İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Milli Kosmik Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
17 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Bakı şəhərində keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Çin Milli Kosmik Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Ötən il İSİ-nin nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri zamanı qurulan əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində həyata keçirilən görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akdemik Əli Abbasov, icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Çin Data Mərkəzinin direktor müavini Bo Lyu, Baichuan Chen, Weijia Ren və Wei Lu iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Ötən il İSİ nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində aerokosmik informasiyanın emalı, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi və kadr hazırlığı üzrə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Görüşdə Çin Kosmik Agentliyinin dəstəyi ilə SAR (Synthetic Aperture Technology) şirkətinin yer səthinin monitorinqi istiqamətində fəaliyyəti barədə məlumat verilib, bu sahədə İSİ ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

A meeting with representatives of the China National Space Agency was held at the Institute of Control Systems
19.11.2024 /
A meeting with representatives of the China National Space Agency was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in Baku on November 17, 2024 within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
The meeting, held within the framework of cooperation relations established last year during the visit of the ICS delegation to the People's Republic of China, was attended by the General Director of the ICS Academician Ali Abbasov, Acting Executive Director, Associate Professor Elkhan Sabziev, Head of the Department of International Relations and Innovations Tofig Babayev, Deputy Director of the China Data Center Bo Liu, Baichuan Chen, Weijia Ren and Wei Lu.
First, Academician Ali Abbasov thanked the guests for their attention to the Institute and spoke in detail about the fundamental scientific research carried out in the scientific institution he heads and the international cooperation ties. He talked about effective relations of cooperation in the field of aerospace information processing, realization of joint research projects and personnel training within the framework of the visit of the ICS delegation to the People's Republic of China last year.
At the meeting, information on the activities of SAR (Synthetic Aperture Technology) in monitoring the Earth's surface with the support of the China Space Agency was presented, opportunities for cooperation with ICS in this field were discussed and relevant decisions were made.