İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
03.12.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
2 dekabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Erasmus layihəsi çərçivəsində Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Thessaly Universitetinin Texnologiya Məktəbinin Ətraf Mühit Elmləri Bölməsinin professoru Providas Efthimios və Ioannis Faraslis və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri və aparılan fundamental elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Akademik qlobal texnoloji çağırışların tələblərinə uyğun olaraq institutda həyata keçirilən “Əşyaların interneti” əsasında SCADA tipli beynəlxalq standartlara əsaslanan intellektual idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanması, az rəqəmsal resurslu dillər üçün süni intellektə əsaslanan təbii dil texnologiyaları və tətbiqi kimi potensial layihələrdən söz açıb. İdarəetmə sistemləri, robototexnika, optimallaşdırma və modelləşdirmə sahələrində əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edib.
Azərbaycan və Yunanıstanın elmi və pedaqoji sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı öz təkliflərini səsləndirən Ə.Abbasov müasir dövrün tələblərinə cavab verən birgə elmi tədqiqatların aparılmasının önəmini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən professor Providas Efthimios təmsil etdiyi elmi müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, aparılan elmi tədqiqatlar və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, çoxşaxəli elmi fəaliyyətə malik universitetdə humanitar və sosial elmlər, mühəndislik, səhiyyə, iqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi, kənd təsərrüfatı, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə tədris həyata keçirilir. Universitetin kadr potensialı barədə məlumat verən alim nəşr fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlıq, elmi nəticələrin praktikada tətbiqindən söz açıb.
P.Efthimios İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi böyük tarixə malik, qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının hər iki ölkədə elm və təhsilin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra sözügedən ölkələr arasında aktual sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsi ilə bağlı dəyirmi masa keçirilib.
Çıxış edən İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev institutda həyata keçirilən aktual elmi tədqiqatlardan və kadr hazırlığı siyasətindən bəhs edib. Elmi və praktiki əməkdaşlığın sözügedən müəssisələr üçün səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edən E.Səbziyev sual və təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev çıxış edərək qonaqlara növbəti il İSİ-nin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü Beynəlxalq Konfrans (PLMO2025), “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” adlı 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI2025), “Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfrans (MaCoSEP2025) barədə məlumat verib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə beynəlxalq elmi konfransların keçirilməsi müzakirə edilib.
Görüşdə Avropa İttifaqı üzv dövlətləri və proqramla əlaqəli üçüncü ölkələr arasında ali təhsil müəssisələrinin tələbələri və işçi heyəti üçün öyrənmə mobilliyi müzakirə edilib. Sözügedən ölkələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

В Институте систем управления прошла встреча с представителями Университета Фессалии, Греция
2 декабря 2024 года в Институте систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в рамках проекта Erasmus состоялась встреча с представителями Университета Фессалии, Греция. Во встрече приняли участие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, исполняющий обязанности исполнительного директора д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев, заведующий лабораторией распознавания, идентификации и методов принятия оптимальных решений ИСУ член-корреспондент НАНА профессор Камиль Айда-заде, заведующий отделом международных связей и инноваций д.ф.т. Тофиг Бабаев, профессора кафедры науки об окружающей среде Технологического факультета Университета Фессалии Провидас Эфтимиос и Иоаннис Фараслис и другие сотрудники.
Академик Али Аббасов выразил гостям благодарность за проявленное к институту внимание и подробно рассказал об истории института, основных направлениях его деятельности, таких как теоретические и прикладные проблемы управления, технологии искусственного интеллекта и исследования социально-экономических систем, и проводимых здесь фундаментальных научных исследованиях.
Академик рассказал о потенциальных проектах, реализуемых в институте в соответствии с требованиями глобальных технологических вызовов, таких как разработка интеллектуальных систем управления на основе международных стандартов типа SCADA на базе «Интернета вещей», технологии естественного языка и приложения на базе искусственного интеллекта для языков с малым количеством цифровых ресурсов, о важных научных результатах, полученных в области систем управления, робототехники, оптимизации и моделирования.
А.Аббасов, озвучив свои предложения по развитию отношений сотрудничества между Азербайджаном и Грецией в научной и педагогической сферах, подчеркнул важность проведения совместных научных исследований, отвечающих требованиям современной эпохи.
Затем выступивший профессор Провидас Эфтимиос дал информацию об истории создания представляемого им научного учреждения, направлениях деятельности, проводимых научных исследованиях и реализуемых проектах. Он отметил, что в университете преподаются гуманитарные и социальные науки, инженерия, здравоохранение, экономика и управление бизнесом, сельское хозяйство, информационные технологии и другие направления, ведется многогранная научная деятельность. Учёный рассказал о кадровом потенциале университета,  издательской деятельности, международном сотрудничестве, внедрении научных результатов в практику.
П.Эфтимиос выразил уверенность, что установление отношений сотрудничества с таким ведущим научно-исследовательским учреждением с многолетней историей, как Институт систем управления, будет способствовать развитию науки и образования в обеих странах.
Далее состоялся круглый стол, посвященный обсуждению отношений сотрудничества между двумя странами в соответствующих сферах.
Исполняющий обязанности исполнительного директора ИСУ д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев рассказал о текущих научных исследованиях и политике подготовки кадров, проводимой в институте. Э.Сабзиев выразил уверенность, что научно-практическое сотрудничество принесет эффективные результаты для обоих учреждений и озвучил свои вопросы и предложения.
Заведующий отделом международных связей и инноваций ИСУ д.ф.т. Тофиг Бабаев проинформировал гостей о 4-й Международной конференции «Проблемы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад» (PLMO 2025), 6-й Международной конференции «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI2025), международной конференции «Менеджмент и управление в решении инженерных задач» (MaCoSEP2025). Было обсуждено проведение международных научных конференций при совместной организации Института систем управления и Университета Фессалии.
На встрече обсуждалась академическая мобильность студентов и сотрудников высших учебных заведений между странами-членами Европейского Союза и третьими странами, связанными с программой. Состоялся обмен мнениями в направлении развития отношений сотрудничества между двумя странами, были приняты соответствующие решения.