Akademik Asəf Hacıyev Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının fəxri medalı ilə təltif edilib
28 oktyabr 2024-cü il tarixində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) baş katibi, akademik Asəf Hacıyev Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının fəxri medalı ilə təltif edilib. Sözügedən medal Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Julian Revalski tərəfindən QDİƏT ölkələri arasında əməkdaşlıqda elmin və milli elmlər akademiyalarının rolunun artırılmasına verdiyi mühüm töhfəyə görə təqdim edilib.
Görkəmli alim A.Hacıyev 2002-2015-ci illərdə QDİƏT Parlament Assambleyasında Milli Məclisin nümayəndə heyətinin rəhbəri olub, 2006-2008 və 2011-2013-cü illərdə assambleyanın vitse-prezidenti seçilib, 2015-ci ildən isə sözügedən təşkilatın baş katibidir.
Qeyd edək ki, 42 muxtar elmi bölmədən ibarət olan Bolqarıstan Elmlər Akademiyası demokratik prinsiplərə uyğun idarə olunan təşkilatdır. 1869-cu ildən fəaliyyət göstərən və dünya elminin inkişafına yönələn elmi-tədqiqat işləri həyata keçirmək missiyası daşıyan akademiyada dünyanın qabaqcıl ölkələrindən 3000-ə yaxın alim fəaliyyət göstərir.

Академик Асаф Гаджиев награжден почетной медалью Болгарской академии наук
28 октября 2024 года генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) академик Асаф Гаджиев был награжден почетной медалью Болгарской академии наук. Эту медаль академику вручил президент Болгарской академии наук профессор Юлиан Ревальский за значительный вклад в повышение роли науки и национальных академий наук в сотрудничестве стран ОЧЭС.
В 2002-2015 годах видный учёный А.Гаджиев возглавлял делегацию Милли Меджлиса в Парламентской ассамблее ОЧЭС, в 2006-2008 и 2011-2013 годах он избирался вице-президентом ассамблеи, а с 2015 года является генеральным секретарем Парламентской ассамблеи ОЧЭС.
Следует отметить, что Болгарская академия наук, состоящая из 42 автономных научных подразделений, является организацией, управляемой по демократическим принципам. В академии, которая действует с 1869 года и имеет миссию проведения научных исследований, направленных на развитие мировой науки, работают около 3000 ученых из ведущих стран мира.