İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri beynəlxalq konqresdə iştirak edib
29-30 noyabr 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində Beynəlxalq Senoloji Cəmiyyətinin Azərbaycan Regional Konqresi (Senologic International Society Regional Congress - SIS) keçirilib. Konqresdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Obyektlərin texniki vəziyyətinin identifikasiyası texnologiyaları və sistemləri laboratoriyasının müdiri, professor Nailə Musayeva SIS-in prezidenti, professor Vahit Özmenin xüsusi dəvəti ilə iştirak edib. Konqresdə dünyanın qabaqcıl 14 ölkəsindən 100-dən çox alim iştirak edib.
Tədbirdə Harvard Tibb Məktəbi Massaçusets Ümumi Xəstəxanasının Mədə-bağırsaq və Onkoloji Cərrahiyyə Departamentinin professoru Tolga Özmenin “Süni intellekt və döş xərçəngi” mövzusunda məruzəsi xüsusi maraqla qarşlanıb.
Qeyd edək ki, 1976-cı ildə Strasburqda yaradılan SIS 5 qitədə yerləşən yüzdən çox elmi cəmiyyət, assosiasiya və qrupdan ibarət süd vəzilərinin sağlamlığı və xəstəliklərin həlli ilə məşğul olan unikal cəmiyyətdir. Cəmiyyət tərəfinfən silsiləvi oıaraq sözügedən sahədə aparılan elmi tədqiqatların ən son nailiyyətlərinə dair dünya konqresləri təşkil edilir.

Заведующий лабораторией Института систем управления принял участие в международном конгрессе
29-30 ноября 2024 года в Баку состоялся Азербайджанский региональный конгресс Международного сенологического общества (Senologic International Society Regional Congress - SIS). Профессор Наиля Мусаева, заведующая лабораторией технологий и систем идентификации технического состояния объектов Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, приняла участие в конгрессе по специальному приглашению президента SIS, профессора Вахита Озмена. В конгрессе приняли участие более 100 ученых из 14 ведущих стран мира.
Особый интерес на мероприятии вызвал доклад профессора Толга Озмена из отделения желудочно-кишечной и онкологической хирургии Массачусетской больницы общего профиля Гарвардской медицинской школы по теме «Искусственный интеллект и рак молочной железы».
Следует отметить, что SIS, основанная в Страсбурге в 1976 году, является уникальным обществом, занимающимся здоровьем и лечением заболеваний молочной железы, состоящим из более чем ста научных обществ, ассоциаций и групп, расположенных на 5 континентах. Общество организует всемирные конгрессы по новейшим достижениям научных исследований в указанной области.