İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı COP 29 konfransında iştrak edib
21 noyabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, dosent Rəşad Məstəliyev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Yaşıl zonada keçirilən “StartUp-AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellektli startaplar) tədbirində iştirak edib.
Green goals in science (Elmdə yaşıl hədəflər) mövzusunda məruzə ilə çıxış edən R.Məstəliyev COP29-un Bakıda keçirilməsinin ölkənin artan nüfuzunun göstəricisi olduğunu qeyd edib. Bu qəbil tədbirlərin gənclərimizin müasir dövrün tələblərinə cavab verən süni intellektli startaplara cəlb olunmasına təkan verdiyini bildirib.
Tədbirdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Enterprise Azerbaijan portalının rəhbəri Mətanət Musayeva, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin əməkdaşı İbrahim Nəsibov, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektor köməkçisi Hüseyn Rəsulzadə, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Strateji planlaşdırma şöbəsinin mütəxəssisi Nigar Abdullayeva, AgroChat layihəsinin rəhbəri Şəhriyar Quliyevin məruzələri dinlənilib.
Çıxışlarda startap layihələrinin təqdim olunması, onların dövlət və özəl qurumlar ilə koordinasiyalı əlaqələndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb, bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirilməsi təklif edilib.

Сотрудник Института систем управления принял участие в конференции COP29
21 ноября 2024 года ведущий научный сотрудник Лаборатории методов управления в динамических системах Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики доцент Рашад Масталиев принял участие в мероприятии «StartUp-AI for Green Solidarity», проводившемся в Зеленой зоне в рамках 29-я сессия Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Выступая с докладом на тему "Green goals in science " («Зеленые цели в науке»), Р.Масталиев отметил, что проведение COP29 в Баку является показателем растущего влияния страны. Он сказал, что подобные мероприятия способствуют вовлечению нашей молодежи в стартапы в области искусственного интеллекта, отвечающие требованиям современной эпохи.
На мероприятии с докладами выступили руководитель портала Enterprise Azerbaijan Центра анализа и коммуникации экономических реформ Матанат Мусаева, сотрудник Агентства инноваций и цифрового развития Ибрагим Насибов, помощник ректора Нахчыванского государственного университета Гусейн Расулзаде, специалист кафедры стратегического планирования Азербайджанского университета архитектуры и строительства Нигяр Абдуллаева, руководитель проекта AgroChat Шахрияр Гулиев.
В выступлениях была подчеркнута важность презентации стартап-проектов и согласования их с государственными и частными учреждениями, а также предложено продолжить деятельность в этом направлении.