İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun gənc alimi Prezident mükafatına layiq görülüb
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəm Əzimov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 yanvar 2025-ci il tarixli “2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” sərəncamına əsasən Prezident mükafatına layiq görülüb. Sözügedən mükafat Gənclər üçün Prezident mükafatına namizədlərin seçilməsi üzrə Ekspert Komissiyasının təklifinə əsasən elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və gənclərlə iş, ictimai və sosialyönümlü fəaliyyət, innovasiya və sahibkarlıq sahələrində xüsusi fərqlənən gənclərə verilib.
Əzimov Rüstəm Bakir oğlu 1999-cu il mayın 26-da İmişli şəhərində anadan olub. 2016-cı ildə Bakı şəhəri E.Cəlilov adına 272 saylı tam orta məktəbi müvəffəqiyyətlə bitirib. O, 2020-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin ABŞ-ın Corciya Dövlət Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi “Biznesin idarə olunması sahəsində bakalavrların hazırlanması, professor-müəllim heyətinin və inzibati işçilərin təkmilləşdirilməsi” üzrə tədris proqramının “Sistem mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalvr ali peşə-ixtisas dərəcəsini bitirib. 2020-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisasında “İntellektual sistemlər” ixtisaslaşması üzrə magistratura pilləsinə qəbul olmuş, 2022-ci ildə Fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
R.Əzimov 2020-ci ildən etibarən institutun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasında böyük laborant və kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışıb. Hazırda həmin laboratoriyada elmi işçi vəzifəsində işləyir. O, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavinidir.
Gənc alim, həmçinin ADNSU “eazi START” startap mərkəzində mobil tətbiqlərin hazırlanması üzrə təcrübə proqramında olmuş, “Azİİ-İT Club” mərkəzində təşkil olunan 3 ardıcıl təlimdə iştirak etmişdir. Bundan başqa “data science” sahəsində təcrübə proqramında və “R dilində Maşın Öyrənməsi” təlimində iştirak edib. O, 2 məqalə, 2 konfrans materialı, 2 tezis olmaqla 6 elmi əsərin müəllifidir. Müvafiq elmi işlərində Azərbaycan dilindəki çap əlyazma hərflərinin tanınması nümunəsində şəkillərin tanınması məsələlərində istifadə olunan bəzi əlamətlərin müqayisəsini aparmışdır. O, proqramlaşdırma üzrə təkmilləşmiş, Python, Java, C++ dillərində alqoritmlər işləmiş, birinci tərtib sonlu ölçülü şərtsiz optimallaşdırma üsullarından bəzilərinin proqramlarını işləyib hazırlamışdır. Süni Neyron Şəbəkə, Bükülmə Neyron Şəbəkə, klasterizasiya üsulları haqda biliklərə sahibdir. Hazırda şəkillərin emalında istifadə olunan fərqli yanaşmaları araşdırır.
Qeyd edək ki, 6 dekabr 2024-cü il tarixində İdarəetmə Sistemləri institutunun nəzdindəki ED 1.20 Dissertasiya şurasının iclasında Rüstəm Əzimov 1203.01 – “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə “Azərbaycan dilindəki mətnlərin müəllifliyini identifikasiya edən kompüter sistemi üçün alqoritm və proqram təminatının işlənilməsi” (“Development of algorithm and software for a computer system identifying the authorship of texts in the azerbaijan language”) mövzusunda texnika elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yerinə yetirdiyi dissertasiya işini uğurla müdafiə etmişdir.
İdarəetmə Sisteləri İnstitunun kollektivi adından Rüstəm Əzimovu təbrik edir, ona elmi fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

Young scientist of the Institute of Control Systems awarded the Presidential Prize
Rustam Azimov, a researcher of the Laboratory of Recognition, Identification and Optimal Decision Making Methods of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been awarded the Presidential Prize of the Republic of Azerbaijan on the basis of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated January 31, 2025 “On Awarding Presidential Prizes to Youth in 2025”. The Prize is awarded to young people who especially distinguished themselves in the field of science, education, culture, youth policy and youth work, public and socially oriented activity, innovative activity and entrepreneurship, upon presentation of the Expert Commission on selection of candidates for the Presidential Prize for Youth.
Azimov Rustam Bakir oglu was born in the city of Imishli on May 26, 1999. In 2016, he successfully graduated from secondary school No. 272 of Baku named after E. Jalilov. In 2020, he graduated from the educational program “Bachelor's Training in Business Administration, Professional Development of Faculty and Administrative Staff” implemented jointly by Azerbaijan State Oil and Industry University and the University of Georgia (USA), earning a Bachelor's degree in System Engineering. In 2020 he enrolled in the Master's program of the Institute of Control Systems, specialty “Computer Science”, subspecialty “Intelligent Systems”, graduated with honors in 2022.
Since 2020 R. Azimov worked as a senior laboratory assistant, junior researcher in the laboratory of methods of recognition, identification and optimal decision making of the Institute. Currently, he works as a researcher in this laboratory. He is Deputy Chair of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Control Systems.
The young scientist has also completed an internship on mobile application development in the startup center “Easy START” of ASUNP and participated in 3 consecutive trainings organized in the center “AzII-IT Club”. In addition, he participated in the “Data Science” internship program and “Machine Learning in R Language” training. He has authored 6 research papers including 2 articles, 2 conference papers and 2 abstracts. In his research papers he compared some features used in image recognition problems on the example of recognizing printed handwritten letters in the Azerbaijani language. He has achieved success in programming, developed algorithms in Python, Java and C++ and programs for some methods of first-order finite-dimensional unconditional optimization. He has expertise in artificial neural networks, convolutional neural networks and clustering methods. He is currently studying various approaches used in image processing.
It should be noted that Rustam Azimov successfully defended his dissertation “Development of algorithm and software for a computer system identifying the authorship of texts in the Azerbaijani language” at the meeting of the Dissertation Council ED 1.20 at the Institute of Control Systems on December 6, 2024 on the specialty 1203.01 - “Computer Science” for the degree of PhD in Engineering Sciences.
On behalf of the staff of the Institute of Control Systems we congratulate Rustam Azimov and wish him new successes in his scientific activity!