Alimlərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə mükafatlandırılma həyata keçirilir
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə elmi-tədqiqat institutlarında çalışan alimlərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması və elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması məqsədilə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən hazırlanmış “Elmi iş müəlliflərinin müəllif balının hesablanması metodologiyası” əsasında bir sıra tədqiqatçıların maddi mükafatlandırılması həyata keçirilib.
Bununla bağlı İdarəetmə Sistemləri İnstitutuna daxil olmuş 3 iyun 2024-cü il tarixli 3-29-68/2-785/24 nömrəli məktubun icrası istiqamətində institutun 157 nömrəli əmri əsasında hesablayıcı komissiya yaradılmışdır.
Komissiya tərəfindən məlumatlar toplanılaraq müvafiq hesablamalar aparılıb, hesabat tərtib olunmuşdur. Hesabatda son 6 illik dövrü (2018-2024) əhatə edən elmmetrik göstəricilər əsasında “impakt faktor balı” və “istinad balı” üzrə təqdim edilmiş metodologiya ilə institut əməkdaşlarının müəllif balı hesablanmışdır. Hesablama zamanı İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçilərinin “Scopus” elmmetrik bazasında dərc olunan elmi işləri təhlil edilmiş və bu təhlilin nəticəsinə əsasən müəlliflər seçilmişdir. Sıralama “müəllif balı” indikatoru üzrə əldə olunan yekun nəticələrə uyğun olaraq formalaşdırılmışdır. Sıralamada 65 və yuxarı nəticəsi olan müəlliflər “A” kateqoriyalı, 30-65 bal arası (30 bal daxil olmaqla) nəticəsi olan müəlliflər “B” kateqoriyalı, 10-30 bal arası nəticəsi olan müəlliflər “C” kateqoriyalı hesab edilmişdir.

Bonuses are given to improve the material well-being of scientists
On the initiative of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, in order to improve the financial welfare of scientists working in scientific research institutions and stimulate scientific activities, financial bonuses were given to a number of researchers on the basis of the “Methodology for Calculating the Authorship Score of Authors of Scientific Works” developed by the State Agency for Science and Higher Education.
In this regard, in order to execute the letter No. 3-29-68/2-785/24 dated June 3, 2024, received by the Institute of Control Systems, a calculation commission was established on the basis of the Institute's order No. 157.
The commission collected data, made appropriate calculations and prepared a report. In the report, the authorship score of the institute's employees was calculated according to the presented methodology by “impact factor score” and “benchmark score” based on scientific indicators for the last 6 years (2018-2024). In the course of the calculation, the scientific works of the researchers of the Institute of Control Systems Institute published in the scientific database “Scopus” were analyzed, and the authors were selected based on the results of this analysis. The rating was formed according to the final results of the “author's score” indicator. In the ranking, authors with a score of 65 and above were classified as category “A”, authors with a score of 30-65 points (including 30 points) as category “B”, and authors with a score of 10-30 points as category “C”.