06.02.2025 / Mühüm xəbərlər
6 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Elmi şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Ə.Abbasov cari ildə AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında məruzə edib. Qeyd edib ki, 1988-2020-ci illərdə  İdarəetmə Sistemləri İnstitutuna rəhbərlik etmiş görkəmli alim, akademik Telman Əliyev dünya miqyasında, o cümlədən ölkəmizdə informatika elminin inkişafına mühüm töhfələr bəxş etmişdir. T.Əliyevin İSİ-yə rəhbərlik etdiyi uzun illər ərzində həyata keçirdiyi fundamental tədqiqatlardan bəhs edən akademik sözügedən məsələnin icrası istiqamətində komissiyanın yaradılmasını təklif edib. Akademik 2025-ci ildə, həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 70 illik yubileyinin qeyd olunacağını bildirib, qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb. Açıq səsvermə keçirilərək yekdilliklə qərar qəbul olunub.
Ə.Abbasov İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəm Əzimovun ölkə başçısının 31 yanvar 2025-ci il tarixli “2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” sərəncamına əsasən Prezident mükafatına layiq görülməsi haqqında məruzə edib. O, dövlət başçısının 2013-cü il 2 iyul tarixli sərəncamı ilə təsis edilən bu mükafatın elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və gənclərlə iş, ictimai və sosialyönümlü fəaliyyət, innovasiya və sahibkarlıq sahələrində xüsusi fərqlənən gənclərə verildiyini bildirib. Ə.Abbasov ölkəmizdə gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətində həyata keçirilən gənclər siyasətindən bəhs edib, elmin inkişafına göstərilən xüsusi dövlət qayğısına görə İSİ-nin kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Sonra çıxış edən R.Əzimov elmi məhsuldar fəaliyyətinin nəticəsi olaraq ölkə rəhbərliyi tərəfindən Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülməsinin böyük şərəf olduğunu bildirib. R.Əzimov göstərilən diqqət və qayğıya görə İSİ rəhbərliyinə, bütün kollektivə və xüsusi olaraq elmi rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadəyə təşəkkürünü ifadə edib.
Daha sonra İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev 2025-ci il üçün İSİ-də aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin əhatəli planının təsdiqi haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə aparılıb, açıq səsvermə keçirilərək tədqiqat planı yekdilliklə təsdiq olunub.
Sonra İSİ-nin Elmi katibi Zəhra Əzizova çıxış edərək 2024-cü ildə institutun elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturasına qəbul edilmiş Asif Ziyadxan oğlu Əliyevin qiyabi doktoranturaya keçirilməsi, elmi məsləhətçi və dissertasiya mövzusunun təsdiq olunması haqqında məruzə edib. Z.Əzizova, həmçinin institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına qəbul olunan doktorantların və dissertantların fərdi iş planlarının təsdiq olunması haqqında məsələni diqqətə çatdırıb.
Daha sonra E.Səbziyev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin  elmmetrik bazalarda indeksləşən jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayının artırılması istiqamətində həyata keçiriləcək işlərdən bəhs edib, qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb.

6 февраля 2025 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. В заседании приняли участие члены Ученого совета, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Заседание открыл генеральный директор Института систем управления, председатель Ученого совета, академик Али Аббасов, который довел до сведения участников мероприятия вопросы повестки дня.
А. Аббасов выступил с докладом о праздновании в этом году 90-летнего юбилея советника НАНА академика Тельмана Алиева. Он отметил, что выдающийся ученый, академик Тельман Алиев, возглавлявший Институт систем управления с 1988 по 2020 год, внес значительный вклад в развитие информатики во всем мире, в том числе и в нашей стране. Говоря о фундаментальных исследованиях, проведенных Т. Алиевым за многие годы его руководства ИСУ, академик предложил создать комиссию по реализации данного вопроса. Академик отметил, что в 2025 году Институту систем управления также исполнится 70 лет, и обозначил предстоящие задачи. Решение было принято единогласно после открытого голосования.
А. Аббасов выступил с докладом о награждении Рустама Азимова, научного сотрудника Лаборатории распознавания, идентификации и оптимальных методов принятия решений ИСУ, Президентской премией в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 31 января 2025 года «О присуждении Президентских премий молодежи в 2025 году». Он сообщил, что данная премия, учрежденная указом главы государства от 2 июля 2013 года, вручается молодым людям, отличившимся в сфере науки, образования, культуры, молодежной политики и работы с молодежью, общественной и социально ориентированной деятельности, инновационной деятельности и предпринимательства. А. Аббасов рассказал о молодежной политике, реализуемой в нашей стране в целях поддержки научной деятельности молодых ученых и исследователей, и от имени коллектива ИСУ выразил благодарность Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву за особую государственную заботу, проявляемую развитию науки.
Выступивший следом Р. Азимов сказал, что это огромная честь быть удостоенным руководством страны Премии Президента для молодежи за свою плодотворную научную деятельность. Р. Азимов выразил благодарность руководству ИСУ, всему коллективу и особенно своему научному руководителю, члену-корреспонденту НАНА, профессору Камилю Айда-заде за проявленное внимание и заботу.
Затем с докладом об утверждении комплексного плана научно-исследовательских работ в ИСУ на 2025 год выступил исполняющий обязанности исполнительного директора ИСУ, доктор технических наук, доцент Эльхан Сабзиев. Вопрос был широко обсужден членами совета, и план исследования был единогласно одобрен в ходе открытого голосования.
Затем ученый секретарь Института Захра Азизова выступила с докладом о переводе Асифа Зиядхан оглу Алиева, принятого в докторантуру института в 2024 году, в заочную докторантуру, утверждении его научного руководителя и темы диссертации. З. Азизова также довела до внимания участников вопрос утверждения индивидуальных планов работы докторантов и диссертантов, принятых в докторантуру и диссертантуру института.
Затем Э.Сабзиев рассказал о работе, которую предстоит провести ученым Института систем управления по увеличению количества статей, публикуемых в журналах, индексируемых в наукометрических базах данных, и обозначил предстоящие задачи.