İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı COP 29 konfransında iştrak edib
21 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, dosent Rəşad Məstəliyev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Yaşıl zonada keçirilən “StartUp-AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellektli startaplar) tədbirində iştirak edib.
Green goals in science (Elmdə yaşıl hədəflər) mövzusunda məruzə ilə çıxış edən R.Məstəliyev COP29-un Bakıda keçirilməsinin ölkənin artan nüfuzunun göstəricisi olduğunu qeyd edib. Bu qəbil tədbirlərin gənclərimizin müasir dövrün tələblərinə cavab verən süni intellektli startaplara cəlb olunmasına təkan verdiyini bildirib.
Tədbirdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Enterprise Azerbaijan portalının rəhbəri Mətanət Musayeva, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin əməkdaşı İbrahim Nəsibov, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektor köməkçisi Hüseyn Rəsulzadə, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Strateji planlaşdırma şöbəsinin mütəxəssisi Nigar Abdullayeva, AgroChat layihəsinin rəhbəri Şəhriyar Quliyevin məruzələri dinlənilib.
Çıxışlarda startap layihələrinin təqdim olunması, onların dövlət və özəl qurumlar ilə koordinasiyalı əlaqələndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb, bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirilməsi təklif edilib.

Employee of the Institute of Control Systems participated in the COP29 conference
On November 21, 2024, leading researcher of the Laboratory of Control Methods in Dynamic Systems of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor Rashad Mastaliyev took part in the event “StartUp-AI for Green Solidarity” held in the Green Zone within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
Speaking on the “Green goals in science”, R. Mastaliyev noted that holding COP29 in Baku is an indicator of the country's growing influence. He said that such events contribute to the involvement of our youth in startups in the field of artificial intelligence that meet the requirements of the modern era.
Matanat Musayeva, head of Enterprise Azerbaijan portal of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, Ibrahim Nasibov of the Innovation and Digital Development Agency, Huseyn Rasulzadeh, Assistant Rector of Nakhchivan State University, Nigar Abdullayeva, specialist of the Strategic Planning Department of Azerbaijan University of Architecture and Construction, and Shahriyar Guliyev, head of AgroChat project, also spoke at the event.
The speeches emphasized the importance of presentation of startup projects and their coordination with public and private institutions, and it was proposed to continue efforts in this direction.