İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun gənc alimi Prezident mükafatına layiq görülüb
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəm Əzimov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 yanvar 2025-ci il tarixli “2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” sərəncamına əsasən Prezident mükafatına layiq görülüb. Sözügedən mükafat Gənclər üçün Prezident mükafatına namizədlərin seçilməsi üzrə Ekspert Komissiyasının təklifinə əsasən elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və gənclərlə iş, ictimai və sosialyönümlü fəaliyyət, innovasiya və sahibkarlıq sahələrində xüsusi fərqlənən gənclərə verilib.
Əzimov Rüstəm Bakir oğlu 1999-cu il mayın 26-da İmişli şəhərində anadan olub. 2016-cı ildə Bakı şəhəri E.Cəlilov adına 272 saylı tam orta məktəbi müvəffəqiyyətlə bitirib. O, 2020-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin ABŞ-ın Corciya Dövlət Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi “Biznesin idarə olunması sahəsində bakalavrların hazırlanması, professor-müəllim heyətinin və inzibati işçilərin təkmilləşdirilməsi” üzrə tədris proqramının “Sistem mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalvr ali peşə-ixtisas dərəcəsini bitirib. 2020-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisasında “İntellektual sistemlər” ixtisaslaşması üzrə magistratura pilləsinə qəbul olmuş, 2022-ci ildə Fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
R.Əzimov 2020-ci ildən etibarən institutun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasında böyük laborant və kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışıb. Hazırda həmin laboratoriyada elmi işçi vəzifəsində işləyir. O, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavinidir.
Gənc alim, həmçinin ADNSU “eazi START” startap mərkəzində mobil tətbiqlərin hazırlanması üzrə təcrübə proqramında olmuş, “Azİİ-İT Club” mərkəzində təşkil olunan 3 ardıcıl təlimdə iştirak etmişdir. Bundan başqa “data science” sahəsində təcrübə proqramında və “R dilində Maşın Öyrənməsi” təlimində iştirak edib. O, 2 məqalə, 2 konfrans materialı, 2 tezis olmaqla 6 elmi əsərin müəllifidir. Müvafiq elmi işlərində Azərbaycan dilindəki çap əlyazma hərflərinin tanınması nümunəsində şəkillərin tanınması məsələlərində istifadə olunan bəzi əlamətlərin müqayisəsini aparmışdır. O, proqramlaşdırma üzrə təkmilləşmiş, Python, Java, C++ dillərində alqoritmlər işləmiş, birinci tərtib sonlu ölçülü şərtsiz optimallaşdırma üsullarından bəzilərinin proqramlarını işləyib hazırlamışdır. Süni Neyron Şəbəkə, Bükülmə Neyron Şəbəkə, klasterizasiya üsulları haqda biliklərə sahibdir. Hazırda şəkillərin emalında istifadə olunan fərqli yanaşmaları araşdırır.
Qeyd edək ki, 6 dekabr 2024-cü il tarixində İdarəetmə Sistemləri institutunun nəzdindəki ED 1.20 Dissertasiya şurasının iclasında Rüstəm Əzimov 1203.01 – “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə “Azərbaycan dilindəki mətnlərin müəllifliyini identifikasiya edən kompüter sistemi üçün alqoritm və proqram təminatının işlənilməsi” (“Development of algorithm and software for a computer system identifying the authorship of texts in the azerbaijan language”) mövzusunda texnika elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yerinə yetirdiyi dissertasiya işini uğurla müdafiə etmişdir.
İdarəetmə Sisteləri İnstitunun kollektivi adından Rüstəm Əzimovu təbrik edir, ona elmi fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

Молодой ученый Института систем управления удостоен Президентской премии
Научный сотрудник лаборатории методов распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Рустам Азимов удостоен Премии Президента Азербайджанской Республики на основании Распоряжения Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 31 января 2025 года «О присуждении Президентских премий молодежи в 2025 году». Премия вручается молодым людям, особо отличившимся в области науки, образования, культуры, молодежной политики и работы с молодежью, общественной и социально ориентированной деятельности, инновационной деятельности и предпринимательства, по представлению Экспертной комиссии по отбору кандидатов на Президентскую премию для молодежи.
Азимов Рустам Бакир оглу родился 26 мая 1999 года в городе Имишли. В 2016 году успешно окончил среднюю школу № 272 города Баку имени Э. Джалилова. В 2020 году окончил образовательную программу «Подготовка бакалавров по деловому администрированию, повышению квалификации профессорско-преподавательского состава и административного персонала», реализуемую совместно Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности и Университетом Джорджии (США), получив степень бакалавра по специальности «Системная инженерия». В 2020 году поступил в магистратуру Института систем управления по специальности «Компьютерные науки», подспециальности «Интеллектуальные системы», в 2022 году окончил ее с отличием.
С 2020 года Р. Азимов работал старшим лаборантом, младшим научным сотрудником в лаборатории методов распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений Института. В настоящее время он работает научным сотрудником в этой лаборатории. Является заместителем председателя Совета молодых ученых и специалистов Института систем управления.
Молодой ученый также прошел стажировку по разработке мобильных приложений в стартап-центре «Easy START» АГУНП и принял участие в 3 последовательных тренингах, организованных в центре «AzII-IT Club». Кроме того, он принял участие в программе стажировки в области «науки о данных» и тренинге «Машинное обучение на языке R». Является автором 6 научных работ, в том числе 2 статей, 2 трудов конференций и 2 тезисов. В своих научных трудах он провел сравнение некоторых признаков, используемых в задачах распознавания изображений на примере распознавания печатных рукописных букв на азербайджанском языке. Он достиг успехов в программировании, разработал алгоритмы на Python, Java и C++ и программы для некоторых методов конечномерной безусловной оптимизации первого порядка. Обладает знаниями в области искусственных нейронных сетей, сверточных нейронных сетей и методов кластеризации. В настоящее время он изучает различные подходы, используемые в обработке изображений.
Следует отметить, что на заседании диссертационного совета ED 1.20 при Институте систем управления 6 декабря 2024 года Рустам Азимов успешно защитил диссертацию на тему «Разработка алгоритма и программного обеспечения для компьютерной системы, идентифицирующей авторство текстов на азербайджанском языке» (“Development of algorithm and software for a computer system identifying the authorship of texts in the Azerbaijani language”) по специальности 1203.01 – «Компьютерные науки» на соискание ученой степени доктора философии по техническим наукам.
От имени коллектива Института систем управления поздравляем Рустама Азимова и желаем ему новых успехов в научной деятельности!