İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Murad Ömərovla görüş keçirilib
19.02.2025 / Mühüm xəbərlər
17 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan əsilli Ukrayna alimi, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi, Belarus, Rusiya və Ukrayna Tətbiqi Radioelektronika Akademiyasının akademiki, Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, Xarkov vilayəti "Azərbaycan-Ukrayna dostluq cəmiyyəti" idarə heyətinin sədri, professor Murad Ömərovla görüş keçirilib.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib, institutda həyata keçirilən elmi-tədqiqat işlərindən və əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edib. Akademik, həmçinin Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin alimlərini cari ildə İSİ-nin təşkilatçılığı ilə  keçiriləcək “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü Beynəlxalq Konfransda (PLMO2025) iştirak etməyə dəvət edib.
Sonra çıxış edən professor Murad Ömərov İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının hər iki ölkədə elm və təhsilin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib, bu istiqamətdə qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.
Görüş çərçivəsində sözügedən müəssisələr arasında birgə elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsi, beynəlxalq konfransların təşkili və kadr hazırlığı sahələrində davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti arasında əməkdaşlıq barədə anlaşma memorandumunun imzalanması üçün razılıq əldə edilib.

A meeting with Vice-Rector for International Relations of Kharkiv National University of Radioelectronics Prof. Murad Omarov was held at the Institute of Control Systems
19.02.2025 /
A meeting with Professor Murad Omarov, Ukrainian scientist of Azerbaijani origin, Honored Scientist of the Republic of Azerbaijan, Academician of the Academy of Applied Radioelectronics of Belarus, Russia and Ukraine, Vice-Rector for International Relations of Kharkiv National University of Radioelectronics, Chairman of the Board of “Azerbaijan-Ukraine Friendship Society” of Kharkiv Oblast, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on February 17, 2025.
First, Academician Ali Abbasov talked in detail about the history of the Institute, the main areas of its activity, such as theoretical and applied control problems, artificial intelligence technologies, study of socio-economic systems, as well as the scientific research carried out at the Institute and the important scientific results achieved. Academician also invited the scientists of Kharkiv National University of Radioelectronics to take part in the 4th International Conference “Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor” (PLMO2025), which will be held this year with the organization of the ICS.
Prof. Murad Omarov expressed confidence that the establishment of cooperation with a leading research institution like the Institute of Control Systems will contribute to the development of science and education of both countries, and spoke about the upcoming tasks in this direction.
The prospects of long-term cooperation in the field of joint research work, organization of international conferences and personnel training were discussed during the meeting. An agreement was also reached to sign a memorandum of understanding on cooperation between the Institute of Control Systems and Kharkiv National University of Radioelectronics.