Alimlərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə mükafatlandırılma həyata keçirilir
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə elmi-tədqiqat institutlarında çalışan alimlərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması və elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması məqsədilə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən hazırlanmış “Elmi iş müəlliflərinin müəllif balının hesablanması metodologiyası” əsasında bir sıra tədqiqatçıların maddi mükafatlandırılması həyata keçirilib.
Bununla bağlı İdarəetmə Sistemləri İnstitutuna daxil olmuş 3 iyun 2024-cü il tarixli 3-29-68/2-785/24 nömrəli məktubun icrası istiqamətində institutun 157 nömrəli əmri əsasında hesablayıcı komissiya yaradılmışdır.
Komissiya tərəfindən məlumatlar toplanılaraq müvafiq hesablamalar aparılıb, hesabat tərtib olunmuşdur. Hesabatda son 6 illik dövrü (2018-2024) əhatə edən elmmetrik göstəricilər əsasında “impakt faktor balı” və “istinad balı” üzrə təqdim edilmiş metodologiya ilə institut əməkdaşlarının müəllif balı hesablanmışdır. Hesablama zamanı İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçilərinin “Scopus” elmmetrik bazasında dərc olunan elmi işləri təhlil edilmiş və bu təhlilin nəticəsinə əsasən müəlliflər seçilmişdir. Sıralama “müəllif balı” indikatoru üzrə əldə olunan yekun nəticələrə uyğun olaraq formalaşdırılmışdır. Sıralamada 65 və yuxarı nəticəsi olan müəlliflər “A” kateqoriyalı, 30-65 bal arası (30 bal daxil olmaqla) nəticəsi olan müəlliflər “B” kateqoriyalı, 10-30 bal arası nəticəsi olan müəlliflər “C” kateqoriyalı hesab edilmişdir.

Проводится премирование c целью улучшения материального благосостояния ученых
По инициативе Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в целях улучшения финансового благосостояния ученых, работающих в научно-исследовательских учреждениях, и стимулирования научной деятельности было осуществлено финансовое премирование ряда исследователей на основе «Методики расчета авторского балла авторов научных работ», разработанной Государственным агентством по науке и высшему образованию.
В связи с этим, в направлении исполнения письма № 3-29-68/2-785/24 от 3 июня 2024 года, поступившего в Институт систем управления, на основании приказа института №157 была создана расчетная комиссия.
Комиссией были собраны данные, произведены соответствующие расчеты и подготовлен отчет. В отчете авторский балл сотрудников института рассчитан по представленной методике по «баллу импакт-фактора» и «эталонному баллу» на основе научных показателей за последние 6 лет (2018-2024 гг.). В ходе расчета были проанализированы научные труды научных сотрудников Института систем управления, опубликованные в научной базе данных «Scopus», и по результатам этого анализа были выбраны авторы. Рейтинг был сформирован по итоговым результатам показателя «авторский балл». В рейтинге авторы с результатом 65 и выше были отнесены к категории «А», авторы с результатом 30-65 баллов (в том числе 30 баллов) к категории «В», авторы с результатом 10-30 баллов к категории «С».