внимание к институту и подробно рассказал о фундаментальных научных исследованиях, проводимых в возглавляемом им научном учреждении, и о связях международного сотрудничества. Он рассказал об эффективных отношениях сотрудничества в области обработки аэрокосмической информации, реализации совместных научно-исследовательских проектов и подготовки кадров в рамках визита делегации ИСУ в Китайскую Народную Республику в прошлом году.
На встрече была представлена информация о деятельности компании SAR (Synthetic Aperture Technology) по мониторингу земной поверхности при поддержке Китайского космического агентства, обсуждены возможности сотрудничества с ИСУ в этой области, приняты соответствующие решения.