Küy texnologiyaları əsasında işlənmənin son mərhələsində olan neft mədənləri üçün qəzaların gizli dövrünün diaqnoz olunmasının ümumi metodu və sistemi işlənib hazırlanıb
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrindən biri də AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi altında t.e.d., professor Nailə Musayeva, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev, t.e.d., dosent Qəmbər Quluyev və t.e.d., dosent Asif Rzayev tərəfindən icra olunan “Laylara əhəmiyyətli həcmdə suyun vurulması hesabına neft mayesinin hasilat quyularına sıxışdırılması və hasilatı mexanikləşdirilmiş ŞDNQ və EDN qurğuları vasitəsilə həyata keçirilən qurğularda baş verə biləcək qəzaların gizli dövrlərinin küy texnologiyaları əsasında diaqnostikasının ümumi metodu və sisteminin işlənib hazırlanması” olmuşdur.
Qərinələrlə istismar olunan neft mədənlərində neft-su qarışığının hasilat quyularına doğru sıxışdırılması laya əhəmiyyətli həcmdə suyun mərkəzdən qaçma nasosları vasitəsilə vurulması və quyulardan çıxarılması ŞDN (Ştanqlı Dərinlik Nasos) və EDN (Elektrik Dalma Nasos) qurğuları vasitəsilə həyata keçirilir. Bu qurğularda baş verə biləcək qəzaların gizli dövrünün küy texnologiyaları əsasında diaqnostikasının ümumi metodu və SCADA sistemi işlənib hazırlanmışdır.
Tədqiqatda həmçinin, məhsuldarlığı aşağı, sululuğu yüksək olan neft quyularının neft-su nisbətini artırmaq məqsədilə səmərəli istismar rejiminin seçilməsinin mümkünlüyü və praktiki tətbiq yolları göstərilmişdir. Bütün bu elmi yeniliklər uzun müddətdir istismarda olan neft mədənlərinin rentabelliliyinin yüksəlməsinə imkan yaradır.

A general method and system of diagnostics of the latent period of accidents on the basis of noise technologies for oil fields at the last stage of development
One of the important scientific results obtained in 2024 at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in the direction of theoretical and applied control problems was the work “Development of a general method and system of diagnostics of the latent period of accidents that may occur in facilities where compression of oil fluid in production wells is carried out by injecting a significant amount of water into the reservoirs, and production is carried out with the help of mechanized SRP and ESP devices", performed by Professor Naila Musaeva, DSc in Engineering, Associate Professor Fahrad Pashayev, DSc in Engineering, Associate Professor Gambar Guluyev, DSc in Engineering, and Associate Professor Asif Rzayev, DSc in Engineering, under the guidance of ANAS Advisor Academician Telman Aliev.
At oil fields operated by wells, compression of oil-water mixture towards producing wells is carried out by injecting a considerable amount of water into the reservoirs by means of centrifugal pumps and its withdrawal from the wells by means of the units of SRP (Sucker rod pump) and ESP (electric submersible pump). A general methodology and SCADA-system based on noise technologies for diagnosing the latent period of accidents that may occur at these facilities have been developed.
The study also shows the possibility and practical application of selecting an effective operating mode to increase the water-in-oil factor of oil wells with low productivity and high water cut. All these scientific innovations can improve the profitability of oil fields that have been operated for a long time.