İstilik rejimlərinin idarə edilməsi üçün kompüter proqram təminatı işlənib hazırlanıb
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrdən biri də r.e.d., professor Vaqif Abdullayev və r.ü.f.d. Vüqar Həşimov tərəfindən “Parabolik tip yüklənmiş diferensial tənliklər üçün yüklənmə nöqtələrinin optimal idarəetmə məsələsinin tədqiqi” mövzusunda alınmış nəticələr olmuşdur. Tədqiqatın nəticələri isitmə məsələlərində istilik mənbələrinin hərəkətinin əks-əlaqəli optimal idarə edilməsi üçün istifadə edilmişdir. Tədqiqat prosesində alqoritmlər yaradılmış, tədqiq edilmiş məsələlərin ədədi həlli üçün kompüter proqram təminatı işlənib hazırlanmış və kompüter eksperimentləri aparılmışdır.
Belə problemlər, məsələn, kimya və neft-kimya sənayesində reaktorların istilik rejimlərinin idarə edilməsində qarşıya çıxır. İstilik mənbələrinin hərəkətinin idarə edilməsi metallurgiyada müəyyən bir forma və lazımi keyfiyyətdə məmulat əldə etmək və sonrakı emal üçün metalların ilkin termik hazırlanmasında geniş istifadə olunur.
İşin nəticələri Web of Science bazasına daxil olan 4 impakt faktorlu jurnalda və Scopus bazasına daxil olan 5 jurnalda çap olunmuşdur.

Исследована задача оптимального управления точками нагрузки для нагруженных дифференциальных уравнений параболического типа
Одним из важных научных результатов, полученных в 2024 году в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в области теоретических и прикладных проблем управления, стали результаты, полученные д.м.н., профессором Вагифом Абдуллаевым и д.ф.м. Вугаром Гашимовым по теме «Исследование задачи оптимального управления точками нагрузки для нагруженных дифференциальных уравнений параболического типа». Результаты исследования были использованы для оптимального управления движением источников тепла с обратной связью в задачах отопления. В процессе исследования были созданы алгоритмы, разработано компьютерное программное обеспечение для численного решения исследовательских задач, проведены компьютерные эксперименты.
Подобные задачи встречаются, например, при управлении тепловыми режимами реакторов в химической и нефтехимической промышленности. Управление перемещением источников тепла широко применяется в металлургии для получения изделий определенной формы и требуемого качества, а также при первичной термической подготовке металлов к дальнейшей обработке.
Результаты работы опубликованы в 4 импакт-факторных журналах, входящих в базу данных Web of Science, и 5 журналах, входящих в базу данных Scopus.