İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri beynəlxalq konqresdə iştirak edib
29-30 noyabr 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində Beynəlxalq Senoloji Cəmiyyətinin Azərbaycan Regional Konqresi (Senologic International Society Regional Congress - SIS) keçirilib. Konqresdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Obyektlərin texniki vəziyyətinin identifikasiyası texnologiyaları və sistemləri laboratoriyasının müdiri, professor Nailə Musayeva SIS-in prezidenti, professor Vahit Özmenin xüsusi dəvəti ilə iştirak edib. Konqresdə dünyanın qabaqcıl 14 ölkəsindən 100-dən çox alim iştirak edib.
Tədbirdə Harvard Tibb Məktəbi Massaçusets Ümumi Xəstəxanasının Mədə-bağırsaq və Onkoloji Cərrahiyyə Departamentinin professoru Tolga Özmenin “Süni intellekt və döş xərçəngi” mövzusunda məruzəsi xüsusi maraqla qarşlanıb.
Qeyd edək ki, 1976-cı ildə Strasburqda yaradılan SIS 5 qitədə yerləşən yüzdən çox elmi cəmiyyət, assosiasiya və qrupdan ibarət süd vəzilərinin sağlamlığı və xəstəliklərin həlli ilə məşğul olan unikal cəmiyyətdir. Cəmiyyət tərəfinfən silsiləvi oıaraq sözügedən sahədə aparılan elmi tədqiqatların ən son nailiyyətlərinə dair dünya konqresləri təşkil edilir.

Head of Laboratory of the Institute of Control Systems took part in an international congress
The Azerbaijani Senologic International Society Regional Congress (SIS) was held in Baku on November 29-30, 2024. Prof. Naila Musayeva, Head of the Laboratory of Technologies and Systems for Identification of Technical Condition of Objects at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated in the Congress by special invitation of SIS President, Prof. Vahit Özmen. More than 100 scientists from 14 leading countries of the world participated in the congress.
The presentation of Prof. Tolg Özmen from the Department of Gastrointestinal and Oncologic Surgery at Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School on “Artificial Intelligence and Breast Cancer” aroused particular interest at the event.
It should be noted that SIS, founded in Strasbourg in 1976, is a unique society dedicated to the health and treatment of breast diseases, consisting of more than one hundred scientific societies, associations and groups located on 5 continents. The Society organizes world congresses on the latest advances in scientific research in this field.