18 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələ ətrafında çıxış edən Ə.Abbasov cari ildə AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin 90 illik, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun isə 65 illik yubileylərinin keçirilməsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb, müvafiq tapşırıqlarını səsləndirib. Məsələ ilə bağlı Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə yekdilliklə qərar qəbul edilib.
Akademik, həmçinin İSİ-nin laboratoriya müdiri, r.e.d., professor, Əməkdar müəllim Knyaz Məmmədovun 75 illik yubileyinin keçirilməsi barədə məruzə edib. O, uzun illər İSİ-də çalışan dəyərli alimin çoxşaxəli elmi fəaliyyəti, mühüm elmi nailiyyətləri və nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb. Şura üzvləri tərəfindən səsvermə keçirilərək məsələ ilə bağlı Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə yekdilliklə qərar qəbul edilib.
Sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva çıxış edərək institutun elmlər doktoru proqramı üzrə I il doktorantı Asif Əliyevin fərdi iş planının təsdiq olunması, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə II il doktorantları Zümrüd Rəhmanovanın doktoranturaya bərpa edilməsi və Nüsrət Əliyevə yeni elmi rəhbər və dissertasiya mövzusunun təsdiq olunması məsələlərilə bağlı məruzə edib. Şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılıb, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

18 февраля 2025 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Генеральный директор ИСУ, председатель Ученого совета, академик Али Аббасов открыл заседание и довел вопросы повестки дня до сведения участников мероприятия.
Выступая по первому вопросу повестки дня, А. Аббасов рассказал о предстоящих задачах в направлении празднования в текущем году 90-летия советника НАНА, академика Тельмана Алиева и 65-летия Института систем управления и озвучил соответствующие поручения. Было принято единогласное решение подать ходатайство в Отделение физики, математики и технических наук по данному вопросу.
Академик также выступил с докладом о праздновании 75-летнего юбилея заведующего лабораторией ИСУ, д.м.н., профессора, заслуженного учителя Князя Мамедова. Он рассказал о многогранной научной деятельности, важных научных достижениях и благородных человеческих качествах ценного ученого, долгие годы проработавшего в ИСУ. Члены совета проголосовали и единогласно приняли решение подать ходатайство в Отделение физики, математики и технических наук по данному вопросу.
Затем заведующая отделом образования ИСУ, д.ф.м. Севиндж Гулиева выступила с докладом об утверждении индивидуального плана работы докторанта первого года обучения по программе подготовки докторов наук института Асифа Алиева, восстановлении в докторантуре по программе подготовки докторов философии докторанта второго года обучения Зумруд Рахмановой, утверждении нового научного руководителя и темы диссертации докторанта второго года обучения по программе подготовки докторов философии Нусрата Алиева. Члены совета провели обсуждения и приняли соответствующие решения путем голосования.