Küy texnologiyaları əsasında işlənmənin son mərhələsində olan neft mədənləri üçün qəzaların gizli dövrünün diaqnoz olunmasının ümumi metodu və sistemi işlənib hazırlanıb
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrindən biri də AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi altında t.e.d., professor Nailə Musayeva, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev, t.e.d., dosent Qəmbər Quluyev və t.e.d., dosent Asif Rzayev tərəfindən icra olunan “Laylara əhəmiyyətli həcmdə suyun vurulması hesabına neft mayesinin hasilat quyularına sıxışdırılması və hasilatı mexanikləşdirilmiş ŞDNQ və EDN qurğuları vasitəsilə həyata keçirilən qurğularda baş verə biləcək qəzaların gizli dövrlərinin küy texnologiyaları əsasında diaqnostikasının ümumi metodu və sisteminin işlənib hazırlanması” olmuşdur.
Qərinələrlə istismar olunan neft mədənlərində neft-su qarışığının hasilat quyularına doğru sıxışdırılması laya əhəmiyyətli həcmdə suyun mərkəzdən qaçma nasosları vasitəsilə vurulması və quyulardan çıxarılması ŞDN (Ştanqlı Dərinlik Nasos) və EDN (Elektrik Dalma Nasos) qurğuları vasitəsilə həyata keçirilir. Bu qurğularda baş verə biləcək qəzaların gizli dövrünün küy texnologiyaları əsasında diaqnostikasının ümumi metodu və SCADA sistemi işlənib hazırlanmışdır.
Tədqiqatda həmçinin, məhsuldarlığı aşağı, sululuğu yüksək olan neft quyularının neft-su nisbətini artırmaq məqsədilə səmərəli istismar rejiminin seçilməsinin mümkünlüyü və praktiki tətbiq yolları göstərilmişdir. Bütün bu elmi yeniliklər uzun müddətdir istismarda olan neft mədənlərinin rentabelliliyinin yüksəlməsinə imkan yaradır.

Разработаны общая методика и система диагностики скрытого периода аварий на основе помехотехнологий для нефтяных месторождений на последней стадии разработки
Одним из важных научных результатов, полученных в 2024 году в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в направлении теоретических и прикладных проблем управления, стала работа «Разработка общего метода и системы диагностики скрытых периодов аварий, которые могут возникнуть в установках, где осуществляется сжатие нефтяной жидкости в эксплуатационных скважинах путем закачки в пласты значительного количества воды, а добыча осуществляется с помощью механизированных устройств ШГН и ЭЦН», выполненная д.т.н., профессором Наилей Мусаевой, д.т.н., доцентом Фахрадом Пашаевым, д.т.н., доцентом Гамбаром Гулуевым и д.т.н., доцентом Асифом Рзаевым под руководством советника НАНА, академика Тельмана Алиева.
На нефтяных месторождениях, эксплуатируемых скважинами, сжатие водонефтяной смеси по направлению к добывающим скважинам осуществляется путем закачки в пласт значительного объема воды с помощью центробежных насосов и ее отвода из скважин с помощью установок ШГН (штанговый глубинный насос) и ЭЦН (электропогружной насос). Разработаны общая методика и SCADA-система на основе помехотехнологий для диагностики скрытого периода аварий, которые могут возникнуть на этих объектах.
Исследование также показывает возможность и практическое применение выбора эффективного режима эксплуатации для повышения водонефтяного фактора нефтяных скважин с низкой производительностью и высокой обводненностью. Все эти научные инновации позволяют повысить рентабельность нефтяных месторождений, находящихся в эксплуатации в течение длительного времени.