21.01.2025 / Mühüm xəbərlər
21 yanvar 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. Seminarda institutun “Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant, r.ü.f.d., dosent Azər Bəyaz oğlu Kərimov Müxtəlif siniflərdən olan siqnalların tanınmasında istifadə olunan yanaşmaların müqayisəsi üçün üsulların və alqoritmlərin işlənməsi mövzusunda məruzə edib.
Məruzədə siqnalların tanınması üsullarının müqayisəsi üçün, həmçinin onlardan konvolyusiya üsullarını yaratmağa imkan verən ardıcıl simmetrik siqnallar alqoritmi işlənib hazırlanmışdır. Bu üsulun tətbiqi ilə həm birölçülü, həm də ikiölçülü siqnallarda müqayisə, tanınma və konvolyusiya üsullarının yaradılması və tətbiqi mövzusu üzrə işlər hazırlanıb həyata keçirilmişdir.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on January 21, 2025. At the seminar, Assoc.Prof. Azer Kerimov, PhD in Mathematics, leading researcher of the laboratory “Information decision support systems” of the Institute, doctoral student of the DSc program, made a presentation on the development of methods and algorithms for comparing approaches used in recognizing signals of different classes.
In the presentation, a sequential symmetric signals algorithm was developed to compare signal recognition methods, as well as to create convolution methods from them. With the application of this method, work was prepared and carried out on the topic of creating and applying comparison, recognition, and convolution methods in both one-dimensional and two-dimensional signals.