26.02.2025 / Mühüm xəbərlər
25 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. İclasda İSİ-nin “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertantı Ülviyyə Göyüşova “Şəkillərin müqayisəsi üsulları haqqında” adlı mövzuda məruzə edib.
Məruzəçi şəkillərin müxtəlif müqayisəsi üsulları və tətbiq sahələrindən bəhs etmiş və şəkillərin müqayisəsi üçün təklif etdiyi xüsusiyyətlərin çıxarılması ilə müqayisəsinin aparılması alqoritmi barədə geniş məlumat vermişdir. Məruzədə təklif edilmiş alqoritmə əsasən, qurulmuş proqramın nəticələri, qarşıya çıxan problemlər, problemlərin yaranma səbəbələri və aradan qaldırılması üçün atılan addımlar barədə məlumat verilib. Məruzə tədbir iştiraçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, müvzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, seminarda İSİ-də istehsalat təcrübəsi keçən Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarında "Kompüter elmləri" ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri də iştirak ediblər.

25 февраля 2025 года состоялся научный семинар Института систем управления Министерства науки и образования АР. На семинаре с докладом на тему «О методах сравнения изображений» выступила младший научный сотрудник лаборатории «Моделирование и управление непрерывными процессами» Института, диссертант программы подготовки докторов философии Ульвия Гёюшова.
Докладчик рассказала о различных методах и областях применения сравнения изображений и дала подробную информацию об алгоритме сравнения изображений с извлечением характеристик, предлагаемых для их сравнения. В докладе была представлена информация о результатах программы, построенной на основе предложенного алгоритма, возникших проблемах, причинах возникновения проблем и шагах, предпринятых для их устранения. Доклад был с интересом встречен участниками мероприятия, были даны ответы на различные вопросы по теме.
Отметим, что в семинаре приняли участие студенты, обучающиеся в группах SABAH по специальности "Компьютерные науки" Бакинского государственного университета, проходящие производственную практику в ИСУ.