21.01.2025 / Mühüm xəbərlər
21 yanvar 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. Seminarda institutun “Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant, r.ü.f.d., dosent Azər Bəyaz oğlu Kərimov Müxtəlif siniflərdən olan siqnalların tanınmasında istifadə olunan yanaşmaların müqayisəsi üçün üsulların və alqoritmlərin işlənməsi mövzusunda məruzə edib.
Məruzədə siqnalların tanınması üsullarının müqayisəsi üçün, həmçinin onlardan konvolyusiya üsullarını yaratmağa imkan verən ardıcıl simmetrik siqnallar alqoritmi işlənib hazırlanmışdır. Bu üsulun tətbiqi ilə həm birölçülü, həm də ikiölçülü siqnallarda müqayisə, tanınma və konvolyusiya üsullarının yaradılması və tətbiqi mövzusu üzrə işlər hazırlanıb həyata keçirilmişdir.

21 января 2025 года состоялся научный семинар Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На семинаре ведущий сотрудник лаборатории «Информационные системы поддержки принятия решений» института, докторант программы подготовки докторов наук, д.ф.м., доцент Азер Баяз оглу Керимов. выступил с докладом на тему разработки методов и алгоритмов сравнения подходов, используемых при распознавании сигналов разных классов.
В докладе был разработан алгоритм последовательных симметричных сигналов для сравнения методов распознавания сигналов, а также создания на их основе методов свертки. С использованием данного метода разработаны и реализованы работы по созданию и применению методов сравнения, распознавания и свертки как одномерных, так и двумерных сигналов.