Dinamik obyektlərin adaptiv idarə edilməsi üçün qeyri-səlis modellər sistemi işlənilmişdir
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrdən biri də professor Ramin Rzayev tərəfindən “Dinamik obyektlərin adaptiv idarə edilməsi və qeyri-müəyyənlik şəraitində qərarların qəbul edilməsinin informasiya dəstəyi üçün qeyri-səlis modellər sistemi”nin işlənməsi olmuşdur.
Qeyri-müəyyənlik şəraitində dinamik obyektlərin adaptiv idarə edilməsi problemi idarəetmənin ümumi problemində əsas yerlərdən birini tutur. Hazırda bu cür problemlərin həlli informasiya emalının intellektual vasitələrini özündə ehtiva edən yeni informasiya texnologiyalarının tətbiqi əsasında mümkündür. Müasir informasiya texnologiyalarında belə vasitələr qeyri-səlis riyaziyyat və qeyri-səlis məntiqin metod və modelləri ilə birləşməsində prinsipial olaraq yeni aparat və proqram təminatı yaratmağa imkan verən neyron şəbəkələridir. Bu vasitələr qeyri-müəyyənlik şəraitində həll edilə bilən idarəetmə problemlərinin siniflərini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirməyə, xüsusən də proqnozlaşdırma və identifikasiya problemlərini həll etməyə imkan verir.
Tədqiqat zamanı qeyri-səlis riyazi əməliyyatların neyron şəbəkənin məntiqi bazisində realizə edilməsi üsulları və alqoritmləri işlənilmişdir. Bu da belə əməliyyatların dəqiqliyini, obyektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa və müəyyən tətbiq olunan məsələlərin həlli zamanı qeyri-müəyyənlik şəraitində qərarların qəbul edilməsinin effektivliyini təmin etməyə imkan vermişdir.

Разработана система нечетких моделей для адаптивного управления динамическими объектами
Одним из важных научных результатов, полученных в 2024 году в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в области теоретических и прикладных проблем управления, стала разработка профессором Рамином Рзаевым «Системы нечетких моделей для адаптивного управления динамическими объектами и информационной поддержки принятия решений в условиях неопределенности».
Задача адаптивного управления динамическими объектами в условиях неопределенности занимает одно из основных мест в общей проблеме управления. В настоящее время решение подобных задач возможно на основе применения новых информационных технологий, включающих интеллектуальные средства обработки информации. В современных информационных технологиях такими средствами являются нейронные сети, которые в сочетании с методами и моделями нечеткой математики и нечеткой логики позволяют создавать принципиально новые аппаратные и программные средства. Эти средства позволяют существенно расширить классы задач управления, которые можно решить в условиях неопределенности, в частности решать задачи прогнозирования и идентификации.
В ходе исследования были разработаны методы и алгоритмы реализации нечетких математических операций на логическом базисе нейронной сети. Это позволило существенно повысить точность и объективность таких операций, обеспечить эффективность принятия решений в условиях неопределенности при решении некоторых прикладных задач.