İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib
04.02.2025 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü qeyd edilib. İclasda institutun gənc alim və mütəxəssisləri, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin GAMŞ sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova açaraq bu əlamətdar gün münasibətilə şura üzvlərini təbrik edib, gənclərin elmdəki rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib.
Gənclərin elmdə təmsil olunmasının önəmini vurğulayan L.Nəcəfova onların yüksək ixtisaslı elmi kadr kimi formalaşması məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən kompleks tədbirlər və dövlət proqramları barədə söz açıb. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 2 iyul tarixli sərəncamı ilə elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində ictimai və sosialyönümlü fəaliyyəti ilə xüsusi fərqlənən istedadlı gənclərə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”nın təsis olunmasının gənclərə olan dövlət qayğısının bariz göstəricisi olduğunu bildirib. Cari ilin 31 yanvar tarixində İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəm Əzimovun sözügedən mükafata layiq görülməsinin önəmini xüsusilə vurğulayan L.Nəcəfova şura üzvləri adından gənc alimi təbrik edib, ona elmi fəaliyyətində yeni müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra şura üzvləri tərəfindən gənc nəslin prioritet elmi sahələrdə yeni tədqiqatlara cəlb olunması, əldə olunan elmi nəticələrin səmərəliyinin yoxlanılması və praktikada tətbiqi, gənclərin sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan stimullaşdırıcı tədbirlər və sözügedən sahələrdə mövcud problemlərin həlli istiqamətində müzakirələr aparılıb, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edilib. Müzakirələrdə İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d., dosent Aygün Əliyeva, GAMŞ sədr müavinləri elmi işçi Rüstəm Əzimov, baş mütəxəssis Nərmin Məmmədova, elmi işçi Səyyarə Hidayətzadə, kiçik elmi işçi Ülviyyə Göyüşova, mühəndis-proqramçı Məcid Qurbanov, böyük laborant Atakişi Göyüşov iştirak ediblər.
Daha sonra gənclər arasında intellektual yarış keçirilib. Yarışda “Kibernetika elmi”, “Gənclər Günü” və “İnstitutumuz” mövzularında kibernetika elminin tarixi, gənclərin elmdəki rolu və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi istiqamətlərini əhatə edən suallar səsləndirilib. Gənclərin aktiv iştirakı ilə keçirilən yarışda qaliblər təltif olunub.

В Институте систем управления прошел круглый стол, посвященный 2 февраля – Дню молодежи Азербайджана
04.02.2025 /
В Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики отмечался День молодежи Азербайджана 2 февраля при организации Совета молодых ученых и специалистов (СМУС). В собрании приняли участие молодые ученые и специалисты института, а также представители отдела по связям с общественностью.
Заседание открыла председатель СМУС ИСУ, младший научный сотрудник Ламия Наджафова, которая поздравила членов совета с этим знаменательным днем и рассказала о роли молодежи в науке. Она отметила, что в результате успешного продолжения Президентом Ильхамом Алиевым государственной молодежной политики, заложенной Великим Лидером Гейдаром Алиевым, в нашей стране выросло интеллектуальное новое поколение с широким кругозором, отличающееся своими управленческими навыками.
Подчеркнув важность представительства молодежи в науке, Л. Наджафова рассказала о комплексных мерах и государственных программах, реализуемых руководством страны по формированию из них высококвалифицированных научных кадров. Она отметила, что учреждение указом Президента Азербайджанской Республики от 2 июля 2013 года «Президентской премии для молодежи» для талантливых молодых людей, отличившихся своей общественной и социально направленной деятельностью в сферах науки, образования и культуры, является ярким показателем заботы государства о молодежи. Особо подчеркнув значимость того, что 31 января текущего года научный сотрудник лаборатории методов распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений ИСУ Рустам Азимов был удостоен этой премии, Л. Наджафова поздравила молодого ученого от имени членов совета и пожелала ему новых успехов в научной деятельности.
Затем члены совета обсудили вопросы вовлечения молодого поколения в новые исследования по приоритетным научным направлениям, проверки эффективности полученных научных результатов и их внедрения в практику, стимулирования мер, принимаемых для улучшения социально-экономического положения молодежи, решения существующих проблем в указанных направлениях, а также обсудили предстоящие задачи. В обсуждениях приняли участие заведующая отделом по связям с общественностью, д.ф.э., доцент Айгюн Алиева, заместители председателя СМУС научный сотрудник Рустам Азимов, старший специалист Нармин Мамедова, научный сотрудник Саяра Гидаятзаде, младший научный сотрудник Ульвия Гёюшова, инженер-программист Меджид Гурбанов и старший лаборант Атакиши Гёюшов.
Затем среди молодежи был проведен интеллектуальный конкурс. На конкурсе были озвучены вопросы по темам «Наука кибернетика», «День молодежи» и «Наш институт», охватывающие историю науки кибернетика, роль молодежи в науке и научные направления Института систем управления. Победителям конкурса, прошедшего при активном участии молодежи, были вручены награды.