İstilik rejimlərinin idarə edilməsi üçün kompüter proqram təminatı işlənib hazırlanıb
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrdən biri də r.e.d., professor Vaqif Abdullayev və r.ü.f.d. Vüqar Həşimov tərəfindən “Parabolik tip yüklənmiş diferensial tənliklər üçün yüklənmə nöqtələrinin optimal idarəetmə məsələsinin tədqiqi” mövzusunda alınmış nəticələr olmuşdur. Tədqiqatın nəticələri isitmə məsələlərində istilik mənbələrinin hərəkətinin əks-əlaqəli optimal idarə edilməsi üçün istifadə edilmişdir. Tədqiqat prosesində alqoritmlər yaradılmış, tədqiq edilmiş məsələlərin ədədi həlli üçün kompüter proqram təminatı işlənib hazırlanmış və kompüter eksperimentləri aparılmışdır.
Belə problemlər, məsələn, kimya və neft-kimya sənayesində reaktorların istilik rejimlərinin idarə edilməsində qarşıya çıxır. İstilik mənbələrinin hərəkətinin idarə edilməsi metallurgiyada müəyyən bir forma və lazımi keyfiyyətdə məmulat əldə etmək və sonrakı emal üçün metalların ilkin termik hazırlanmasında geniş istifadə olunur.
İşin nəticələri Web of Science bazasına daxil olan 4 impakt faktorlu jurnalda və Scopus bazasına daxil olan 5 jurnalda çap olunmuşdur.

The problem of optimal control of load points for loaded differential equations of parabolic type has been investigated
One of the important scientific results obtained in 2024 at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in the field of theoretical and applied control problems were the results obtained by Prof. Vagif Abdullayev, DSc in Mathematics, and Vugar Hashimov, PhD in Mathematics, on the topic “Investigation of optimal load point control problem for loaded differential equations of parabolic type”. The results of the research were used for optimal control of feedback heat source motion in heating problems. In the process of the research, algorithms were created, computer software for numerical solution of research problems was developed, and computer experiments were conducted.
Such problems are encountered, for example, in controlling thermal modes of reactors in chemical and petrochemical industries. Control of heat source movement is widely used in metallurgy to obtain products of a certain shape and required quality, as well as in the primary thermal preparation of metals for further processing.
The results of the work have been published in 4 impact-factor journals included in the Web of Science database and 5 journals included in the Scopus database.