İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
03.12.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
2 dekabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Erasmus layihəsi çərçivəsində Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Thessaly Universitetinin Texnologiya Məktəbinin Ətraf Mühit Elmləri Bölməsinin professoru Providas Efthimios və Ioannis Faraslis və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri və aparılan fundamental elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Akademik qlobal texnoloji çağırışların tələblərinə uyğun olaraq institutda həyata keçirilən “Əşyaların interneti” əsasında SCADA tipli beynəlxalq standartlara əsaslanan intellektual idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanması, az rəqəmsal resurslu dillər üçün süni intellektə əsaslanan təbii dil texnologiyaları və tətbiqi kimi potensial layihələrdən söz açıb. İdarəetmə sistemləri, robototexnika, optimallaşdırma və modelləşdirmə sahələrində əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edib.
Azərbaycan və Yunanıstanın elmi və pedaqoji sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı öz təkliflərini səsləndirən Ə.Abbasov müasir dövrün tələblərinə cavab verən birgə elmi tədqiqatların aparılmasının önəmini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən professor Providas Efthimios təmsil etdiyi elmi müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, aparılan elmi tədqiqatlar və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, çoxşaxəli elmi fəaliyyətə malik universitetdə humanitar və sosial elmlər, mühəndislik, səhiyyə, iqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi, kənd təsərrüfatı, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə tədris həyata keçirilir. Universitetin kadr potensialı barədə məlumat verən alim nəşr fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlıq, elmi nəticələrin praktikada tətbiqindən söz açıb.
P.Efthimios İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi böyük tarixə malik, qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının hər iki ölkədə elm və təhsilin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra sözügedən ölkələr arasında aktual sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsi ilə bağlı dəyirmi masa keçirilib.
Çıxış edən İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev institutda həyata keçirilən aktual elmi tədqiqatlardan və kadr hazırlığı siyasətindən bəhs edib. Elmi və praktiki əməkdaşlığın sözügedən müəssisələr üçün səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edən E.Səbziyev sual və təkliflərini səsləndirib.
İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev çıxış edərək qonaqlara növbəti il İSİ-nin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü Beynəlxalq Konfrans (PLMO2025), “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” adlı 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI2025), “Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfrans (MaCoSEP2025) barədə məlumat verib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə beynəlxalq elmi konfransların keçirilməsi müzakirə edilib.
Görüşdə Avropa İttifaqı üzv dövlətləri və proqramla əlaqəli üçüncü ölkələr arasında ali təhsil müəssisələrinin tələbələri və işçi heyəti üçün öyrənmə mobilliyi müzakirə edilib. Sözügedən ölkələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

A meeting with representatives of the University of Thessaly, Greece was held at the Institute of Control Systems
03.12.2024 /
A meeting with representatives of the University of Thessaly, Greece was held at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan as part of the Erasmus project on December 2, 2024. The meeting was attended by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Acting Executive Director Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, Head of the Laboratory of Recognition, Identification and Methods of Optimal Solutions of ICS Corresponding Member of ANAS Professor Kamil Ayda-zade, Head of the International Relations and Innovations Department Tofig Babayev, PhD in Engineering, Professors of the Department of Environmental Sciences, School of Technology, University of Thessaly, Providas Efthimios and Ioannis Faraslis and other members of staff.
Academician Ali Abbasov thanked the guests for the attention sown to the Institute and spoke in detail about the history of the Institute, the main areas of its activity, such as theoretical and applied control problems, artificial intelligence technologies and study of socio-economic systems, and the fundamental scientific research conducted here.
The academician spoke about potential projects being implemented at the Institute in accordance with the requirements of global technological challenges, such as the development of intelligent control systems based on international standards such as SCADA based on the Internet of Things, artificial intelligence-based natural language technologies and applications for low digital resource languages, important scientific results obtained in the field of control systems, robotics, optimization and modeling.
Voicing his proposals on the development of cooperation relations between Azerbaijan and Greece in science and education, A.Abbasov emphasized the importance of joint scientific research meeting the standards of the modern era.
Then, Professor Providas Efthimios spoke about the history of the academic institution he represented, areas of activity, scientific research and projects being carried out. He noted that the university teaches humanities and social sciences, engineering, health care, economics and business management, agriculture, information technology and other areas, and conducts multifaceted scientific activities. The scientist spoke about the human resources potential of the university, publishing activities, international cooperation, implementation of scientific results in practice.
P.Efthimios expressed confidence that the establishment of cooperation relations with such a leading research institution with a long history as the Institute of Control Systems will contribute to the development of science and education in both countries.
Then a round table was held to discuss the cooperation relations between the two countries in the relevant fields.
Acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, talked about the current scientific research and educational policy of the institute. E. Sabziev expressed confidence that scientific and practical cooperation will bring effective results for both institutions and voiced his questions and suggestions.
Head of the International Relations and Innovations Department of ICS Tofig Babayev, PhD in Engineering, informed the guests about the 4th International Conference “Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor” (PLMO 2025), 6th International Conference “Problems of Cybernetics and Informatics” (PCI2025), International Conference “Management and Control in Solving Engineering Problems” (MaCoSEP2025). Joint organization of international scientific conferences by the Institute of Control Systems and the University of Thessaly was discussed.
The meeting discussed the learning mobility of university students and faculty between the European Union member states and third countries affiliated with the program. Opinions were exchanged towards the development of cooperative relations between the two countries and relevant decisions were taken.