26.02.2025 / Mühüm xəbərlər
25 fevral 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. İclasda İSİ-nin “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertantı Ülviyyə Göyüşova “Şəkillərin müqayisəsi üsulları haqqında” adlı mövzuda məruzə edib.
Məruzəçi şəkillərin müxtəlif müqayisəsi üsulları və tətbiq sahələrindən bəhs etmiş və şəkillərin müqayisəsi üçün təklif etdiyi xüsusiyyətlərin çıxarılması ilə müqayisəsinin aparılması alqoritmi barədə geniş məlumat vermişdir. Məruzədə təklif edilmiş alqoritmə əsasən, qurulmuş proqramın nəticələri, qarşıya çıxan problemlər, problemlərin yaranma səbəbələri və aradan qaldırılması üçün atılan addımlar barədə məlumat verilib. Məruzə tədbir iştiraçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, müvzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, seminarda İSİ-də istehsalat təcrübəsi keçən Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarında "Kompüter elmləri" ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri də iştirak ediblər.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on February 25, 2025. Ulviya Goyushova, junior researcher of the laboratory “Modeling and Control of Continuous Processes” of the Institute, PhD dissertationist, made a presentation “On methods of image comparison” at the seminar.
The speaker talked about different methods and applications of image comparison and presented detailed information about the algorithm for image comparison with extraction of features proposed for image comparison. The presentation provided information about the results of the program built on the basis of the proposed algorithm, the problems encountered, the reasons for the problems and the steps taken to eliminate them. The presentation was met with interest by the participants of the meeting, various questions on the topic were answered.
The seminar was attended by the students of SABAH groups in the specialty “Computer Science” of Baku State University, who are undergoing work experience internship at the ICS.