06.02.2025 / Mühüm xəbərlər
6 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Elmi şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Ə.Abbasov cari ildə AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında məruzə edib. Qeyd edib ki, 1988-2020-ci illərdə  İdarəetmə Sistemləri İnstitutuna rəhbərlik etmiş görkəmli alim, akademik Telman Əliyev dünya miqyasında, o cümlədən ölkəmizdə informatika elminin inkişafına mühüm töhfələr bəxş etmişdir. T.Əliyevin İSİ-yə rəhbərlik etdiyi uzun illər ərzində həyata keçirdiyi fundamental tədqiqatlardan bəhs edən akademik sözügedən məsələnin icrası istiqamətində komissiyanın yaradılmasını təklif edib. Akademik 2025-ci ildə, həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 70 illik yubileyinin qeyd olunacağını bildirib, qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb. Açıq səsvermə keçirilərək yekdilliklə qərar qəbul olunub.
Ə.Abbasov İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəm Əzimovun ölkə başçısının 31 yanvar 2025-ci il tarixli “2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” sərəncamına əsasən Prezident mükafatına layiq görülməsi haqqında məruzə edib. O, dövlət başçısının 2013-cü il 2 iyul tarixli sərəncamı ilə təsis edilən bu mükafatın elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və gənclərlə iş, ictimai və sosialyönümlü fəaliyyət, innovasiya və sahibkarlıq sahələrində xüsusi fərqlənən gənclərə verildiyini bildirib. Ə.Abbasov ölkəmizdə gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətində həyata keçirilən gənclər siyasətindən bəhs edib, elmin inkişafına göstərilən xüsusi dövlət qayğısına görə İSİ-nin kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Sonra çıxış edən R.Əzimov elmi məhsuldar fəaliyyətinin nəticəsi olaraq ölkə rəhbərliyi tərəfindən Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülməsinin böyük şərəf olduğunu bildirib. R.Əzimov göstərilən diqqət və qayğıya görə İSİ rəhbərliyinə, bütün kollektivə və xüsusi olaraq elmi rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadəyə təşəkkürünü ifadə edib.
Daha sonra İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev 2025-ci il üçün İSİ-də aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin əhatəli planının təsdiqi haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə aparılıb, açıq səsvermə keçirilərək tədqiqat planı yekdilliklə təsdiq olunub.
Sonra İSİ-nin Elmi katibi Zəhra Əzizova çıxış edərək 2024-cü ildə institutun elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturasına qəbul edilmiş Asif Ziyadxan oğlu Əliyevin qiyabi doktoranturaya keçirilməsi, elmi məsləhətçi və dissertasiya mövzusunun təsdiq olunması haqqında məruzə edib. Z.Əzizova, həmçinin institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına qəbul olunan doktorantların və dissertantların fərdi iş planlarının təsdiq olunması haqqında məsələni diqqətə çatdırıb.
Daha sonra E.Səbziyev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin  elmmetrik bazalarda indeksləşən jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayının artırılması istiqamətində həyata keçiriləcək işlərdən bəhs edib, qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb.

The regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on February 6, 2025. The meeting was attended by members of the Science Council, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
The meeting was opened by General Director of the Institute of Control Systems, Chairman of the Science Council, Academician Ali Abbasov, who brought the agenda issues to the attention of the participants.
А. Abbasov spoke on the celebration of the 90th birthday of Academician Telman Aliev, Advisor of ANAS, this year. He noted that outstanding scientist, Academician Telman Aliev, who headed the Institute of Control Systems from 1988 to 2020, made a significant contribution to the development of informatics all over the world, including in our country. Talking of fundamental studies carried out by T. Aliev for many years of his leadership at the Institute of Control Systems, the academician proposed to establish a commission for the implementation of this issue. The academician noted that in 2025 the Institute of Control Systems will also celebrate its 70th anniversary, and outlined the tasks to be accomplished. The decision was adopted unanimously after open voting.
А. Abbasov spoke on awarding Rustam Azimov, researcher of the Laboratory of Recognition, Identification and Optimal Methods of Decision Making of IC, with the Presidential Prize in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On awarding Presidential Prizes to youth in 2025” dated January 31, 2025. He said that this award, established by the decree of the Head of State dated July 2, 2013, is given to young people who distinguished themselves in the field of science, education, culture, youth policy and youth work, public and socially oriented activity, innovation and entrepreneurship. A. Abbasov talked about the youth policy implemented in our country to support scientific activity of young scientists and researchers, and on behalf of the ICS staff thanked the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev for the special care shown by the state to the development of science.
Speaking next R. Azimov said it was a great honor to be awarded the Presidential Youth Prize by the country's leadership for his fruitful scientific activity. R. Azimov expressed his gratitude to the leadership of ICS, the entire staff and especially to his scientific supervisor, Corresponding Member of ANAS, Professor Kamil Ayda-zade for their attention and care.
Then Acting Executive Director of ICS, Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, spoke on the approval of the complex plan of research works in ICS for 2025. The issue was widely discussed by the council members, and the research plan was unanimously approved in an open vote.
Then Academic Secretary of the Institute Zahra Azizova spoke on transfer of Asif Aliyev, enrolled in the Institute's doctoral program in 2024, to the correspondence doctoral program, approval of his scientific supervisor and thesis topic. Z. Azizova also brought to the attention of the participants the issue of approval of individual work plans of doctoral students and dissertationists admitted to the doctoral and dissertation programs of the Institute.
Then E. Sabziev spoke about the work to be done by scientists of the Institute of Control Systems to increase the number of articles published in journals, indexed in scientific databases, and outlined the upcoming tasks.